24 громади на Черкащині очікують на перші вибори

На сьогоднішній день в Черкаській області діє 26 обєднаних територіальних громад, ще 24 громади чекають перших виборів. По Україні ця цифра сягає 120. Наразі документи по 24-м громадам вже подані в Центральну виборчу комісію. Однак наразі навіть достеменно невідомо, на коли ж ЦВК скликатиме комісію з вирішенню цього без перебільшення нагального питання, повідомляє Вичерпно.

Карта ОТГ станом на серпень 2018

– Фактично, згідно закону, ті громади, які прийняли рішення про об’єднання, вони вважаються утвореними об’єднаними територіальними громадами. Тому, можна сказати, у нас діє вже 50 ОТГ. Однак ті громади, документи яких ми ще тільки подали на ЦВК, зможуть стати повноцінними об’єднаними територіальним громадами, тільки коли перейдуть на прямі міжбюджетні відносини і зможуть отримувати всі ті переваги, які надає децентралізація для ОТГ, а отже, тільки після проведення перших виборів і визнання цих громад спроможними Кабінетом міністрів України, — прокоментував нинішню ситуацію із виборами в ОТГ на Черкащині заступник голови облдержадміністрації Ярослав Березань.

Однак ЦВК з незрозумілих причин  знайшла формальні підстави не призначати перші вибори. 17 серпня сплив останній термін, коли вона могла призначити вибори на жовтень.

– Тобто уже однозначно 28 жовтня, як раніше сама ж ЦВК і визначила, перших виборів у цих громадах не буде. Але в той же час ЦВК своєю постановою скасувала норму, якою вона ж сама  визначила, що вибори можуть бути лише двічі на рік – остання неділя квітня і остання неділя жовтня – і таким чином вибори вже можуть відбутися і в листопаді, і в грудні, — зауважив Ярослав Григорович.

Проведення вибрів у грудні однозначно ускладнить роботу для об’єднаних територіальних громад, оскільки майже не залишиться часу, щоб вони могли сформувати свої керівні органи. Черкащина вже мала подібну ситуацію у 2016 році з декількома ОТГ, коли буквально за 3-4 дні громади реєструвалися і формували виконкоми для прийняття бюджету.

В ОДА вже підготували зміни до перспективного плану відповідно до тих громад, які вже є, та винесли на розгляд найближчої сесії Черкаської обласної ради, щоб ті громади, які вже утворилися, могли потрапити на розгляд Кабміну і могли бути визнані спроможними.

– Ми зробили все від нас залежне, тепер м’яч на полі обласної ради і депутати мають прийняти рішення, — наголосив Ярослав Березань.

Наразі всі громади напружено чекають рішення ЦВК, адже багато з низ пройшли складний шлях до об’єднання.

– У Медведівській громаді погрожували сільській голові, були суди по деяких громадах, у деяких навіть долали вето сільського голови, коли приймалося рішення про добровільне об’єднання, — розповів профільний заступник. – Тому буде дуже прикро, якщо вся робота, яка була пророблена, виявиться марною.

Тим паче, що останнім часом громади активізувалися, хоч ні для кого не секрет, що в області є ще два райони – Монастирищенський і Христинівський, в яких не утворено жодної ОТГ. У Драбівському районі, навіть всупереч позиції голови районної ради, невеличка ОТГ утворилася, щоправда є питання до її спроможності, але по факту із 5 районів, в яких на початку року не було жодної об’єднаної громади, наразі залишилося лише  два.

Що стосується Сагунівки, до якої нещодавно була прикута увага преси, то це яскравий приклад, вважає Ярослав Березань, як «люди хотіли вскочити в останній вагон»:

«Вони в той же день, коли здали документи, хотіли від нас отримати і висновок, що просто фізично неможливо. Зазвичай, нам потрібно 2-3 дні для розгляду документів. Але чомусь люди вирішили, що шляхом тиску вони зможуть щось вирішити, однак, в будь-якому разі, і їхні документи вже направлені до ЦВК».

Наразі найгіршим варіантом розвитку подій є той, що вибори у цьому році не відбудуться зовсім. Однак про нього в ОДА намагаються навіть не думати, адже для тих 24 громад, які чекають на вибори, це означає, що протягом року вони житимуть без додаткового фінансування і без всіх тих переваг, які надає держава.

– І це дуже несправедливо. От на прикладі Черкащини: у нас приблизно половина громад утворених, і половина – чекає на рішення ЦВК. Тобто одна половина отримуватиме всі переваги – й інше оподаткування, й інфраструктурну субвенцію, тобто повноцінна допомога від держави буде йти, а половина не отримуватиме нічого. А чим вони гірші? Це однозначно буде несправедливо по відношенню до тих людей, які вирішили добровільно об’єднатися і зробили для цього все можливе, — підсумував Ярослав Березань.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *