На Черкащині впроваджують інклюзивний туризм

Для людей із інвалідністю прибиратимуть соціальні бар’єри. Над тим, аби забезпечити їм цікаві та комфортні мандрівки Черкащиною, працюють у першій в Україні Асоціації «Інклюзивний реабілітаційно-соціальний туризм». Нині тут розробляють необхідну унікальну інклюзивну методологію.

Про це повідомляє Черкаська ОДА.

Україна тільки робить свої перші кроки у розвитку та становленні інклюзивної туристичної реабілітації людей з інвалідністю. Хоча для Європи вона вже стала частиною комплексного підходу в залученні до суспільного середовища осіб з інвалідністю. Тут 7% подорожувальників мають інвалідність. І саме інклюзивний туризм є одним із засобів соціальної реабілітації таких людей, говорить заступник головного лікаря КЗ «Черкаський обласний центр Медико-соціальної експертизи» Світлана Макаренко.

За її словами, питання впровадження в Україні інклюзивного туризму як засобу реабілітації почали порушувати ще у 2005 році, коли вийшов Закон України «Про реабілітацію інвалідів в Україні». Тоді ж була впроваджена індивідуальна програма реабілітації людей із особливими потребами. Згідно з нею, кожна особа з інвалідністю має право отримати індивідуальні реабілітаційні заходи. Втім відтоді вони належним чином не спрацювали, хоч держава постійно спрямовує на це чималі ресурси.

“У нашій державі, на жаль, з’явилася нова категорія інвалідів – учасники АТО, – говорить Світлана Володимирівна. – Пропонована державою програма реабілітації, що була запроваджена понад десять років тому, була неефективною для них. Бо ж ми знаємо, що ці хлопці з активною життєвою позицією не хотіли у лікарнях спілкуватися з людьми в білих халатах, які б розповідали їм, як далі жити. Тому стало на часі питання про запровадження нових сучасніших видів реабілітації. Тих, які б справді змогли покращити психологічну якість життя осіб з інвалідністю. Зокрема, і через інклюзивний туризм”.

Сучасну методологію інклюзивного реабілітаційно-соціального туризму розробляють в Асоціації «Інклюзивний соціально-реабілітаційний туризм». Ініціювали її створення в КЗ «Черкаський обласний центр медико-соціальної експертизи», зокрема, керівник закладу Владлен Лепський. До цього до нього зверталися зі схожими пропозиціями спілки та об’єднання людей з інвалідністю.

Тож, після тривалої підготовчої роботи, зокрема, подання до ВРУ необхідного законопроекту та реєстрації понад 20 патентів на авторське право з різновидів інклюзивного реабілітаційно-соціального туризму постало питання про створення першої в Україні Асоціації. Офіційно її було зареєстровано торік у травні. Засновниками стали центр медико-соціальної експертизи, національний історико-культурний заповідник «Чигирин», Шевченківський національний заповідник (Канів), національний дендропарк «Софіївка», Уманський державний педагогічний університет імені Павла Тичини, громадська спілка «Всеукраїнський науково-практичне об’єднання Інклюзивного туризму інвалідів та чорнобильців України», благодійний фонд «Підтримки програм соціального захисту осіб, постраждалих від аварії на ЧАЕС, та інвалідів».

pT_kVNpVcco“Інклюзивний туризм для осіб з інвалідністю – це сучасний вид туризму, який дозволяє включати у туристичну діяльність будь-яку людину, незалежно від її фізичних можливостей, з урахування особливостей її фізично-психологічного стану, – зауважує Світлана Макаренко. – Розглядається він, насамперед, як потужний засіб активної реабілітації. Оскільки структурно він включає в себе різні види відновлення та соціальних послуг. Зокрема медичну, психологічну, психолого-педагогічну, професійну, трудову, фізичну, соціальну та інші. Нині держава виділяє колосальні кошти на реабілітаційні заходи. Наша мета – залучити їх для впровадження ефективних заходів, які б мали користь для людей. Кожна гривня, яка була виділена на реабілітацію і використана правильно, згодом економить державі 5-6 гривень”.

Особи з інвалідністю зацікавлені у тому, щоб отримувати сучасні туристичні реабілітаційні послуги. Про це свідчить проведене масштабне опитування, відмічає Світлана Володимирівна. Схожі туристично-реабілітаційні послуги вже надають деякі громадські організації. Та, поки що, це відбувається не системно та без врахування індивідуальної системи реабілітації.

” Прагнемо, аби люди з певною групою інвалідності продовжували жити активним життям, – зазначає голова Черкаського обласного представництва Всеукраїнської спілки громадських організацій «Конфедерація громадських організацій інвалідів України» Сергій Каштан. – Тож вирішили об’єднати зусилля з медиками. Зараз досліджуємо та укладаємо маршрути подорожей. Основна вимога – це доступність таких місць. Між іншим, окрім туристичної реабілітації, надаватимемо також і професійно-трудові послуги. Це допоможе людям знайти своє нове покликання та реалізуватися.”

Забезпечення доступності об’єктів інфраструктури та туризму Черкащини – на часі, зауважує заступник очільника області Ярослав Березань. Зокрема йдеться про облаштування усіх соціальних закладів належним чином та інформування населення.

17807675_1881371928801085_8620906753077723743_o“Доступність – це не лише можливість комфортно потрапити в приміщення, а й доброзичливе ставлення громадян до людей з інвалідністю, – наголошує Ярослав Березань. – Нині це питання порушують на державному рівні. Держава мотивує завдяки фінансуванню з ДФРР робити наше суспільство безбар’єрним та доступним кожному. Приємно, що саме у нас в області організації людей із особливими потребами та лікарі об’єднали зусилля для того, щоб забезпечити сучасною реабілітацією громадян з інвалідністю. Здобутий ними досвід буде цікавим для всієї України, оскільки Асоціація «Інклюзивний соціально-реабілітаційний туризм» – своєрідний першопроходець у цьому напрямку”.

Фото http://ck-oda.gov.ua

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *