У заповіднику на Черкащині відкрилась виставка антикварних книг

До 26-ї річниці незалежності України в історичному музеї Корсунь-Шевченківського державного історико-культурного заповідника експонується виставка «Антикварні книги з фондів та наукової бібліотеки Заповідника».
Інформує “Вичерпно”.
Це унікальні видання, які майже недоступні широкому загалу. Перш за все слід відмітити дві репринтні книги: Требник Петра Могили 1646 р. та біографічний нарис художника Івана Сошенка 1877 р. Требник містить тексти церковних служб і порядок проведення молитов і таїнств, так званих «треб». Він став першим подібним виданням у східнослов’янському православному світі та набув поширення не лише в межах Речі Посполитої, а й у всій Східній та Центральній Європі. Біографія І. Сошенка була видана на наступний рік після його смерті у 1876 р. і є першим таким дослідженням.
Всі інші книги є оригінальними виданнями. Серед них слід виділити одне із перших видань опери «Запорожець за Дунаєм» (1885 р.), створеної композитором Семеном Гулаком-Артемовським. Це була перша в світі українська опера (написана 1862 р.). Варто відзначити, що у Російській імперії було заборонено видавати друковані видання українською мовою. Однак під час першої Російської революції 1905 – 1907 рр. росіяни дозволили друкувати україномовну продукцію. Серед них експонується журнал «Муравейник – Комашня» 1914 р. та Євангеліє від Марка 1907 р. Остання книга є унікальною, оскільки в Росії категорично заборонялося друкувати церковні книжки українською мовою. Адже російська православна церква була потужним засобом русифікації
В часи Української революції 1917 – 1921 рр. відбулося відродження української нації. З’явився цілий ряд україномовної друкованої продукції. З неї представлено «Історія українського народу», «Всесвітня історія у короткім огляді» Михайла Грушевського та «Російсько-український словник». Перші дві книги були видані у 1917 р. а остання – у 1918 р.
У 1920-х рр. радянська влада проводила українізацію, яка могла сформувати базу для розквіту української культури. Однак все це завершилося страшним погромом, який отримав назву «Розстріляного відродження». У цей час з’явилася плеяда визначних діячів української культури. Цей процес ілюструють дві читанки «В борьбі» та «Хрестоматія нової української літератури». Вони були видані відповідно у 1925 і 1926 рр. На жаль, значна частина їх авторів була репресована наступного десятиліття.
Також на виставці представлено ще ряд книг кінця ХІХ – початку ХХ ст.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *