Чи бути Черкасам у туристичному путівнику України?

Статус транзитного міста – у минулому

Відвідати, побачити, відпочити, закохатися у місто і повернутися сюди ще раз. Про таке майбутнє Черкас мріють бізнес, ЗМІ, громадськість, науковці, студенти, які взяли участь у першому публічному діалозі, присвяченому перспективам  розвитку туристичної галузі в місті.

Стратегічну сесію по напрацюванню туристичної візії Черкас організували  «Асоціація гостинності Черкащини» та ГО «Молода Черкащина» у партнерстві з проектом «Київський діалог», міською владою та громадою. Адже саме туристичний напрямок є одним з пріоритетних для потенційного розвитку міста.

Місто без стратегії розвитку – місто без майбутнього, – зазначаєголова Громадської спілки «Асоціація гостинності Черкащини» Валентина Височин. –   Інвестор пильніше придивляється до міста, яке знає, куди рухатися.А туризм – це та галузь, на якій можна почати заробляти з мінімальними інвестиціями! Головне – ідея.

Туризм – це високоприбуткова сфера,  і міста, які до цього прийшли, стали об’єктом паломництва туристів,  а відтак і прибутків. Зручне географічне розташування, акваторія Кременчуцького водосховища, хвойні ліси. Це лише частина тих переваг, які роблять обличчя Черкас неповторним. Навчитися їх розвивати,  а також знайти нові принади, які б спонукали туристів приїжджати сюди у пошуках вражень, – таку мету поставили організатори  заходу.

Тетяна Кавальчук,  координаторка проекту «Київський діалог»  в Черкаській області, упевнена, що для створення стратегії розвитку міста потрібно кілька складових:

 • Це люди, які хочуть змінити місто. Важливо їх знайти. І вони мають представляти різні сфери, інтереси різних прошарків населення. А для того, аби їхні ідеї не зникли безслідно, потрібна друга складова –  регулярна,  системна робота. Ми маємо чітко розуміти, що допоможе Черкасам заробляти  на туризмі,  а не бути транзитним містом.

Аби досягнути спільної мети,  слід працювати синхронно.  Проаналізувати «больові точки» Черкас, визначитися з напрямками руху, розробити конкретні  пропозиції. І все це за участі представників туристичного бізнесу, готельєрів, рестораторів, громадських організацій. Напрацьовані ідеї покласти в основу Програми підтримки туризму міською владою.

Місто на Дніпрі

Тетяна Кавальчук із захопленням розповідає про місто, яке її вразило:

– Камянець-Подільський реально довго працював над стратегією розвитку туризму. Визначали  свої туристичні кластери. На чому вони можуть заробляти. Це була наполеглива, послідовна робота. І  вони  вигадали Фестиваль повітряних куль. Тепер ця ідея дарує задоволення туристам. На цих  кулях заробляють  і ресторатори, і готелі,  і транспорт, і супермаркети, і приватні структури . Головне, чого слід досягти Черкасам, – це перетворити екскурсантів, що приїжджають на день, на туристів, які залишаються ночувати!

blank

 • Туризм сьогодні – це і відпочинок, і розваги, і туризм діловий, спортивний, оздоровчий, паломницько-релігійний, екотуризм. Черкаси можуть стати осередком будь-якого з цих видів, якщо мати бачення, як їх розвивати, – говорить  учасниця публічного обговорення та  представниця туристичного бізнесу Світлана Бондаренко. – У Черкас має бути бренд. У Черкасах можна створити родзинки, які б приваблювали туристів з усіх усюд. У Вінниці – це фонтани, у Кропивницькому – фестиваль тюльпанів.
 • У Черкас є Дніпро, – нагадує директор Департаменту економіки та розвитку Черкаської міської ради, член стратегічного комітету Ірина Удод. – У нас рівнинна прибережна смуга, яка на сьогодні незадіяна. Якщо узятися за розвиток цього напрямку, то у місті з’являться  не лише чисті упорядковані пляжі, а й зручне транспортне сполучення з Річковим портом, пасажирське судноплавство.

Узяти хоча б для прикладу набережну у місті Дніпро, яка вже стала його візитівкою.

blank

Пішохідні зони, світло-музикальний фонтан,  ковані сімейні лавки та чудові краєвиди роблять 30-кілометрову  набережну Дніпра улюбленим місцем відпочинку жителів та гостей міста.

У те, що Черкаси можуть стати туристично привабливим містом, вірить учасниця «Школи мерів-2018», черкаська журналісткаЄлєнаЩепак. Вона нещодавно повернулася з Польщі, де на прикладі кількох міст побачила, як працює стратегія розвитку:

 • В кожному з міст, в якому ми були, влада велику увагу  приділяє  іміджу  міста.  Наприклад, Люблін, яке за кількістю населення майже дорівнює  Черкасам. Він став містом студенства. Нині 10% студентів – це іноземці з Тайвані, Норвегії, США та України.

blank

 • Сьогодні Люблін – яскраве місто, гаслом якого є “Люблін надихає…”, – розповідає ЄлєнаЩепак. – Тут відбуваються фестивалі, є інвестиційний парк, оновлений транспорт і працюючий аеропорт. Але Люблін не завжди був таким. Десять  років тому це місто у Польщі  сприймалось як бідне, далеке  від  Варшави, нецікаве…

Але, за словами черкаської журналістки, замість того, аби скласти руки, місцева влада почала вивчати свої слабкі й сильні сторони та розробляти стратегію  розвитку  міста. Як наслідок, на сьогодні Люблін у туристів на вустах.

Стратегічне партнерство

blank

У процесі обговорення учасники першого у Черкасах публічного діалогу дійшли висновку, що для створення стратегії розвитку міста потрібні:

 • активна мотивована громадськість, яка генеруватиме ідеї;
 • експерти, які надаватимуть фахову оцінку напрацьованим пропозиціям;
 • фокус-групи, що об’єднують спеціалістів певного напрямку. Вони добре знаються на особливостях своєї професійної діяльності і здатні підкорегувати пропозиції;
 • підтримка з боку владних структур.
 • Якщо влада не демонструє зацікавленості, у громади виникатиме відчуття власного безсилля. Щоб вони не робили , це не матиме сенсу. А якщо влада співпрацює, прислухається, підтримує, наприклад, надає приміщення для зустрічей, допомагає технічно, делегує людей, які готові взаємодіяти з ініціативними містянами, то це  свідчить, що у громади є хороший союзник, – розповіла співорганізаторка «мозкового штурму» Тетяна Кавальчук.

А очільниця  Департаменту економіки та розвитку Черкаської міської ради Ірина Удод наголосила:

 • Але не влада повинна працювати над стратегією розвитку міста! Інакше це буде насадження саме її позиції. Стратегія робиться для містян. Бо влада може змінюватися, а пріоритети, з якими визначилася громада, мають залишатися і змінюватися відповідно до вимог часу.

За словами Ірини Удод, на цьому робота над розвитком туристичної галузі у Черкасах не закінчується. Попереду ще не одне обговорення.

На найближчу стратегічну сесію з розвитку туризму містян запрошують 15 листопада на 15:00 в Черкаську торгово-промислову палату (вул. Небесної Сотні, 105).

Більше інформації – за посиланням.

та у Фейсбук-групі «Стратегія розвитку Черкас».

Приходьте та власними руками впишіть Черкаси в туристичну книгу України!

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *