Чим годують дітей у школах та в дитсадках Черкас

Роль харчування у житті та здоров’ї дитини не можна переоцінити. Ще в давнину казали, що якість їжі – це якість життя. У цьому матеріалі мова піде про кожному з дитинства знайому систему харчування – шкільну та дитсадівську. Запах шкільної їдальні чи напахчені стравами групи дитячих садочків важко сплутати з чимось іншим. При тому, що готують там з максимальним балансом між економією, якістю та смаком. Віддаючи малечу до школи чи дитсадка, батькам доводиться чи не повністю покладатися на добросовісність та відповідальність працівників закладу. Чи можна стовідсотково довіряти це питання освітянам? Як батьки можуть впливати на шкільний раціон? Скільки коштів слід давати учню на обід чи, може, краще обмежитися тормозком? Про це дізнавався сайт vikka.ua.

Як і в інших місцевих школах, у Черкаської гімназії №9 ім. О.М. Луценка після перших уроків годують учнів початкової школи. Класні керівники контролюють, щоб їхні вихованці помили руки та заводять дітей до їдальні. За словами вчителів, діти своїми порціями цілком наїдаються, а за бажанням – можуть узяти добавку.

– Менші класи їдять краще за всіх. Вони звикли регулярно харчуватися ще з дитячого садочка. Їх найулюбленіші страви: запіканка, макарони із сосискою чи котлетою, пшенична каша. 1-4 класи годуємо безкоштовно. Обід у групі продовженого дня у початковій школі вартує близько 12 гривень. Порції для дітей середніх класів та старшокласників, у середньому коштують 13 гривень. До них зазвичай входять: гарнір (каша або макарони), салат, м’ясне, чай, – зазначає кухар-бригадир їдальні Надія Петренко.

blank

Кухар зазначає, що, окрім гарнірів, у школі щодня готують 5-6 м’ясних страв і одну з борошна.

Директор департаменту освіти та гуманітарної політики Черкаської міської ради Ігор Волошин розповідає, що харчуванням у черкаських школах задоволений. Каже, що і сам неодноразово купував шкільну їжу у їдальнях. Його власну перевірку вона успішно проходила.

blank

Судячи з передбаченого на харчування дітей бюджету, годують у школах та дитсадках найбільш доступними за ціною продуктами.

7,80 грн – приблизно з такої суми складається вартість сніданку учнів 1-4 класів у черкаських школах. 16,82 грн у середньому вартує щоденне харчування ясельної групи у дитсадках, 25,62 грн передбачено для дітей старших груп. Зазначене харчування маленьким черкащанам надається безкоштовно.

Учнів 5-11 класів годують за кошти батьків. Вартість їхнього обіду – 8,84 грн. Виключенням є діти пільгових категорій: діти-сиріти, діти, позбавлені батьківського піклування, діти з особливими потребами, діти, батьки яких постраждали від наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, діти учасників АТО, діти внутрішньопереміщених осіб та діти з малозабезпечених сімей. Крім того, у шкільних закладах можуть в особливому порядку вирішувати, кому з дітей надавати допомогу у вигляді безкоштовного харчування.

blank

Для дітей, котрі відвідують у школах групу продовженого дня, харчування платне. Ціна їхнього обіду в черкаських школах коливається від 12,20 до 20 грн.

“У дитсадку №74 санаторного типу деякі діти перебувають цілодобово. Там підсилене харчування. На ясельну групу виділяють 27,46 грн, а на старших дітей – 36,8 грн”, – зазначив Ігор Волошин.

Він підкреслив, що цьогоріч, у порівнянні з 2015 роком, вартість харчування дітей у садочках міста збільшили на 43%. І, як стверджує керівник департаменту освіти, не тільки у зв’язку зі зростанням цін.

blank

“У дитячих садках збільшилося вживання дітьми м’яса та риби. Соки та фрукти вони відтепер отримують цілий рік. Влітку дають сезонні фрукти, наприклад, полуницю. По місту розроблене єдине меню і цьогоріч діти харчуються більш збалансовано. Не пам’ятаю випадків, коли батьки хотіли змінити щось у раціоні дітей. Але, коли є бажання, за додаткові кошти вони можуть щось додати до меню”, – пояснив посадовець.

Цьогоріч на харчування черкаських школярів виділено майже 11 млн грн, ще 17,5 млн грн направили на харчування дітей у дитячих садках.

“Також на найближчій сесії депутати мають затвердити ще 1,5 млн грн на харчування і в школах, і в садочках. Це дофінансування, якого не вистачало”, – сказав директор департаменту.

За його словами, школярі початкової школи могли взагалі не розраховувати на безкоштовні обіди. Кошти на їх харчування були виділені волею депутатів міської ради.

Що стосується батьківського контролю та впливу на склад шкільного меню, то здебільшого така ініціатива може втілитися за їх власні кошти.

blank

“У кожній школі створена комісія контролю за харчуванням. До неї входять і батьки. Вони перевіряють шкільні їдальні, чи дають дітям те, що передбачено, наглядають за якістю продуктів. Крім того, шкільні їдальні перевіряє санстанція. Батьки, коли мають бажання, можуть самостійно відвідати їдальню, придбати те, що йде на видачі дітям. Ознайомитися з меню можна в інформаційному куточку їдальні”, – пояснив освітянин.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *