А ви знали?

Масив Мошногір’я розташований на захід від Черкас і являє сильно пересічену гористу місцевість з висотами до 200 м н.р.м. і глибокими лощинами. Є унікальним природно-ландшафтним районом дрімучих реліктових лісів, занедбаних доріг,  ярів із крутими спусками і підйомами багатих диким звіриною і неходженими тропами Мошенські гори починаються від с. Будище та тягнуться в південно-західному напрямку між р. Ірдинка, Ірдинські болотами і Ірдинські озерами з одного боку і р. Вільшанка – з іншого. Місця тут не тільки “дикі” , а й історичні.

Пише на своїй сторінці в Facebook Aleksandra Buyvol

Справа в тому, що той самий російський граф М. С. Воронцов, який побудував Воронцовський палац в Криму, після одруження в 1819 р. на Єлизаветs Ксаверіївнs Браницької, спадкоємиці володінь Потьомкіна, як придане отримав Мошенсько-Городищенський маєток, не примітний в плані ведення сільського господарства але досить мальовничий, з болотистою місцевістю і невисокими горами. Граф, звичайно в міру своїх можливостей, займався осушенням боліт для ведення сільського господарства і навіть заснував судноверф, побудувавши в 1823 р. перший пароплав на Дніпрі з ім’ям “Бджілка”.

Стараннями графа в Мошенських горах виник величезний парк, на ті часи найбільший в Європі, був побудований різнорівневий палац на 80 кімнат і гостьові меньші палаци, в селі Мошни і в інших селах були збудовані церкви. На першому гірському кряжі від Дніпра (зараз гора Святослава) була збудована таємнича Вежа Святослава з гвинтовими сходами всередині і висотою 60 м. У гарну погоду з верхньої точки вежі можна було розглянути купола Київської Лаври і всю степ за Дніпром до Полтави.

Наразі  від маєтку і вежі не збереглося нічого, все-таки дві війни – громадянська 1917-1921р. і Друга Світова 1941-1945 р.  Дивом у цілості залишився, що знаходиться в глушині лісів, пам’ятник на честь колишньої власниці Воронцовського маєтку поміщиці Софії Браницької і Преображенська церква в с. Мошни, рештки кам,яної дороги, що тяглася на 14 км. На просторах колишнього англійського парку знаходиться санаторій “Мошногір’я”.

Фото  Aleksandra Buyvol

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *