Rzeszow

Кошти Євросоюзу, навала студентів та “розумний” транспорт, – спільне та відмінне в українських Черкасах та польському Жешові

25 років у незалежній Україні – 12 років у Євросоюзі: два такі схожі, але одночасно такі різні міста  –  українські Черкаси та польський Жешов. Черкаси – обласний центр, Жешов – столиця Підкарпатського воєводства, саме там нещодавно вдалося побувати журналісту видання ІнфоМІСТ.

Черкаси – невелике затишне місце в серці України на берегах Дніпра. Жешов – місто парків, квітників, фонтанів і велосипедистів. Найбільше в місті вражає чистота і порядок, який постійно підтримують комунальники. Однак основна відмінність двох міст – наявність коштів, які Жешову із 2004 року виділяє Європейський Союз. Населення Черкас сягає близько 280 тисяч мешканців на площу 64 кв.км, тоді як Жешов має близько 200 тисяч. Як і Черкаси, Жешов має вищі навчальні заклади, де вчиться більше 60 тисяч студентів. Однак площа Жешова значно більша – 90 кв. км. Жешов має водну артерію – річку Віслок, Черкаси ж – Дніпро.

Міського голову Жешова, якого почесно називають президентом, переобирали із 2002 року, зараз Тадеуш Ференц перебуває на 4 каденції. У національних рейтингах місто часто займає перші місця, окрім того мера Жешова визнавали найкращим серед 117 міст в Польщі. Чинного міського голову Черкас Анатолія Бондаренка обрали вперше, проте колишній мер Сергій Одарич ставав керманичем тричі. Черкаси у рейтингах найкращих міст України поки що не входили. У міській раді Черкас – 42 депутата, у Жешові – 25.

Черкаси-Жешов

Бюджет

Основною відмінністю бюджетів Жешова та Черкас є, однозначно, наявність коштів Європейського Союзу.

Бюджет столиці воєводства на 2016 рік складає 1 мільярд 200 мільйонів злотих. Тоді як Черкас – 360 мільйонів гривень, що є рекордною сумою за всі роки.

Як і в Україні, розподілом коштів займаються депутати. Проте міський голова Жешова двічі на рік виїздить на округи до громадян, де вислуховує потреби, опісля пропозиції заносять до протоколу, який враховують при складанні бюджету на рік.

Поляки зізнаються, що реалізація муніципальних інвестицій, що мають стратегічне значення, не була б можливою, якби не зростання бюджету міста Жешов. За останні десять років він збільшився на вісімсот мільйонів доларів. Загальна сума витрат на інвестиції в період 2003-2014 склав 2,23 млрд, у тому числі на будівництво, ремонт і утримання доріг.

Фінансова підтримка Європейського Союзу дозволила реалізацію багатьох важливих проектів для міста. Жешув може похвалитися одним з найвищих показників в країні щодо отримання коштів ЄС  на особу – 5 163 злотих. А також місто лідер із освоєння коштів. Тому саме в Жешові часто відбуваються різні бізнес-форуми, на яких переймають досвід інші міста.

ЧеркасиСпільними для обох міст є запровадження так званого “громадського” партиципаційного бюджету, минулого року у Черкасах він склав 5 млн гривень, у Жешові – 7 млн злотих. Як і в Україні, в Польщі у таких же спосіб подають громадські проекти. Потім шляхом голосування обирають переможця. За яку із ініціатив проголосують, та і отримує кошти на реалізацію. Наприклад, у 2015 році жешовська молодь зібрала найбільше голосів і з’явилась можливість побудувати скейт-майданчик із покриттям. Жешов одне з перших міст, де запровадили подібний бюджет.

У Черкасах за 5 млн минулорічного громадського бюджету реалізовують 6 проектів: подвір’я Черкаської гімназії № 9 ім. О. М. Луценка облаштують тротуарною плиткою (600 000 грн.); – облаштування дитячого садочку №35 (930 000 грн); – благоустрій алеї парку Першої міської лікарні (1 млн грн); – облаштування дитячого садочку № 83 “Лiсова казка” (860 тис. грн); – облаштування спортивного залу імені Сергія Амброса (1 млн. грн); – облаштування у дитячому садочку №18 “Вербиченька” майданчика для дітей (600 тис. грн).

Цього року у Черкасах також виділили 5 млн грн на громадські ініціативи.

Громадський транспорт

Черкаси

Серед громадського транспорту у Жешові лише автобуси класу Євро-5, тоді як у Черкасах – кілька автобусів Євро-4, маршрутки заводу “Богдан”, на кількох маршрутах славнозвісні “ПАЗіки” та тролейбуси. Нагадаємо, що цього року ПАТ “АЗОТ” передало Черкасам 15 нових тролейбусів.

Квиток у польському автобусі вартує 2 злотих, але є чимало пільг для пенсіонерів, безробітних та студентів. Зокрема, українським студентам, які навчаються в польських вишах, у мерії видають безкоштовні проїзні. Безробітні також можуть їздити безкоштовно у будні до 17 години. У Черкасах за проїзд у маршрутці сплачують 3 гривні, а в тролейбусі – 1,5 гривні.

У Черкасах пенсіонери безкоштовно їздять у тролейбусах. Цього ж року мерія зробила безкоштовний проїзд у тролейбусах і для школярів та студентів.

Варто зазначити, що для громадського транспорту в Жешові є окремі смуги.

Завдяки коштам Євросоюзу в місті реалізували програму “Розумний транспорт”. Тож на більшості зупинок міста є табло, на яких видно, через який час приїде автобус. Окрім того, всі зупинки мають інформаційні таблички із розкладом руху та маршрутами.

Прикметно, що зупинки в Жешові мають не назви вулиць, а номери, що досить зручно. Адже назви вулиць запам’ятовувати не тк легко, як цифри.

аеропорт жешівЗазначимо, що, як і в Черкасах, у Жешові є один автовокзал та залізнична розв’язка. Однак польське місто має також сучасний аеропорт Жешув-Jasionka, який може приймати всі типи повітряних суден, навіть в дуже складних умовах. Після недавньої модернізації, аеропорт має сучасний термінал і другу в країні по довжині злітно-посадкову смугу.

аеропорт черкасиЧеркаський аеропорт наразі такими успіхами похвалитися не може, попри 2-кілометрову злітну смугу коштів на відбудову знайти не вдається. Тож на сьогодні аеропорт обмежується малою авіацією, фестивалі якої організовують приватники-любителі.

Вулична інфраструктура

автострада

При в’їзді в місто перше, що привертає увагу, – європейська якість дорожнього покриття, вело- та пішохідні доріжки. На всіх вулицях є дорожні показники напрямку руху та назви вулиць.

світлофорПо всьому місту чітко нанесена дорожня розмітка, пішохідні переходи обладнані сигнальними кнопками, при натисканні якої реагує світлофорна система. Тож через кілька секунд світлофор для пішоходів перемикається на зелений, що дозволяє рух. Усі світлофори працюють за допомогою світлових батарей.

Родзинкою Жешова є так званий тренувальний майданчик “Місто-трафік” – ідеальне місце для практичного вивчення правил дорожнього руху. Майданчик складається з мережі асфальтових смуг шириною три метри. Він оснащений світлофорами і дорожніми знаками , які відображають реальні ситуації, що трапляються на дорозі. Комплекс охороняється та має огорожу, вночі він зачиняється. “Місто-трафік” відкритий щодня для всіх жителів безкоштовно.

звукові перегородкиНезвичним для українців стали звукоізоляційні стіни, які розміщують поблизу житлових будинків, поряд яких знаходиться дорога. Саме завдяки цим перегородкам у Жешові також рідко можна зустріти птахів.

Для Черкас же тема доріг одна з найболючіших, проте цього року із бюджету виділили рекордну суму на ремонти – 136 млн грн. Тож найбільш проблемні ділянки таки побачили ремонт.
черкаси

Відпочинок та розваги

У польському Жешові, як і в Черкасах, є багато парків, торгово-розважальних центрів, зон відпочинку із фонтанами та газонами, дитячих майданчиків та нічних клубів.

Фонтани та сквери Жешова

Фонтани та сквери Жешова Фонтани та сквери Жешова Фонтани та сквери Жешова Фонтани та сквери ЖешоваЧи не найбільш популярне місце відпочинку – мультимедійний фонтан. Будівництво якого обійшлося місту в 7 млн 250 тис злотих. Вихідними містянам демонструють все нові і нові шоу, де поєднується музика, вода і світлові ефекти.

черкаси

Черкаси ж можуть похвалитися двома пішохідними фонтанами, яких також безліч у Жешові. У Жешові є 14 муніципальних парків із загальною площею понад 81,5 га, тоді як у Черкасах офіційно 21 парк і сквер.

Фонтани та сквери Черкас

Фонтани та сквери Черкас Фонтани та сквери Черкас Фонтани та сквери Черкас Фонтани та сквери Черкас Фонтани та сквери Черкас

Окрасою Жешова називають Папський парк, який відкрив сам Іоанн Павло II.

Парк займає бл. 17 га. Його будівництво почалося ще в 2005 році

В центральній частині є невелика площа з обеліском на честь Іоанна Павла II. Парк має низку зелених насаджень, потоки фонтанів, амфітеатр, мости тощо.

Загальна вартість від суми інвестицій склала більше 18,5 млн злотих.

Жешівські цікавинки

  • У Жешові не знайдеш бродячих собак. Якщо на таких натрапляють, то одразу направляються в притулок для тварин.
  • Усі житлові будинки Жешова утеплені та мають типовий зовнішній вигляд
  • Приватні житлові будинки рідко мають паркани, здебільшого кущі або деревця. Якщо паркан є, то він невисокий і подібний до сусіднього.
  • У Жешові, як і у всій, Польщі легальна проституція.
  • У жешовських гуртожитках дозволено палити.
  • У Черкасах немає пішохідної вулиці, тоді як у Жешові значна стара частина міста пішохідна.
  • Жешовським автівкам дозволено паркуватися на газонах.
  • Рівень безробіття в Жешові 6%, тоді як в Черках – 10,7%

Джерело: infomist.ck.ua

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *