На Черкащині виготовляють екологічну молочну продукцію

У Монастирищенському районі Черкащини селяни організувалися у багатофункціональний обслуговуючий кооператив. За вигідною для них ціною здають туди молоко, з якого самі ж виготовляють сир Гауда та масло. Лінію обробки молока придбали завдяки європейській програмі. Для цього написали проект і самотужки зібрали 20 відсотків від його вартості. Тепер ласують власною продукцією і хочуть постачати її в місцеві садочки, школи та лікарню.

Інформує “Про Все”.

У невеличкому цеху з переробки молока у черкаському селі Сатанівка зранку кипить робота. О дев’ятій молоковоз завозить сюди сировину – зібране молоко у місцевого населення. Тут воно потрапляє на сучасну лінію переробки. Протягом десяти годин в одному чані томиться майбутній сир, в іншому – домашнє масло.

“Наразі ми робимо сир Гауда. Робимо вершкове масло – виходить як домашнє. Сир теж натуральний, без домішок. У майбутньому плануємо робити ще сир Голландський та Російський, а також сметану”, – розповідає помічник технолога Майя Луценко.

У цеху працює чотири людини. Лінія автоматизована. Напівготова продукція найкращих своїх якостей добирає у камері дозрівання.

У пенсіонерки Лесі Зозулі із села Леськове – дві корови і теля. Каже, віднедавна нарешті відчула, що тримати корів – вигідно. Жінка стала членом кооперативу і тепер вигідно здає молоко, яке у сусідньому селі переробляють у смачний домашній сир і вершкове масло.

“До цього ми 2.80 здавали – то це ж зовсім дешево. У магазині вода дорожча, ніж молоко наше. А зараз по 4, було навіть 4.50. І привозять нам і масло, і сир. Кажуть – вже власного виробництва”, – говорить Леся Зозуля.

Селяни організувалися в кооператив, коли дізналися про європейський проект. Завдяки йому на умовах співфінансування можна придбати обладнання – сучасну лінію переробки молока. 80% – це гроші ЄС та програми розвитку ООН, решту зібрали члени кооперативу і місцеві бюджети.

Керівник кооперативу Леонід Вовк каже, що ще не всіх зацікавила ідея створення кооперативу:

” Люди не знають – це щось нове, і для них це трошки страшнувато. Але коли піде процес, людей  буде багато, – переконаний Леонід Вовк. – За зміну можна переробити 500 літрів молока. Якщо дуже треба, то можна колись і в дві зміни попрацювати”.

Свою діяльність кооператив тільки розпочав. Поки продукцію збувають членам кооперативу. Нині працюють над сертифікацією аби взяти участь у тендері і постачати продукцію у місцеві школи, садочки та лікарню.

Нині в 12 областях України створюють обслуговуючі кооперативи. На Черкащині – у двох районах. Зокрема, у Сатанівці – єдина в Україні ініціатива не просто зібрати і здати молоко, а з власної сировини виготовити екологічну продукцію.

“Кооперативи, які себе успішно зарекомендували, мають можливість взяти участь в другому проекті на максимальну суму 10 тисяч доларів. У Сатанівці борються за наступний проект – закупівлю лінії з пакування молока і облаштування ще однієї холодильної кімнати”, – розповідає координатор Черкаського обласного ресурсного центру громад Ганна Бабкова.

Фото fakty.ictv.ua

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *