«Мозковий штурм» від черкаських підприємців. Про переваги, труднощі та можливості власного бізнесу

Окреслити передумови для розвитку бізнес-сектору, візуалізувати майбутнє Черкас та роль у ньому малого  і середнього підприємництва. Своїми думками щодо цього ділилися черкаські підприємці на зустрічі, ініційованій бізнес-леді Ольгою Касьяновою за підтримки Департаменту економічного розвитку Черкаської міськради.

Організовувати думки учасникам обговорення допомагали модератори процесу стратегування  у Черкасах, представники ВГО «Інститут «Республіка» Олександра Скиба та Віталій Гліжинський.

«Підводні камені» бізнесу

Розробити алгоритм дій або інакше кажучи методичку для бізнесмена-початківця мріє підприємець Андрій Бойко.

 • Я маю ідею. Я хочу започаткувати свій бізнес. Який перший крок я повинен зробити? З чого стартувати? Як відкрити ФОП? Зрештою, як написати проект?

На думку Андрія Бойка, відповіді на ці запитання спонукали б багатьох черкасців, які хочуть відкрити бізнес, зробити це. Втім без спілкування із підприємцями, які вже торують цей шлях, початківцеві аж ніяк не можна. Труднощі, що раз по раз виникатимуть у процесі, можуть відчутно загальмувати реалізацію замисленого.

 • Узяти хоча б проблему фінансової нестабільності. Вона виникає насамперед через відсутність стратегічного планування, фінансову безграмотність та нестабільність ринку. Як наслідок, спостерігаємо хаос у роботі, її то багато, то немає зовсім, відтак прибуток низький, а результат не виправдовує сподівань, – розповів директор Черкаського Центру розвитку місцевого самоврядування Сергій Слинько.

Питання «Як підприємцеві сформувати дієву команду?» порушив черкасець Ілля Салтанов. Страх відповідальності, брак знань та компетенцій  – усе це заважає підприємцеві розширятися та рухатися уперед.

 • Як наслідок, підприємець багато працює, часу на розвиток немає, ненормований графік спричиняє емоційне вигорання, яке  породжує бажання закрити свою справу в принципі, – роз’яснив  Ілля Салтанов.

 • Це проблема багатьох підприємців-початківців, – поділилася досвідом засновниця піар-агенції Semenova-Media Ірина Семенова. – Усі ми у першу чергу спеціалісти. А менеджера та підприємця ще необхідно розвивати у собі. Або винаймати людину, котра впорається з цією ділянкою роботи. Якщо ми боїмося передавати повноваження, ми стоїмо на місці.

Та зібрати команду – це половина справи, говорили учасники зустрічі. Важливо, аби кожен з її членів усвідомлював свою роль в команді.

 • Люди хочуть мати відношення до глобальних процесів. Їм важливо відчувати себе причетними до великих справ. Тому команду слід залучати до розробки стратегії, корпоративних правил. Поміркуйте, що має тримати людину на робочому місці, крім фінансового заохочення? – підсумувала модератор зустрічі Олександра Скиба.

Отже, спільне планування роботи, можливість самореалізації працівників відіграють далеко не останню роль у процесі розбудови бізнесу.

А Лариса Городянко порушила питання  створення  сприятливої атмосфери у колективі. Культивування спорідненості духу, аби синхронізувати дії членів команди для досягнення спільної мети:

 • У кожного свій темперамент, свій рівень вмінь та навичок. Корпоративна комунікація допоможе розкрити особливості людей, покаже їхні сильні та слабкі сторони. Знаючи це, керівник розумітиме, які задачі під силу виконувати його підлеглим.

blank

Запитання-відповіді

Реагуючи на потреби черкаських підприємців, модератор обговорення Олександра Скиба запропонувала знайти відповіді на кілька ключових запитань:

 • які освітні центри є у Черкасах і чим вони корисні бізнесу?
 • яких спеціалістів мають випускати черкаські виші?
 • які освітні тренінгові програми потрібні малому та середньому бізнесу?
 • за якими критеріями слід оцінювати тренінгові програми?

В результаті «мозкового штурму» черкаські підприємці дійшли висновку: у Черкасах є вузькоспеціалізовані коучі, натомість освітні центри – це саме той напрямок, який ще слід розвивати.

Аби вирішити проблему із браком випускників із належним рівнем знань, бізнес має замовляти освітнім закладам підготовку тих чи інших фахівців та надавати студентам можливість проходити практику. А ще  у підприємців має бути розуміння того, наскільки важливо вкладати гроші у навчання своїх працівників.

Для успішного ведення справ представникам  малого та середнього бізнесу  потрібні бухгалтерська та юридична підтримка, знання з маркетингу, своєї  спеціалізації, для чого важливо відвідувати профільні тренінгові програми.

 • Це дуже важливо мати уявлення про труднощі, потреби та запити підприємців. Адже це дасть розуміння того, які ніші ми ще маємо зайняти на черкаському ринку та у якому напрямку слід рухатися, – підсумувала роботу  учасників зустрічі Ольга Касьянова.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *