У Хацьках за європейські кошти вирощують кролів

Кооператив «Козацькі кролики» має красномовну українську назву, європейську підтримку та амбітні плани. Заснований торік у жовтні силами чотирьох ентузіастів, які взяли за мету розвивати кролівництво на Черкащині, а ще створити першу в районі екологічну міні-ферму, пишуть «Сільські обрії».

Розведення кролів – це перспективна для аграрного краю ніша. Вона спроможна посприяти розвитку малого та середнього підприємництва. В майбутньому, за належного рівня виробництва, черкаська продукція могла б претендувати на експорт за кордон. Адже дієтичне м’ясо кроля у світі користується значним попитом.

 У своєму господарстві кролів тримаю вже давно, − розповідає голова кооперативу Лариса Зінченко. – Але почати займатись цією справою на більш професійному рівні мене переконав сільський голова Ігор Чекаленко. Спочатку не було впевненості в успіху. Розумієте, розведення кроликів – досить складне і проблемне заняття. За ними необхідний спеціальний, кропіткий догляд, тварини часто хворіють і не завжди доживають до забійного віку. Тим не менше, я зацікавилася можливостями, що надавала грантова програма Європейського Союзу.

Проект ЄС Програма «Підтримки політики регіонального розвитку в Україні» діяв у період з 2013 по 2016 роки. Проект сприяв підприємництву та запровадженню нових виробництв в регіонах. У ході його реалізації, лише на Черкащині успішно запрацював 51 кооператив. Загалом вартість проекту сягає понад 600 тис. євро, з яких майже 80% – кошти ЄС, решта – гроші з обласного бюджету.

Вирішивши, що жителі Черкаський району потребують екологічно чистого, доступного м’яса, Лариса Зінченко подала заявку на участь у Програмі. Отримавши грант, жінка пройшла триденне навчання в Умані і сповнена ентузіазму повернулась додому. До новоствореного кооперативу долучилося ще троє осіб.

− Деякі з наших нинішніх членів раніше не займалися ні бізнесом, ні розведенням кролів. Але, зрозумівши переваги грантової програми, вирішили долучитись до справи, − зазначає пані Лариса. Зараз кожен бажаючи може приєднатись до нас. Для цього потрібно лише сплачувати членські внески, допомагати колегам та дбати про загальний добробут кооперативу.

Кооператив «Козацькі кролики» є неприбутковою організацією, діяльність котрої полягає у наданні допомоги щодо розведення кролів, догляду за ними, забезпечення ветеринарними послугами, підтримки з реалізацією м’яса. Філософія кооперативу – це обіг взаємних послуг між учасниками об’єднання.

Перші позитивні результати участі у Програмі учасники кооперативу відчули вже цьогоріч у травні. Саме тоді їм надали в користування три восьмимісні клітки. Спеціалісти відзначають, що в одній такій клітці за сприятливих умов можна буде утримувати до 100 кролів на рік. У червні до кооперативу прибуло перше поголів’я, отримане від Центру розвитку багатофункціональних кооперативів у Черкаській області.

«Козацькі кролики» тримають особин декількох порід. Серед них, каліфорнійські кролики, бургундські та порода полтавське срібло.

− Курчат по осені рахують, − розповідає Лариса Миколаївна. – І хоч кролі не курчата, але про кількість поголів’я поки що говорити зарано. Ми лише у червні отримали молодняк. Через аномально спекотне літо були втрати, зовсім нещодавно втратили поросну крільчиху. Зараз у нас дуже складний період. В догляді кролі – тварини вимогливі. Влітку доводиться підтримувати клітки в ідеальній чистоті, інакше кролики можуть захворіти і поголів’я буде втрачено.

Щодо харчування, то тут теж все непросто. Основу раціону тварин становить сіно. В зв’язку із зменшенням площ сінокосних луків постає необхідність шукати альтернативи.

− Ми вирішили перейти на гранульований корм. По-перше, він багатий на поживні компоненти, а по-друге, на відміну від сіна, не залишає відходів, − зазначає пані Лариса. На кредитні кошти закупили гранулятор для виробництва сухого корму.

Нині роботи в кооперативі дуже багато. У планах розгорнути діяльність у новій площині.

− У перспективі будівництво екологічної міні-ферми. Наші кролики – це екологічно чистий продукт і створення відповідної ферми було б послідовним кроком. Якщо говорити більш узагальнено, то вважаю, що розвиток кооперативного руху − це майбутнє малого та середнього підприємництва в аграрній сфері, − переконує Лариса Зінченко.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *