Для боротьби з поширенням ВІЛ в області відкриють спеціальну лабораторію

Більше трьох тисяч черкащан мають статус ВІЛ-інфекції, із них 76 дітей. 49 жителів померли від недуги в поточному році. Про проблеми поширення ВІЛ/СНІД 1 грудня говорили на прес-конференції з нагоди Всесвітнього дня боротьби зі СНІДом. Серед заходів, які допоможуть боротися з поширенням ВІЛ у області – відкриття вірусологічної лабораторії на базі обласного центру профілактики та боротьби зі СНІДом наступного року.

Про це інформує прес-служба Департаменту охорони здоров’я Черкаської ОДА.dsc_0496

– Це день, коли ми повинні зупинитися і подивитися, що ми зробили по протидії ВІЛ-інфекції і що ми плануємо зробити, щоб її зупинити, – повідомив головний лікар КЗ «Черкаський обласний центр профілактики та боротьби зі СНІДом» Петро Левченко. – Уже більше 30-ти тисяч людей в Україні пішли з життя через СНІД.

Світова політика у сфері протидії ВІЛ\СНІД базується на досягненні мети «90-90-90»: тобто до 2020-го року 90% людей в світі, які живуть із ВІЛ, повинні знати про свій статус, 90% усіх цих людей повинні отримувати лікування і 90% таких людей не зможуть нікого заразити через мінімальне вірусне навантаження.

Аби якнайбільше жителів краю мали можливість обстежитися на наявність інфекції, на базі Центру профілактики та боротьби зі СНІДом вже наступного року відкриють першу вірусологічну лабораторію. Наразі зразки крові доводиться направляти до столиці. Обладнання надасть фірма Еббот, а реактиви – міжнародні організації. Сума інвестицій сягне 9,5 млн грн. За пропозицією профільного міністерства, нова лабораторія обслуговуватиме і жителів Кіровоградщини. dsc_0501

– Наприкінці 2013-го року у світі було інфіковано більше 70 мільйонів людей і 35 мільйонів від цього захворювання померли,додав Петро Юрійович.Це загроза людству і національній безпеці нашої держави, бо Україна в Європі та країнах Центральної Азії посідає друге місце за темпами приросту ВІЛ-інфекції. Черкащину ця біда не минула: м посідаємо за різними показниками 6-7 місце по Україні. Під час епідемії у нас було зареєстровано і внесено в реєстр біля шести з половиною тисяч ВІЛ-інфікованих.

Він додав, що нині на диспансерному обліку перебуває більше трьох тисяч жителів краю та 1350 осіб, які отримують антиретровірусну терапію. 280 малюків, народжених від інфікованих жінок, перебувають під наглядом фахівців щодо підтвердження у них статусу ВІЛ (до півторарічного віку), 76 дітей – статусні (25 дітей – жителі Черкас). 92% інфікованих черкащан – люди працездатного віку.

Петро Левченко розповів, що цього року тестування на ВІЛ\СНІД провели серед колективів 6-ти установ Черкащини – трьох навчальних закладів та трьох підприємств. Зголосилися перевіритися понад дві тисячі людей.

– Ми виявили ВІЛ-позитивних, які і не підозрювали, що їх може торкнутися ця проблема, – сказав він. – Хочу наголосити також, що у області немає жодного населеного пункту, де немає ВІЛ-інфікованих жителів.

Найвищий рівень поширення захворюваності на ВІЛ\СНІД у Черкасах, Смілі, Ватутіному, Тальнівському, Канівському, Жашківському та Христинівському районах.dsc_0521

Також учасники заходу на важливості усвідомлення пацієнтами і суспільством стійкості надання ВІЛ-послуг, адже якщо інфікований безперервно отримує належну терапію, він перестає бути заразним для інших. Заступник головного лікаря КЗ «Черкаський обласний центр профілактики та боротьби зі СНІДом Ірина Білоус розповіла, що на Черкащині є подружжя, в яких один із партнерів має статус ВІЛ і лікується, то пари живуть статевим життям відкрито і вірус не передається.

Аби страх зараження не відштовхував медиків від ВІЛ-позитивних пацієнтів, у області стартував проект RESPECT щодо зменшення дискримінації, пов’язаної з ВІЛ у медзакладах.

– Спочатку ми медиків опитуємо, потім навчаємо, а потім повторно опитуємо і бачимо, наскільки стигма і дискримінація змінюються. На наших тренінгах різняться цільові аудиторії тих медичних працівників, які вже були на навчанні у Центрі СНІДу і тих, хто не навчався, хто вперше стикається з цією темою, – зазначила координатор тренінгової роботи проекту Тамара Борисова. – Іноді питання, які ставлять медики, нас дивують, але ми радіємо, що можемо їм дати більше інформації. Навіть було питання від лікаря про те, чому не можна відокремлювати дітей із ВІЛ у окрему групу в садочку. Для мене це було шоковим запитанням. Але вже є перші результати і маємо вдячних пацієнтів, які не бояться озвучувати свій статус в лікарнях. Для нас це така оцінка наших старань немов ткплий дощ. Сподіваємося, що ситуація стане ще кращою у майбутньому.

Вона також наголосила на тісній співпраці неурядових організацій та комунальних закладів щодо питань ВІЛ/СНІД у області.

Також учасники прес-конференції нагадали про три шляхи передачі інфекції: через кров (наркотики, а також  малоймовірні – через інструменти: тату, манікюрні кабінети, стоматологія тощо), через статевий контакт та від матері до дитини. Прикметно, що за умов раннього діагностування захворювання у вагітної жінки завдяки лікуванню можна народити здорову дитину.

– СНІД – це хронічне поки-що невиліковне, але не смертельне захворювання за умови лікування, – додав Петро Юрійович.

Вирішальну роль у поширенні ВІЛ\СНІД, переконані спікери прес-конференції, відіграє стиль життя, виховання підростаючого покоління та відповідальність кожного жителя планети.

По суті, поради як не заразитися ВІЛ прості: не вживати наркотики та не мати незахищених статевих контактів. Оскільки діти дошкільного віку не можуть робити таких дій, їх перебування у колективах цілком безпечне.

ДОВІДКА:

Станом на 1 жовтня 2015 року в області офіційно зареєстровано 6 тисяч 412 випадків захворювання на ВІЛ-інфекцію, в тому числі 2 тисячі 271 випадок захворювання на СНІД, 941 випадок смерті від інфекції.

У Черкасах на 100 тисяч населення припадає 463 випадки інфікування.

55% інфікування відбувається статевим шляхом.

 

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *