Ініціативи, які змінюють Черкаси

За останні два роки в Черкасах з’явилося чимало соціальних ініціатив, які поволі почали змінювати наше місто на краще. Одна із найпомітніших громадських ініціатив останніх років – це громадська організація «Промолодь». 

Про це повідомляє “Громадське ТБ”.

У 2014-му «Промолодь» почала втілювати в життя свої перші проекти. Першим із них став «Open Speaking club» –  майданчик для вільного та відкритого спілкування англійською. Потім  «Промолодь» організувала конкурс «Ідея-Дія-результат», який допоміг багатьом проектам стати на ноги. Ми обрали 10 найцікавіших проектів та ініціатив, які зробили Черкаси кращими.

Вивіска LAB

11060896_1026980407379003_8898167732442978108_o.jpg

Кількадесят дизайнерів створили 18 проектів із власним оформленням вивісок, вітрин, фасадів відомих будівель у Черкасах. Все це для того, щоб показати черкащанам і владі, що місто може бути гарнішим, ніж воно є зараз.

Іван Подолян, ініціатор «Вивіска LAB»: «Усе почалося з розмови з професійним дизайнером Олексієм Сальніковим про вивіски у місті. І я запропонував зробити зразки того, як можуть виглядати будівлі. Оскільки, коли люди бачать альтернативу і їм це подобається, то вони починають розповідати про це. І коли таких людей багато, то бізнес отримує сигнал для зміни вивісок, він розуміє, що втіливши дизайнерський проект, він досягне більшої прихильності з боку людей до його товару. Я зрозумів, що потрібно об’єднати багато дизайнерів, щоб це була масова подія. Так з’явилася ідея хакатону [хакато́н – захід, під час якого різні спеціалісти інтенсивно і згуртовано разом працюють над розв’язанням якоїсь проблеми, – ред]. Ми одразу створили групу в соціальних мережах та відкрили реєстрацію дизайнерів на хакатон. Дизайнери відгукнулися моментально».

 Forest Space

14500208_997848833657521_1303297909053571974_o.jpg

На початку 2015 року двом черкаським студенткам – Лізі Побиванець та Яні Балашовій – закортіло відремонтувати старий занедбаний літній театр у парку «Сосновий бір». Вони подали проект на конкурс «Ідея-Дія-Результат», який організовувала черкаська ГО «Промолодь», де він переміг.

Ліза Побиванець, студентка: «Хотілося класне відкрите сучасне місце для кожного жителя нашого міста, альтернативний простір, де  молодь могла б проводити свій час весело, без алкоголю та цікаво. Думали про те, де взяти приміщення, а потім згадали про парк – і все склалося. Старий літній театр просто неба був ідеальним місцем».

На підтримку ініціативи 4 липня відбувся «Промолодь-фест», на якому збирали кошти на відновлення театру. Загалом же впродовж року активістам разом із ГО «Промолодь» вдалося зібрати близько 30 тисяч гривень. У 2016-му «Промолодь» оголосила всесвітній конкурс серед архітекторів на найкращий проект театру. На нього зареєструвалися близько 700 архітекторів. Журі відібрало 6 найкращих проектів, і черкащани проголосували, яким хочуть бачити літній театр. Переміг проект канадського архітектора Еріка Родрігеса «Опалий лист» (на фото вище). Гроші, що зібрали активісти, віддали автору цього проекту.

Щоб розпочати реконструкцію театру, організатори планують отримати фінансування з місцевого бюджету, запустити краудфандингову кампанію та шукатимуть можливість фінансування проекту за грантові кошти.

Міжнародний фестиваль «Музичні імпрези України»

DSC_0039.00_01_39_12.Still002.jpg

Безкоштовні концерти просто неба з музикою українських композиторів започаткувала органістка Євгенія Марчук. 26 квітня в органному залі Черкаського музичного училища відбувся перший концерт-лекція з композитором Святославом Крутиковим. Мета фестивалю – познайомити широке коло слухачів із професійною музикою, композиторами та виконавцями і підтримати творчу молодь.

Євгенія Марчук, композиторка: «У мене було багато ідей – і створити органну школу, і школу композиції для дітей, щоб діти вчилися імпровізувати. Але втілити ці ідеї без допомоги музичного закладу нереально. А от музичний фестиваль ми вже планували зробити роки 2 тому, але тоді було багато цвяхів, за які ми чіплялися. У нас 5 музичних шкіл у місті, 3 музичні училища в області, тому багато академічних музикантів, але їм немає, де себе проявити. І вони їздять кудись, щоб виконати свої твори. У місті є конкурси, фестивалі популярної пісні, є фестивалі джазової музики, а хотілося зробити на Черкащині осередок академічного напрямку. А ще мало людей знають саме українську музику. Знають різні відомі мелодії, але не знають, що це саме твори українських композиторів. Наприклад, одна з мелодій фільму «Один удома» – це «Щедрик» Миколи Леонтовича. Тому подумала, що в Україні повинен бути фестиваль саме української академічної музики».

 «Вуличні танці»

13679858_867585623347437_3120672510242973074_o.jpg

Вікторія Духота створила в Черкасах першу школу танго, перший фестиваль танго та соціальний проект «Вуличні танці». Щоп’ятниці до кінця літа черкащани безкоштовно вчилися танцювати танго та чакареру.

Вікторія Духота, танцівниця: «У нас досить велике місто, а на доступні соціальні танці приходить дуже мало людей. Я вже декілька разів влаштовувала танцювальні вечори, і на них приходять тільки ті, хто вміє танцювати. А щоб подивитися, поспілкуватися, познайомитися – таких не було. У людей уявлення про танго, що це троянда в зубах і партнерка перевернута догори. Але танго інше – це соціальний танець, добрий, чуйний, достатньо повільний. І я хочу, щоб люди танцювали! Соціальні танці доступні не тільки в тому, що ти можеш танцювати з тим, ким захочеш, але й доступні матеріально».

 «Шлях до нової себе»

13775458_1373990629283591_8155327972894049014_n.jpg

Переселенка з Донбасу, 14-ти разова чемпіонка України з тхеквондо Анна Тарапата організувала спортивну секцію, де навчає жінок самооборони. Проект допомагає жінкам, які постраждали від насилля у сім’ях, вчить їх цінувати себе.

Анна Тарапата, тренер:

«Ми проводимо реабілітацію жінок, у команді проекту «Шлях до нової себе» працюють тренери, юрист, психолог та навіть фотограф, що проводить фототерапiю для жінок. Учасники проекту не хочуть афішувати, що вони є постраждалими, адже кожна жінка хоче зберегти сім’ю. Тут вони розуміють свої помилки, позбавляються від негативних емоцій. Жінки, яких я треную тайбо в рамках проекту, тренуються у загальній групі. Я не розділяю їх, адже це неправильно. Більшість жінок, які прийшли займатися тайбо просто для покращення самопочуття, тим чи іншим чином були ображені чоловіками. Дехто із них – переселенці зі сходу, яким теж нелегко. Зараз я треную 65 жінок від 14 до 45 років».

Фестиваль українських короткометражок «Кіношот»

5.jpg

Ідея створити такий захід у Черкасах виникла у Вікторії Лавреньєвої після того, як вона відвідала Одеський міжнародний кінофестиваль. Вона каже, що їй хотілося створити таку подію в нашому місті, аби черкащанам не доводилося їздити до Києва, Львова або Одеси, щоб долучитися до мистецтва кіно.

На першому кінофестивалі короткометражок показали 72 українські стрічки. Фільми змагалися в номінаціях «найкращий фільм», «найкращий сценарій», «найкраща режисура» та «приз глядацьких симпатій». На організацію фестивалю витратили близько півроку. Тематика показаних стрічок –найрізноманітніша, але переважали фільми на воєнно-патріотичну тематику.

Вікторія Лаврентьєва, організаторка: «Ми показуємо фільми тільки українських режисерів, хоча, звісно, нам було приємно, що з інших країн також захотіли взяти участь у конкурсі. Ми хочемо, щоб у Черкасах цей фестиваль став постійним, щорічним».

Переможцями конкурсної програми першого фестивалю стали:

Кращий фільм – «Зірка Давид», режисер Євген Кошин.
Краща режисерська робота – «Сумне обличчя», режисер Роман Кириченко.
Кращий сценарій – «Обрані», режисер Наталія Бєляєва.
Приз глядацьких симпатій – «Напрокат», режисер Сергій Сторожев.
Спеціальна відзнака від журі – «Фейс Контрол», режисер Ольга Стуга.

Фестиваль «Summer Challenge»14034858_1061669483929324_4536344140168773441_n.jpg

Уперше фестиваль тімбілдінгу, який фінансово підтримує соціальні проекти нашого міста, провели на День Незалежності. На фесті змагалися 15 команд, які, зокрема, представляли бізнес Черкас. Команда-переможець визначала, який із 25 соціальних проектів отримає 25 тис грн на реалізацію.

Ольга Касьянова, організаторка фестивалю: «На цьому фестивалі було багато презентацій від прогресивного бізнесу нашого міста. Це – якісні соціальні ініціативи. Змагання на фестивалі об’єднують підприємців та бізнесменів міста. Але окрім них участь взяли державні команди: патрульна служба поліції, команда міської ради Черкас та «Ощадбанку».

Переможцем фестивалю тімбілдінгу «Summer Challenge 2016» стала команда патрульних. Вони і визначили соціальний проект, на який віддадали грант у 25 тисяч. Цей проект – виготовлення книг для незрячих. Переможці поділилися коштами із «Школою раннього особистісного розвитку». Також по 15 тисяч гривень отримали соціальні проекти «Шлях до нової себе» і «Обираю нове життя».

Чиста хвиля

kreativniy_subotnik.jpg

Креативні суботники на пляжі в районі «Митниця». Волонтери створили простір, наповнений подіями, спілкуванням та знайомствами.

Яна Бакрадзе, ініціаторка: «Я вірю в хороше майбутнє нашого міста, його розвиток та згуртування громадян навколо локальних проблем із успішним та функціональним їхнім вирішенням. Чиста хвиля – це оpen space, де крім прибирання, відбуваються корисні лекції, воркшопи, ранкова йога, танці та вечірні співи біля вогню. Після спільного прибирання влаштовуємо пікнік, де люди спілкуються. За одне літо учасники проекту разом зібрали близько 300 тис. літрів сміття та прибрали 500 м2 пляжу. А долучилося більше 150 людей, для яких провели 25 подій».

 

 Talent HUB

55.jpg

«Talent HUB» – це простір для проведення ділових зустрічей, конференцій, презентацій і просто комфортної роботи поза офісом. Проте, якщо ти приходиш із соціальною ініціативою – все це безкоштовно!

У коворкінг-центрі можна не тільки попрацювати, але і провести та відвідати конференцію, семінари, майстер-класи та інші івенти. Нещодавно центр змінив формат своєї діяльності.

Дарина Дячок, івент-менеджер «Talent HUB» та член ГО «Промолодь»: «Відтепер «Talent HUB» не лише надає місце для івентів, а й сам їх генерує. Тепер з допомогою громадської організації «Промолодь» тут постійно проводитимуть культурно-освітні заходи та заходи, спрямовані на розвиток підприємництва. Із нещодавніх яскравих подій – Міжнародний фестиваль документального кіно «DocuDays». Також ми започаткували тематичні вечори про країни світу».

 

ІТ-фестиваль «CherITy»

IMG_0193.JPG

Спортивно-благодійний ІТ-фестиваль, де за допомогою спорту збирають кошти на реалізацію громадських проектів. Основний фонд фестивалю складають внески IT-компаній, а також кошти, зібрані на локаціях фестивалю та за внески від благодійного забігу.

Олена Окунєва, організаторка фестивалю:

«Фестиваль пропагує здоровий та активний спосіб життя, підтримує проекти, які змінять на краще наше місто та популяризує ІТ-сферу серед молоді. Цього року працівники ІТ-компаній Черкас разом із відвідувачами парку зібрали 47 000 грн, які розподілили між двома переможцями конкурсу громадських проектів. Ними стали Аліна Котолуп із проектом “Розмалюй своє місто” (створення муралів на стінах багатоповерхівок) та Анна Тарапата, яка запропонувала облаштувати на пляжах доріжки для людей із особливими потребами, щоб вони могли вільно діставатись до води. У 2015-му усі зібрані кошти ми передали на відновлення літнього театру в парку «Сосновий бір».

Чим вам запам’ятався Черкасам 2016 рік? Ми зібрали в одному відео півтора десятка найважливіших, на нашу думку, подій, що трапилися в Черкасах цьогоріч.

Матеріал публікується у рамках проекту «Українські журналісти – разом для якості», що реалізується Фондом Спільна Європа у співпраці з Громадською організацією «Інститут розвитку регіональної преси». Проект реалізується у рамках Польсько-канадської програми підтримки демократії, співфінансованої з програми польської співпраці на користь розвитку Міністерства закордонних справ Республіки Польща та Міністерства закордонних справ, торгівлі та розвитку Канади (DFATD).

Фото http://hromadske.cherkasy.ua

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *