На Черкащині запускають новий проект

Відродити традиційні скрині Середньої Наддніпрянщини поставили за мету працівники відділу етнографії, відділу історії краю ХІV — початку ХХ ст. Черкаського обласного краєзнавчого музею та Черкаський обласний осередок Національної спілки народних майстрів України.

Інформує сайт “narodua.com.

Нещодавно в рамках персональної виставки Ірини Шевчук на огляд виставили старовинні скрині, характерні для черкаського регіону. Варто зазначити, що  фонди Черкаського обласного краєзнавчого музею мають надзвичайну колекцію народного малярства. Саме тоді було дано старт цікавому спільному проекту Черкаського краєзнавчого музею та Черкаського обласного осередку спілки майстрів народного мистецтва України «Відроди мальовану скриню Середньої Наддніпрянщини».

Об`єднавшись, майстри та науковці вирішили вдихнути нове життя в скрині, які були невід’ємним атрибутом кожної оселі і багатьох обрядів на Черкащині та заодно відродити зовсім призабуту професію скринника.

12

Ми втрачаємо майстрів, які б могли відтворювати традиційні речі. Багато ремесел на Черкащині вже, на жаль, втрачено: килимарство, ткацтво, майже занепало у нас мистецтво різьблення. Та й скрині ніхто вже не робить, бо це мистецтво взагалі вийшло було з побуту, як і скриня, яку витіснили сучасні шафи. А шанована професія скринника просто забута. Хоча скриня займає поступово своє гідне місце в наших оселях. До речі, і це не може не надихати, багато хто до неї вже повертається, як до предмету вжитку та шикарного дизайнерського об`єкту. Однак не будемо забувати, що скриня завжди, перш за все, зберігала  тисячолітні традиції, у неї складали  верхній одяг, сорочки, рушники, хустки, та й взагалі усі сімейні цінності.

Започаткували цей проект тому, що відчули, що нині, як кажуть, у тренді не лише вишиванки. Люди почали звертати увагу на всю автентичну атрибутику, яка, окрім естетичного навантаження, має символіко-оберіговий зміст.

78

Ідея виготовляти сучасні скрині, але за старовинними канонами — зі збереженням орнаменталістики та кольорової гами, характерної для традицій Середньої Наддніпрянщини, — вже поступово реалізовується. Все відбувається на конкурсній основі. Попередньо майстри, що мали  бажання долучились до проекту, оглянули виставку та експозицію відділу етнографії, де було представлено всю фондову колекцію.

Відділи фондів, етнографії та історії краю ХІV — початку ХХ ст. люб’язно надали консультації майстрам та необхідну допомогу. Майстри ж представили на розсуд комісії свої ескізи, а вже потім найкращі  були допущені до відповідальної роботи. Нині одну із скринь розписує Анна Малініна, яка є кандидатом у члени Черкаського обласного осередку Національної спілки народних майстрів України. Вона лише після глибокого дослідження даної теми взялася до роботи. Уже готовий робочий ескіз. Наразі майстриня працює з ескізом в масштабі, який буде шаблоном для роботи безпосередньо у приміщенні галереї, де  і знаходиться уже готова до розпису скриня.

123

Скопіювати можна дійсно будь-що, але варто зрозуміти та відчути саме своє. Тому Анна Малініна довго підбирала скриню, щоб відчути душею, що це саме та річ. Деякі  деталі взяла майстриня з книги Л. Орел « Мальоване дерево» ( книгу музею подарувала Лідія Лихач (видавництво «Родовід»).

Проект «Відроди мальовану скриню Середньої Наддніпрянщини» має цікаве продовження з молодими митцями та шанувальниками духовної та матеріальної культури.

Фото http://narodua.com

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *