Черкаські активісти розповіли, як просувати свій проект за допомогою Спільнокошту

22 грудня у Черкаському підрозділі «Центру розвитку місцевого самоврядування» пройшов захід, на якому керівник благодійного фонду «Урожай» Тетяна Волочай, а також керівник Громадської Організації «Книжковий Маестро» Людмила Фіть поділилися теоретичними та практичними досягненнями у питанні фінансування проектів шляхом Спільнокошту.

Тетяна Волочай поділилася етапами та алгоритмами участі у програмі спільнокошту.

– Ці кошти приходять на рахунок резервний і потім вони оплачуються у вигляді гранту. Це як грантова діяльність, – зазанчила вона.

У цьому випадку Тетяна Волочай виступила у ролі співзасновника Школи елементарного музикування. Проект спільнокошту має наступні етапи:

– підготовка;

– краундфандингова кампанія;

– документообіг.

Якщо у вас ідея чи готовий проект, ви відкриваєте сайт: «Велика Ідея».  Зареєструватися на сайті, створити свій профіль, кошти перераховуються по безготівковому розрахунку. Для перерахунку коштів треба натиснути кнопку «фондувати». За кожним доброчинцем іде історія, тобто можна прослідкувати хто, що фондував, які кошти вносить.

Як це працює?

Ви встановлюєте термін, за який ви хочете зібрати кошти, він не може перевищувати 100 днів. Під час створення проекту важливо звернути увагу на наступне:

Опис проекту має містити інформацію про корисність вашого проекту для суспільства. Якщо у вас не буде опису, тоді доброчинці не будуть звертати увагу на ваш проект. Опис багато разів був переписаний, давали корегувати журналістам, потім коли запускати проект він був вичитаний і скорочений до двох сторінок. Якщо ви хочете збирати кошти на якийсь свій проект, то повинні вивчити історії успіху у спількоштовських проектів, там їх досить багато. Також обов’язково треба ознайомитися з не успішними проектами.

Образ проекту – це та картинка, яка є вашим обличчям на спільнокошті. Вона ж є обличчям на вашій Фейсбук-сторінці. Бажано розробити логотип для вашого проекту і відзняти відеоролик. Ваше відео спеціалісти можуть забанити чи дуже сильно критикувати: то монтаж не такий, то ще щось не таке, але це не так сильно важливо. Важливий увесь комплекс. Концепція відеоролика повинна бути звичайна маркетингова.

– Ми говоримо про проблему, усугубляємо проблему, вирішення проблеми і просимо допомоги. Це хороша схема для досягнення поставленої цілі. Відео – обов’язкове для спільнокошту. Образ самого проекту – це не тільки графічний, або це може бути фотографія, але фотографія має бути власною, не скачанною з інтернету, тому що це читається і це відчуваєтья, – розповіла Волочай.

Людмила Фіть зауважила:

– Якщо ви уже вирішили використати фото з інтернету то будьте обережні, слідкуйте за тим, щоб не було порушено авторського права.

Команда проекту

У спільнокошті є автор проекту, він відповідає за реалізацію проекту. Автор проекту – це обличчя проекту, яке веде комунікацію з доброчинцями. Спільнокошт і краундфандинг це прекрасна річ для самоорганізації, саме так можна шукати спонсорів, донорів, але це буде не так системно. Деякі доброчинці зауважували, що звертали увагу на склад команд і вирішували чи фондувати чи ні, тому команда повинна включати усіх, хто долучився до вашого проекту: фотографів, менеджерів, комунікаторів. Можна не прив’язуватися до офіційних назв професій,  а по особливому підписувати ту чи ту людину. Наприклад, у команді проекту «Школи елементарного музикування» була своя фея. Чим більша команда тим серйозніші наміри.
Взагалі, на спільно кошті є свої правила і умови. В описі проекту обов’язково треба зазначити, на що потрібні кошти. Важливо також вказати, що у вас є. Люди довіряють тоді, коли ви не просто хочите коштів, а коли ви уже щось зібрали, або у вас є приміщення, є люди які готові.

Подарунки

На спільнокошті є культура дарування. Сучасні доброчинці, коли вони фондують кошти прийнято їм дарувати подарунки. Ці подарунки потрібно розробити, виготовити і дарувати. Взагалі спільно кошт пропонує два варіанти:

– можна дарувати ці подарунки по мірі того, як доброчинці фондують вас, тобто якщо вас хтось профінансував або фондував, ви надіслали йому подарунок.

– інший варіант – можна чекати завершення компанії зі збору коштів.

Умови такі: якщо ви збираєте 100% коштів, то вам видають ці кошти за мінусом комісії 10%. Якщо ви не назбирали 100% коштів, то ці кошти повертаються на рахунки доброчинців, але є умова гнучкого фінансування, якщо ви зібрали хоча б половину то вам теж ці кошти віддадуть. Потрібно буде заключити додаткову угоду підписати. Комісія у такому разі складатиме 15%.

Людмила Фіть слушно зауважила:

– Варто вчасно зазначити, що ви переходите на систему гнучкого фінансування.

Спільнокошт кожного тижня надсилає вам звіт і ваш рейтинг. Більшу частину подарунків у даному випадку на «Школу елементарного музикування» подарували організатори спільно кошту, деяку виготовляли самостійно.

Подарунки повинні мати якусь вартість, якщо внесли 100 грн – дарують листівки, 200 грн – диск музичний, від 300 грн – екоторба для доброчинців. Також як подарунок може бути безкоштовна фотосесія, абонемент на заняття музикою, книга, але подарунки мають бути у тематиці вашого проекту.

Коли доброчинці фондують ваш проект у них з’являється опція «замовити подарунок» і вони відразу замовляють подарунок залежно від суми, на яку вас профондувала та чи інша людина. У цьому випадку наміри були серйозні, тому подарунки відсилали відразу.

Неприємним є той факт, що можна профондувати певний проект, замовити подарунок, а вам його так і не надішлють. За це спільнокошт відповідальності не несе.

Спільнокошт розглядає ваш проект, якщо  узгодили, то надсилають документ, який називається «Угода про наміри». Коли завершиться краундфандингова компанія успішно, тоді буде заключено ще грантову угоду.

Ваші зобов’язання по краундфандингу:

Ведення блогу

Сторінка у Фейсбук

Просто Фейсбук

Медіа-план

Надсилання подарунків

Дякування доброчинцям

З кола доброчинців.

Текст Андрій Міняйло, фото Книгарня Є

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *