4 правила, які допоможуть відстояти свої права у разі скасування авіарейсу

У зв’язку з постійними скасуваннями рейсів слід знати ряд правил, які допоможуть відстояти свої права.

Правило №1. Бережіть квиток як зіницю ока.

Придбаний вами квиток є документом, який засвідчує умови договору на ваше перевезення авіаційним транспортом. Іншими словами, купуючи квиток на літак, ви укладаєте із відповідним авіаперевізником договір перевезення. Тому без збереженого квитка майже неможливо засвідчити свої права та вимагати від авіакомпанії виконання її обов’язків.

Якщо посередником в організації авіарейсу був туроператор – зберігайте також укладений з ним чи з турагентом договір. А якщо в очікуванні рейсу ви мали видатки на їжу, напої тощо – не викидайте чеки.

Правило №2. Не зволікайте.

Якщо ви стали жертвою наслідків затримки чи скасування авіарейсу, негайно звертайтесь за захистом своїх інтересів до авіаперевізника – спочатку усно, а тоді письмово. Якщо затримка чи скасування авіарейсу застали вас вже в аеропорту, варто звернутися до відповідальної за прийом претензій і скарг особи.

Якщо ж ваш рейс організували з допомогою туристичного оператора, то саме він перший зобов‘язаний проінформувати вас про всі труднощі і ваші наступні дії у випадку затримки чи скасування перельоту.

Строк розгляду авіаперевізником вашої претензії не може перевищувати трьох місяців, а якщо в організації перельоту брали участь два і більше перевізники – шести місяців.

Аби убезпечити себе від різного роду формальностей, через які ваші скарги можуть бути проігноровані, важливо ознайомитись із правилами вашого авіаперевізника, якими встановлюється порядок розгляду претензій.

Правило №3. Знайте свої права.

Під час реєстрації перевізник повинен забезпечити вас розбірливою та чітко видимою інформацією такого змісту: «Якщо вам відмовлено в перевезенні або ваш рейс скасовано чи затримано не менше, ніж на дві години, запитайте біля стійки реєстрації або пункту виходу на посадку письмове повідомлення, в якому зазначено ваші права, зокрема стосовно отримання компенсації та допомоги».

У такому письмовому повідомленні мають бути правила надання компенсації та допомоги, а також контактна інформація для направлення запитів щодо порушення прав на компенсацію або допомогу.

Докладніше про права на компенсацію та допомогу:

Про затримку або скасування рейсу вас повинні поінформувати не пізніше, ніж за три години до початку реєстрації.

Повітряний кодекс України та Правила повітряних перевезень пасажирів і багажу встановлюють чіткі правила і норми компенсацій пасажирам у разі скасування чи затримки рейсів. Причому розроблені вони відповідно до міжнародних актів – Конвенції про міжнародну цивільну авіацію 1944 р., Конвенції про уніфікацію деяких правил міжнародних повітряних перевезень, Регламенту (ЄС) N 261/2004 Європейського парламенту та Ради.

У випадку скасування авіарейсу перше, про що потрібно пам‘ятати: на компенсацію розраховувати не варто, якщо про скасування рейсу вас повідомлено більше, ніж за 2 тижні до запланованого часу відправлення. Також компенсації не буде, якщо авіаперевізник може надати підтвердження того, що причиною скасування рейсу була дія непереборної сили або надзвичайна ситуація, якій не можна було запобігти, навіть якби було вжито усіх заходів (наприклад, військові дії, масові безлади, стихійні лиха, вибухи, технічні перешкоди, що виникли внаслідок відмови та збоїв, несправності систем електропостачання, зв’язку, комунікацій, обладнання, програмного забезпечення тощо).

Розміри компенсації залежать від дальності рейсів, а також факту наявності пропозиції альтернативного рейсу.

Так, за відсутності пропозиції альтернативного рейсу, авіаперевізник повинен виплатити пасажиру 250 євро (для рейсів дальністю до 1500 км), 400 євро (від 1500 до 3500 км) або 600 євро (понад 3500 км). Якщо альтернативні рейси є, перевізник має право зменшити розмір компенсації на 50%, якщо час прибуття запропонованих пасажиру альтернативних рейсів не перевищує запланованого на дві (для рейсів дальністю до 1500 км), три (від 1500 до 3500 км) чи чотири години (у інших випадках) відповідно.

Правило №4. Відстоюйте свої права у разі бездіяльності авіаперевізника.

Як правило, авіаперевізники завжди готові йти на контакт і забезпечувати законні права та інтереси своїх клієнтів. Однак, якщо ж ваша скарга залишилась незадоволеною, а ви впевнені у своїй правоті, – звертайтесь у наступні інстанції.

Органом, що здійснює безпосередній контроль за дотриманням авіаперевізниками правил повітряних перевезень, є Державна авіаційна служба України. Саме вона приймає рішення про наявність чи відсутність фактів порушення авіаперевізниками встановлених правил, а також накладає на них за це відповідні штрафи.

Винятковим способом захисту ваших прав та законних інтересів може стати звернення з позовом, у тому числі колективним, до суду. Тому якщо всі інші можливості вичерпані та ви впевнені в успішності й окупності вашої справи, забезпечте себе правничою допомогою, але будьте готові до можливої тривалої тяганини.

Зокрема, за шкоду, заподіяну внаслідок затримки під час будь-яких рейсів, перевізник може відшкодувати не більше, ніж 4 694 СПЗ* стосовно кожного пасажира (у розмірах станом на дату ухвали суду чи прийняття рішення перевізником за претензією пасажира).

А на відшкодування моральної шкоди, завданої авіаперевізником, взагалі розрахувати не варто, оскільки згідно з Правилами повітряних перевезень пасажирів і багажу відповідальність перевізника за неналежне перевезення в будь-якому випадку обмежена реальними збитками, доведеними пасажирами, тобто їхніми фактичними витратами або витратами, що є необхідними для відновлення їхніх порушених прав.

Однак будь-які межі відповідальності не діють стосовно туроператора. Тому у спорі з останнім можна доводити усі можливі види заподіяної вам шкоди.

Текст Твоє місто

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *