цікаві факти про сон

10 найцікавіших і несподіваних фактів про сон

1. Чому ви можете прокинутися від власного крику

Нічні страхи – це порушення сну, пов’язані з аномальними фізичними рухами, поведінкою, емоціями, сприйняттям і снами. З кошмаром сплутати легко, але єдина схожість в тому, що і те, й інше відбувається під час сну.
10 фактів про сон

При нічному страху люди не усвідомлюють, що з ними відбувається. Головна відмінність нічного страху від кошмару в тому, що в першому випадку людина частково прокидається, а в другому – продовжує спати. Крім того, вони відбуваються в різних фазах сну. Найчастіше страхи виникають між північчю і другою ночі, а також під час денного сну.
Під час нападу нічного страху людина раптом випрямляється і починає кричати, часто щось цілком осмислене накшталт: «Вони вб’ють мене!» Обличчя сплячого буває спотвореним люттю, або людина, здається, захищає себе від невидимої загрози, або боїться чогось накшталт хробаків в ліжку .

Серцебиття – прискорене, на тілі виступає піт, зіниці – розширені. Такий стан може тривати від десяти до двадцяти хвилин, а якщо стан хронічний, то напади можуть відбуватися до 16-ти разів за ніч.

Відмінною особливістю нічного страху є те, що вплинути на людину неможливо. Насправді, втручатися навіть небезпечно – людина неконтрольована. Більшість людей вранці абсолютно нічого не пам’ятають про нічну подію. Добре тільки те, що вони потім легко засипають – на відміну від кошмару.

Найчастіше від нічних страхів страждають хлопчики від п’яти до семи років, але дівчатка теж до цього схильні, хоч і рідше – за статистикою, близько 17% маленьких дітей переживають нічні страхи. Як правило, у міру дорослішання нічні страхи відбуваються рідше, а потім і зовсім проходять.

Але крім вікових є й інші чинники – причиною нічного страху може стати емоційне напруження, стрес, втома або конфлікт. Також причина може бути пов’язана з посттравматичним стресовим розладом, генералізованим тривожним розладом або лунатизмом.

Від нічних страхів допомагає психотерапія – суть в тому, що життєві стреси треба знизити до мінімуму.

2. Необов’язково спати багато – достатньо просто повірити в те, що ви добре виспалися
10 фактів про сон

Необов’язково спати багато – достатньо просто повірити в те, що ви добре виспалися
Нове дослідження припускає, що існує ефект плацебо сну: просто повірити в те, що ви добре поспали, достатньо, щоб бути продуктивним і енергійним протягом дня. Особливо добре цей прийом спрацює, якщо людям скаже про те, що вони добре спали, який-небудь авторитетний психолог або лікар.

Експеримент провели на групі старшокурсників. Студентам коротко розповіли на лекціях про природу сну, а потім підключили їх до обладнання, яке нібито має дати дослідникам інформацію про якість їхнього сну минулої ночі (насправді обладнання просто вимірювало мозкові частоти). Потім один з експериментаторів нібито підрахував коефіцієнт, наскільки ж добре виспалися студенти. Ті, кому сказали, що вони спали добре, виконували тести краще і швидше тих, кому сказали, що вони спали погано.

Зрозуміло, якщо студенти спати припинять взагалі, такий прийом працювати не буде. Ефект швидше аналогічний іншому, вже знайомому нам ефекту: якщо людині сказати, що вона впорається із завданням, то вона, ймовірно, дійсно з нею впорається, а якщо заздалегідь налаштувати її на поразку, то ймовірність провалу збільшиться.

3. Тільки 3% людей здатні нормально себе почувати, якщо сплять не більше 6-ти годин на добу
10 фактів про сон

Сон – річ суто індивідуальна, так що час сну, за який людина повністю висипається, теж залежить від людини. Існують два фактори, що впливають на час сну: згідно з дослідженнями вчених з Відділу медицини Гарвардської школи, це вік і генетика.

Генетика впливає не тільки на те, скільки сну вам потрібно, але і на структуру сну і час пробудження, а також ваші уподобання для виконання певних завдань в різний час дня.

Більшості дорослих потрібно близько восьми годин сну на добу, і дуже маленький відсоток людей (близько 3%) можуть бути продуктивними протягом дня, висипаючись всього за 6 годин – цьому вони зобов’язані саме своїй генетиці.

Звичайно чим старше ви стаєте, тим менше вам потрібно сну. Наведемо невеликий список по скільки годин в середньому потрібно спати людям різного віку:

  • новонароджені (від місяця до двох) – від 10,5 до 18-ти годин;
  • немовлята (від трьох до 11-ти місяців) – від 10-ти до 14-ти годин;
  • маленькі діти (від року до трьох років) – від 12-ти до 14-ти годин;
  • діти дошкільного віку (від трьох до п’яти років) – від 12-ти до 14-ти годин;
  • діти (від п’яти до 12-ти років) – від 10-ти до 11-ти годин;
  • підлітки (від 12-ти до 18-ти років) – від 8,5 до 9,5 годин;
  • дорослі (від 18-ти років до кінця життя) – від 7,5 до 8,5 годин.

Дослідження підтвердили, що у тих, хто спить занадто багато або занадто мало, зростає ризик смертності у порівнянні з тими, хто спить достатньо.

4. Угорський солдат не спав 40 років і прекрасно себе почував
10 фактів про сон

Поль Керн був угорським солдатом, які брали участь у Першій Світовій Війні. Солдатом він був прекрасним і боровся навіть тоді, коли були вбиті всі інші солдати з його роти, за що його нагородили медаллю. Незважаючи на свої бойові вміння, він теж отримав вогнепальне поранення, яке повинно було його вбити, але Поль вижив.

Полю вистрілили в скроню, і частина його мозку була пошкоджена. Куля знищила частину лобової частки – таке поранення вбило б будь-кого. Але єдине, що змінилося в житті Поля після поранення – він більше не міг заснути. Взагалі.

Лікарі ретельно оглянули його і не змогли зрозуміти, як він ухитрився вижити. По суті, неможливість спати стала єдиною проблемою солдата. Снодійні та седативні таблетки не допомагали. Можливо, це прозвучить жахливо, але Поль не страждав – частина його нервової системи теж була знищена. Чоловік не сприймав виснаження і запевняв усіх, що відчуває себе чудово. Керн не спав протягом 40 років – до своєї смерті в 1955-му році.

5. Ваші сни дійсно впливають на ваше реальне життя
10 фактів про сон

Згідно з дослідженнями, зміст наших снів відбивається на наших реальних відносинах з іншими людьми під час неспання – наприклад, викликає суперечки і сумніви на наступний же день. Таким чином, сни можуть передбачити подальшу поведінку пари, особливо це стосується інтимних відносин.

Дослідники попросили більше 60-ти чоловіків і жінок записувати детальну інформацію про свої сни, як тільки вони прокинуться, а також вести особистий щоденник і особливу увагу приділяти записам, що стосуються відносин з їх другою половиною.

Якщо люди бачили партнера вночі уві сні, то наступного дня це призводило до проблем у відносинах, а після снів, в яких з партнером був конфлікт, слідували серйозні труднощі у відносинах. Якщо сновида уві сні зраджував другій половині, то це призводило до зменшення любові і довіри, і ефект тримався протягом декількох днів.

Однак не всі результати були негативними: ті, хто уві сні бачив щось приємне щодо партнера, проводили з ним більше часу і зближувалися з ним у реальному житті.

Правда, дослідникам не зовсім зрозуміло, чи діяли випробовувані неусвідомлено під впливом снів, або ж їхні дії були продиктовані аналізом своїх сновидінь – всі сни вони могли потім перечитати в щоденнику і переосмислити.

6. Чому ви прокидаєтеся за п’ять хвилин до спрацьовування будильника
10 фактів про сон

Внутрішній годинник вашого організму так само хороший, якщо не кращий, як і механічні годинники. У центрі мозку знаходиться скупчення нервів під назвою супрахіазмальное ядро, керуючий годинник організму – циркадний ритм. Він визначає періоди сонливості і бадьорості, контролює кров’яний тиск, температуру тіла і відчуття часу.

По суті, наше тіло – ідеально налаштована машина, і ця машина любить передбачуваність: робота тіла стає найбільш ефективною, коли є рутинна послідовність. Так що якщо ви засинаєте і прокидаєтеся в один і той же час протягом декількох днів, то внутрішній годинник підлаштовуються під цей графік.
Цикл сну-неспання регулюється білком PER. Рівень білка піднімається і опускається протягом дня, досягаючи піку ввечері і падіння вночі. Коли рівень PER низький, то ваш кров’яний тиск падає, пульс сповільнюється, а мислення стає туманнішим – ви стаєте сонним.

Якщо ви будете прокидатися щодня в один і той же час, то тіло навчиться виробляти достатню кількість PER в потрібний час – приблизно за годину до пробудження рівень PER разом з температурою тіла і артеріальним тиском почне рости. Для підготовки до стресу неспання тіло виробляє цілий коктейль з гормонів стресу – кортизол.

Саме тому ви прокидаєтеся раніше будильника. Насправді ваше тіло цей будильник ненавидить – для нього таке різке пробудження є стресом, потрясінням. Будильник зводить нанівець всю роботу вашого тіла – він заважає йому прокидатися поступово, природним чином.

До речі, якщо ви не прокидаєтеся до будильника, то, ймовірно, не досипаєте або ж лягаєте спати не за графіком. Якщо, наприклад, ви встаєте в різний час в будні і вихідні, то «скидаєте» налаштування внутрішніх годин. Без графіка ваше тіло не знає, коли потрібно прокидатися, тому, коли дзвонить будильник, ви відчуваєте себе приголомшеним і роздратованим.

Ви натискаєте кнопку повтору, і оскільки ваш організм вже прокинувся, нехай і в стані стресу, наступна фаза швидкого сну ще більше збиває внутрішній годинник. Гормони, які допомагають вам заснути, змішуються з гормонами, що допомагають вам прокинутися – тіло плутається, і з кожним повторним дзвінком будильника стає тільки гірше. Так що ранкові трелі – це найгірший спосіб почати день.

7. Сон на лівому боці може позбавити вас від печії
10 фактів про сон

Кислотний розлад шлунку, або печія – відчуття печіння в грудях. Причиною цього неприємного явища служить зригування нами шлункової кислоти. Виникнувши в грудях, печіння може поширитися на шию, горло і навіть щелепу. Печія може призвести до розвитку гастроезофагеальної рефлюксної хвороби.
Більшості з нас знайоме це неприємне відчуття, але майте на увазі – сон на лівій стороні тіла може допомогти впоратися з печією, тоді як сон на правій лише погіршить ситуацію.

Імовірно, це відбувається тому, що під час сну на правому боці круговий м’яз, який перешкоджає проникненню залишків їжі з шлунку в стравохід, розслабляється, перестає виконувати свою функцію, і кислотність стравоходу таким чином підвищується.

8. За допомогою сканування мозку можна підглянути, що вам сниться
10 фактів про сон

Вчені змогли розробити методику декодування мозкових імпульсів, що дозволяє зрозуміти категорію, до якої відноситься ваше сновидіння, з точністю до 60%.
Справа в тому, що в наших снах часто повторюються одні й ті ж зорові образи, наприклад, «дерево» або «людина». Дослідники виділили близько 20 основних категорій, розроблених окремо для кожного учасника.

Відзначимо, що такі предмети, як, наприклад, «льодоруб», «ключ» і «поршень» відносяться до однієї категорії – «знаряддя».

Трьох добровольців попросили подивитися фотографії з інтернету, відповідні цим категоріям, і в цей момент контролювали активність їхнього мозку. Потім отримані дані були введені в спеціально розроблену комп’ютерну програму, після чого сканування продовжилося вже під час сну. Дослідники на чолі з неврологом Юкі Камітані в цей момент відстежували мозкову активність піддослідних. Як тільки вдалося визначити, що ж добровольці бачать уві сні, їх розбудили і попросили описати свої сни.

Поки що система далека від досконалості і може тільки вгадувати візуалізації з широкого набору категорій. Декодування же деталей сновидінь на даний момент не представляється можливим.

9. Якщо раптово розбудити сновиду, нічого поганого з ним не станеться
10 фактів про сон

Існує поширений міф, що якщо розбудити сновиду, він може пережити сильний шок, і з ним навіть може статися серцевий напад. Насправді, пробудження з такого сну саме по собі безпечне. Але якщо вам трапиться побачити людину, яка ходить уві сні, все-таки краще його не будити – і для нього, і для вас.

У той час як в самому по собі пробудженні людини, що страждає на лунатизм, нічого небезпечного для його здоров’я немає, існує велика ймовірність, що людина від несподіванки може поранитися сама і заподіяти шкоду тому, хто її розбудив.

Зазвичай лунатик починає ходити на третій стадії повільного сну, відомої також як «повільний сон». На цій стадії сон дуже глибокий і прокинутися в цей час досить складно, хоча і можливо. Однак пробудження може призвести до когнітивного порушення (вчені називають цей стан «сонною інерцією»), яке може тривати близько 30 хвилин.

Фахівці в області розладів, пов’язаних зі сном, стверджують, що людина, раптово пробуджена від глибокого сну, може сильно злякатися, довго не розуміти, де вона знаходиться або прийти у вкрай збуджений стан. Вона запросто може вас не впізнати, штовхнути або вдарити. Але навіть якщо така людина і не відреагувала агресивно, влна все одно може заподіяти шкоду і вам і собі: багато лунатиків уві сні йдуть на кухню готувати або навіть намагаються сісти за кермо автомобіля з усіма витікаючими звідси наслідками.
Замість того щоб будити  уві сні людину, фахівці радять м’яко і повільно відвести її назад в ліжко.

10. Недолік сну псує вам особисте життя
10 фактів про сон

Поганий сон значно впливає на ваші повсякденні взаємини в парі: зазвичай той з партнерів, який менше висипається або часто бачить уві сні кошмари, стає буркотливим, починає скаржитися на життя і звинувачувати іншого в тому, що його не цінують або не приділяють достатньо уваги. Дослідники з Університету Берклі задалися питанням, чому так відбувається.

Вчені попросили 60 пар різного віку, від 18 до 56 років, вести щоденник сну. Учасники повинні були щоранку записувати, наскільки добре їм спалося, і додавати, що вони відчувають по відношенню до свого партнера. Крім того під час вирішення спірних питань в сім’ї вівся запис відео. Ті люди, чий сон був гірше, виявлялися набагато більш нетерпимими і дратівливими.

Існує кілька причин, за якими людина може не висипатися – наприклад, хропіння або гучні звуки з сусідньої кімнати, які заважають спати. А деякі люди пишаються тим, що сплять по 4-5 годин на добу і можуть обходитися без сну довгий час.

Експерти нагадали, що повноцінний сон надзвичайно важливий для фізичного і психічного здоров’я, а для того, щоб відчувати себе бадьорим і активним, людині потрібно від 5 до 8 годин сну кожну добу.
На сьогоднішній день кожна третя людина на Землі страждає безсонням. Нормально висипається тільки 40% населення Землі.

Джерело: tut-cikavo.com

 

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *