Черкащанки про роль жінок у сучасному світі

Редакція in.ck.ua, підтримуючи ідею гендерної рівності, поговорила з черкащанками на філософські теми – як сприймає себе жінка в сучасному світі, і чи є в її житті місце поняттю “ідеальність”.

Жіночність – це вміння долати всі труднощі, залишаючись тією ж маленькою жінкою з 35 розміром ноги

Що для вас означає бути жінкою в сучасному світі?

Для мене це означає “бути спокійною, створюючи Рух”, тобто не втрачати самоконтроль, знаходити час для дитини та реалізовувати свої ідеї, вміти долати всі труднощі, залишаючись все тією ж маленькою жінкою з 35 розміром ноги.

Як для вас це поняття трансформувалося протягом життя?

Гендерна рівність дає набагато більше свободи для реалізації та становлення жінок, вселяє впевненість для активних дій і досягнення цілей. Але водночас рішучість усе більше відлякує невпевнених у собі чоловіків.

Що для вас означає “жіночність”?

Жіночність – це внутрішній стан. Його по-різному сприймають люди, воно змінюється залежно від внутрішніх переживань. Це частоти, які ти випромінюєш і які впливають на всіх по-різному. Когось вони надихнуть на вчинки, комусь подарують відчуття легкості, а когось і зовсім загонять у ступор. Для мене жіночність – це також здатність бути собою, любити себе. Тому що багато жінок забуває, хто вони, наражаючись на нелегкі життєві проблеми.

Як ви розумієте “ідеал жінки”?

Для мене не існує таке поняття, але я прагну поєднувати в собі всі позитивні якості привітної господині, турботливої мами, цікавого співрозмовника, уважного наставника для учнів, компетентного колеги, а також бути духовною “віддушиною” для близьких мені людей. Поняття “ідеальна жінка”, на мій погляд, точно існує у чоловіків, і важливо, щоб мій чоловік бачив його в мені.

На ваш погляд, чи повинна жінка відповідати певним універсальним “ідеалам”?

Це найбільш складне для мене запитання. Я стикаюся з тим, що моральні цінності та принципи у всіх різні.

Ганна Тарапата

президент Федерації Тхеквондо (ВТФ) у Черкаській області, засновник соціального проекту з підтримки жінок, що постраждали від насилля і опинилися у скрутних життєвих обставинах “Шлях до нової себе”, голова БФ “Анна”, тренерка з тайбо у “Grizzly MMA”

Черниця, спортсменка, принцеса, вчителька, хіпі – жінка може дозволити собі бути різною, і мені це дуже подобається!

blank

Що для Вас означає бути жінкою в сучасному світі?

Для мене це означає можливість і сміливість бути собою. Можливість – тому що сучасний світ дуже відкритий. У ньому безліч можливостей для спілкування, навчання, подорожей, самореалізації. І сучасна людина для мене – та, хто вміє це використовувати, а не стогнати “Ой, як зараз все складно”. Зараз, попри всі труднощі, жінки можуть вільно обирати свій шлях: можеш стати копом, вченим, блогером, можна проїхати весь світ автостопом, можна рятувати морських котиків, а можна бути домогосподаркою і спостерігати за пригодами інших в інтернеті.

Сміливість – тому що, попри всі можливості, жінка в Україні все ще перебуває в полоні багатьох умовностей. Вона повинна бути красивою, повинна бути м’якою, повинна мати чоловіка (або всіляко прагнути цього), повинна народити і виховувати дітей, повинна вміти варити борщ і багато інших “повинностей”. Крім того, є декілька медійних образів успішної жінки, які нам агресивно нав’язують: жінка-лялька при багатому “папіку”, або жінка бізнес-вумен, або телезірка. Серед усього цього інформаційного і ментального шуму важко зрозуміти, чого насправді хочеш ти. Ось тому для мене бути жінкою – це бути собою, розуміти себе, свої потреби, усвідомлювати власні цілі в житті та йти до них.

Як для вас це поняття трансформувалося протягом життя?

Моє дитинство ще було радянським, і тому я не уявляла іншої жіночої долі, окрім “школа – вуз – заміж – діти – робота вихователем в дитячому садку” (це так я собі планувала). Але вже в студентському віці почала відкривати для себе інші можливості і зрозуміла, що вибір набагато ширший. А працюючи в громадській організації, познайомилася з гендерною теорією, за якою більшість уявлень про те, якими повинні бути чоловіки і жінки – це лише соціальні рамки. І їх не обов’язково дотримуватися.

І у вечірній сукні на підборах, і в старому комбінезоні і кедах ти все одно залишаєшся жінкою. Ти не зобов’язана бути зразком елегантності або етикету, сидіти на дієтах, щоб подобатися чоловікам, голити або не голити ноги – це тільки твій вибір, так само як і народжувати чи не народжувати дітей. Весь мій життєвий досвід підтверджує це, а всі нинішні модні теорії про “ведичних жінок” (носити спідниці, займатися творчістю, дітьми, чоловіком і створювати домашній затишок – ось призначення жінки, і без цього їй ніколи не бути щасливою) вважаю тільки спробою втекти від реальності. Не треба шукати прості рішення та звинувачувати свої джинси в тому, що у тебе немає партнера або грошей в сім’ї. Вважаю, що способів стати щасливою для жінки – безліч. Головне зрозуміти, що значить щастя саме для тебе. Для когось це дійсно чистий будинок і нагодовані діти, для когось – перемоги в бізнесі або спорті, для когось – мистецтво. Тому жінка не повинна себе обмежувати.

Що для вас означає “жіночність”?

Це різноманітність, багатовекторність і багатозадачність. Черниця, спортсменка, принцеса, вчителька, хіпі – жінка може дозволити собі бути різною, і мені це дуже подобається! Я сама люблю час від часу змінювати зачіски, образи, саме тому люблю тематичні костюмовані вечірки. У минулому році помітила, що мій гардероб на 90% складається з джинсів і светрів, і поставила за мету придбати не менше 5 суконь у 2017 році. Мабуть, хочеться вже трохи змінити стиль і справді стати більш жіночною в соціальному сенсі.

Жінки вміють одночасно виконувати купу функцій: однією ногою качати дитячий візок, однією рукою дописувати дисертацію, іншою рукою помішувати борщ. А що поробиш, якщо хочеш все встигнути в цьому житті? Я, наприклад, працюю, займаюся громадською активністю, виховую дітей, підтримую домогосподарство і приділяю час чоловікові та собі. Це сила-силенна справ кожен день, без багатозадачності тут ніяк не впоратися!

Як ви розумієте “ідеал жінки”?

Я взагалі негативно ставлюся до будь-яких універсальних ідеалів. Їх просто не може існувати, адже що для мене супер, то для іншого – кошмар. Ідеали, на мою думку, тільки шкодять людям. По-перше, прагнення стати ідеальною (мамою, дружиною, господинею, робітницею, а часто – всіма одночасно) не одну жінку нагородило неврозом. Бо стараєшся, йдеш до того ідеалу, не шкодуючи сил, а не виходить: м’ясо пригоряє, діти не слухаються, начальник кричить. І від цього всередині страшний конфлікт, жінка картає себе і звинувачує, це може довести до депресії. І тільки коли зрозумієш, що ти – неідеальна, і приймеш це, тільки тоді можна розслабитися і по-справжньому бути щасливою. Нехай в домі бардак, але ми з дітьми та чоловіком подивимося кіно разом, тому що це важливо для нас. Або краще купити готові пельмені на обід, ніж готувати щось складне, падаючи з ніг після роботи.

Інша шкода від ідеалів, це коли жінка чекає ідеального чоловіка, шукає ідеальну роботу, вірить в існування ідеальних подруг. І коли людина, виявляється, хропе, робота є складною, а подруга не відповідає на дзвінок – світ летить шкереберть! Всім жінкам (як і чоловікам) бажаю швидше зрозуміти, що світ не ідеальний, всі люди – теж. Тому не варто мати завищені очікування, слід ставитися до людей з їхніми слабкостями і недоліками реалістично. Я часто жартую, що у мене “ідеальний чоловік”, коли він робить щось хороше. Думаю, “ідеальна пара” – це зовсім не пара ідеальних людей, а пазл з недоліків, який ідеально склався. Ось у нас він склався непогано!

На ваш погляд, чи повинна жінка відповідати певним універсальним “ідеалам”?

У кожного з нас всередині є своє ідеальне “Я”, ось його варто знати в обличчя дуже добре. А універсальні ідеали – до біса! Впевнена, що бути щасливою, а не ідеальною – ось справжнє бажання будь-якої людини. Принаймні я живу, сповідуючи саме таку філософію.

Вікторія Феофілова

голова ГО “Молода Черкащина”, координатор програм неформальної освіти

blank

Що для вас означає бути жінкою в сучасному світі?

Це бути відкритою до всього нового, бути проявом любові, дарувати посмішки оточуючим своєю зовнішньою і внутрішньою красою, добротою і теплом, попри всю буденність і сірість нашого буття. Якщо ти відкрита до Всесвіту і світишся зсередини, то успіхи у всіх аспектах життя траплятимуться на твоєму шляху.

Як для вас це поняття трансформувалося протягом життя?

У дитинстві думала, що справжня жінка повинна вийти заміж, народити дитину і сидіти з нею вдома. З віком додала до цього хорошу роботу та цікаве хобі. Зараз вважаю, що головне бути самодостатньою людиною і намагатися зробити більше хорошого, ніж поганого.

Що для вас означає “жіночність”?

Це можливість відчувати внутрішню гармонію і щастя, а також дарувати їх світу. Всі жінки, якими я захоплююся, щасливі люди. Напевно, саме це надає їм таку легкість і чарівність.

Як ви розумієте “ідеал жінки”?

Ідеал жінки – це міфічний образ, який змінюється щороку. Думаю, ідеальних жінок не існує, адже це означало б, що всі ідеальні – однакові. А це точно міф, адже кожна дівчина або жінка – особлива. Головне це розуміти, любити в собі і пишатися цим.

На ваш погляд, чи повинна жінка відповідати певним універсальним “ідеалам”?

Ідеал – це мода. Мода змінюється. Хоче жінка бути ідеальною для сьогодення – нехай буде, не хоче – її право. Я хочу ставати кращою щодня, бути ідеалом – ні. Думаю, це дуже нудно!

Софія Крохмалюк

власниця і співзасновник інтернет-магазинів з продажу та пошиття одягу, громадська активістка

Жіночність – це корисна навичка

blank

Що для вас означає бути жінкою в сучасному світі?

Для мене ключове слово – “бути”, а не здаватися, не приміряти на себе всі ці вигадані загальні установки. Бути насолодою для очей з набором функцій з ведення побуту – давно не доречно, та й нікому не потрібно. Мені – так точно. Бути жінкою в сучасному світі – значить розганяти весь свій потенціал на повну, не оглядаючись навкруги, відчувати свої сильні сторони і використовувати їх щосили. А сильних сторін у жіночої статі – багато, і нині цей перелік тільки поповнюється. Жінки мають загострений погляд на деталі, це сприяє стійкості в безмежному хаосі сьогодення.

Як для вас це поняття трансформувалося протягом життя?

Досить довго мене обурював розподіл за гендером. Я категорично заперечувала всі ці речі: вислови в стилі “це чоловічих рук справа”, “не для жіночих вух” тощо. Я думала: “Гей, стривайте, адже ми всі – насамперед люди, нічого мені тут командувати!” Не те, щоб я сильно кричала про це, просто продовжувала робити те, що вважала за потрібне, не зважаючи на складнощі виконання завдань. Недавно я зрозуміла, що більш логічно розвивати те, що в тобі запрограмували з народження, а не з нуля вкладати в нові функції. Поки що не до кінця зрозуміла, що саме є в моєму арсеналі, але це справа часу. Абсолютно впевнена, що є чітко визначені ролі, і їх варто дотримуватися, зберігати гармонію в світі.

Що для вас означає “жіночність”?

Через тривале перебування у стадії заперечення, поняття “жіночність” для мене звучить дико, але одне є точно – бажання оволодіти цією навичкою. Так, це саме навичка і не інакше. Навичка із потужним набором здібностей. По-перше, це увага до деталей. Звертаючи увагу на частини, з яких складається великий об’єкт, можна запросто вловити всю його суть. По-друге, це вміння сприяти, рухати нерухомо або прискорювати рухоме. Це те, чим я зараз можу пояснити жіночність з повною впевненістю.

Як ви розумієте “ідеал жінки”?

Ідеалом є жінка, здатна максимально невимушено випромінювати свою жіночність. Краса в простоті! Чим сильніше жінка вживається в свою роль, тим ефективніше її перебування в суспільстві, тим красивішим є все, чого вона торкається, тим більше світла навколо, адже простір не захаращується дурницями й ілюзорністю.

На ваш погляд, чи повинна жінка відповідати певним універсальним “ідеалам”?

Універсальність – занадто поверхове поняття, що не допускає простору для змін і розвитку. Адже ми всі знаємо, що відкидаючи зміни, ми прирікаємо себе на нудьгу. Навряд чи хтось добровільно на це погодиться. Важливо визначити для себе напрямок руху і мчати у цьому напрямку на всіх швидкостях. Погляди кожного з нас дуже різноманітні, повних збігів не буває. Потрібно черпати ідеї з різних джерел, не обмежуючи себе, і в жодному разі не вдаватися до сліпого наслідування.

Олександра Пильник

шеф-бариста Espresso bar Чашка, художник

Фото http://in.ck.ua/ua

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *