Наше в ЄС: як черкаські товари з’являються на закордонних прилавках

2016-й став першим роком дії зони вільної торгівлі між Україною та Європейським Союзом. За перше півріччя 2017 року черкаські підприємства наекспортували товарів на 331 мільйон доларів. Порівняно із 2016 роком – експорт збільшився на 35,9%. Позитивне сальдо – 121,8 мільйонів доларів.

Серед партнерів Черкащини – 112 країн світу. Найбільше експортують до Білорусі – 16,7%, Польщі – 7,1%, Єгипту – 6,6%, Китаю – 6,0% та Індії – 5,3%.

Якщо говорити окремо про експорт товарів до країн Європейського Союзу, то він за половину 2017 року становить 108,6 мільйонів доларів або 32,8% від загального обсягу. Цьогоріч експорт збільшився порівняно з минулим на 28,4%, констатують статисти.

 Що ж експортують черкаські виробники?

В основному – це продукти рослинного походження, які складають 36,7% від загального обсягу, тоді як готові харчові продукти – 25,7%, жири та олії тваринного або рослинного походження – 15,3%.

Як повідомили у Черкаській митниці ДФС, протягом року до країн ЄС здійснювали експорт 230 підприємств області.

У товарній структурі експорту переважають товари харчової промисловості (молочна, лікеро-горілчана, борошномельна, круп’яна галузь), сільського господарства (рослинництво), добувної промисловості (коалін), деревобробної і меблевої промисловості.

Це тривалий процес…

Директор Агенції регіонального розвитку Іван Подолян зазначає, що налагодження контактів із іноземними партнерами – процес не одного дня.

– Є таке поняття як готовність до експорту, деяким черкаським виробникам варто попрацювати і над місцевим ринком. У багатьох компаній є проблеми із продажами. Звісно, всі хочуть розвиватися і виходити на нові ринки збуту. Але найперше – треба працювати над підвищенням якості продукції. Кілька місяців витрачається лише на налагодження контактів, отримання зворотного зв’язку: потенційні партнери можуть часом взагалі не відповісти, буває по-різному. Це великий обсяг роботи, тому варто набратись наполегливості і терпіння. Процес пошуку партнерів напрочуд інтенсивний, постійно треба дзвонити, контактувати. Хтось із нами контактує перший, а комусь дзвонимо ми, – коментує директор Агенції.

Як приклад наводить співпрацю із виробниками меблів.

– Двічі приїздив замовник, який здійснив перевірку виробництва, зробили зразки, згодом підготували матеріали на поставку. Лише після цих тривалих процедур є вірогідність підписання контракту.

За словами Івана Подолян, найбільш затребуваними сьогодні залишаються легка промисловість (зокрема, одяг), дерево- та металообробна промисловість, останній запит – оцинковані металеві вироби.

Основний експорт – сировина. Її експортувати значно простіше. Водночас і запит більший, аніж на готову продукцію. І це не дивує: будь-яка країна стимулює, щоб виробництво було саме на її території. Країнам вигідно завозити сировину, а вивозити готову продукцію, оскільки доданої вартості в цьому випадку найбільше.

– Україна – новачок на великих ринках готової продукції. Якщо дивитися на наші експортні операції до останнього періоду, то вони, скажімо, «в колі друзів», тобто в межах СНД.  Згідно зі статистикою, лідером інвестицій донедавна залишався Кіпр. Ми розуміємо, що походження цих капіталів в основному українське. Хоча знаємо, що насправді це українці, які виводили капітали. Коли відкрилася ЗВТ з ЄС, знялися митні бар’єри, люди зрозуміли, що є й інші ринки, які добре платять, але при тому високо конкурентні. Особливо, якщо ми говоримо про сировину, напівфабрикати. Тут ми конкуруємо або з іншими країнами Східної Європи, або з Китаєм. Конкурувати за ціною дуже складно. Заробітні плати там вищі, але виробництва частіше більш ефективне, ніж в Україні, – говорить Іван Подолян.

 Черкаська курятина на полицях магазинів країн Євросоюзу

Український агросектор приносить сьогодні 42% валютної виручки. Тому не дивно, що на європейських прилавках можна побачити українську продукцію, яку виробляє агрохолдинг «Миронівський хлібопродукт».

МХП – це компанія-лідер з агропромислового виробництва в Україні з найбільшою часткою ринку і високою впізнаваністю бренду її продуктів.

За другий квартал 2017-го загальноукраїнський експорт курятини становить 71 332 тони, що на 31% більше, ніж за цей же період минулого року. Тоді як друге півріччя відзначилося ростом експорту на 44%, в порівнянні з минулим роком. Такі результати для країни загалом забезпечують великі національні агровиробники. Вагома частка експорту належить агрохолдингу МХП, стратегічні потужності якого розташовані на Черкащині (зокрема, «Миронівська птахофабрика»)

Черкаську курятину відправляють у країни Близького Сходу, ЄС і Африки.

– Продукція компанії МХП виробляється як для задоволення потреб внутрішнього ринку, так і на експорт. При цьому якість сировини та методи технологічної обробки – однакові, – розповідає технолог компанії, – В Україні широко відома торгова марка «Наша Ряба», а за кордоном холдинг представлений брендами Qualiko та Ukrainian Chicken.

– Ми контролюємо всі етапи виробництва: від вирощування зернових і олійних культур, виготовлення комбікормів до виробництва інкубаційних яєць та вирощування бройлерного поголів’я, переробки, дистрибуції м’яса птиці (зокрема через франчайзингові точки), – коментує Ольга Форостяна, директор ПрАТ «Миронівська птахофабрика» групи компаній МХП – Це забезпечує повний контроль за якістю та собівартістю – від поля до столу. Унікальна бізнес-модель та інтенсивні капіталовкладення в розвиток і будівництво нових виробничих об’єктів з високим рівнем ефективності є пріоритетом для компанії.

Крім економічної ефективності, МХП втілює сувору політику контролю якості кінцевого продукту:

– Підприємства компанії успішно пройшли первинний аудит системи управління харчовою безпечністю в 2010 році та кожен рік проходять контрольні ресертифікаційні аудити, призначені для перевірки відповідності світовим стандартам, – додає технолог агрохолдингу, – Останній аудит підтвердив, що продукція МХП повністю задовольняє вимоги міжнародного стандарту BRC food.

Важливо розуміти, що налагоджене до деталей виробництво — тільки половина того, що необхідно для дотримання бездоганної якості продукції. Людський фактор завжди був і залишається вкрай важливим, тож холдинг відповідально підходить до кадрової політики. На підприємствах докладають особливих зусиль для підтримки найвищих стандартів щодо організації комфортних та безпечних умов праці – міжнародні стандарти у сфері охорони праці та безпеки працівників, технологічне забезпечення, робочий графік – кожна складова важлива, коли мова йде про загальну ефективність компанії та робітників. З іншого боку, в МХП розуміють значення людської мотивації. Для того розроблено і впроваджено системи бонусування за результатами роботи, постійно переглядають рівень заробітної плати. Крім матеріального заохочення в холдингу піклуються і про особистий розвиток робітників, впроваджуючи різні програми для персоналу, допомагають вирішувати соціальні питання, як- то забезпечення службовим житлом, пільговим харчуванням, трансфером на роботу / з роботи, проведення медогляду, доступом до тренажерного залу тощо.

Український мед за міжнародними стандартами

Завод «Біхайв» спеціалізується на переробці монофлорних та поліфлорних сортів меду.

Підприємство розташоване в селі Чорнявка Черкаського району. Розпочало діяльність із 2016 року. Нині тут працює понад півсотні людей. Виробничі потужності «Біхайву» складають понад 16 тисяч тон меду в рік, 6 тон з яких припадає на мілке фасування. На лінії мілкого розливу спеціалісти можуть виготовляти 2500-3000 баночок меду в годину.

– Інвестували в проект разом з австрійськими партнерами близько 10 мільйонів євро, – розповідає український інвестор, голова ради директорів групи компанії «Ефективні інвестиції» Ігор Ліскі.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: 1000 вуликів, 40 тонн меду в день: на Черкащині запрацював новий завод (фото)

Виробництво меду на заводі відповідає міжнародним стандартам переробки продуктів бджільництва. Це єдине в Україні виробництво повного циклу переробки, система менеджменту якого володіє сертифікатом якості FSSC 22000. Завдяки цьому компанія може експортувати сертифіковані партії меду по всьому світу.

Пробні партії «Біхайв» уже реалізував до США та країн-членів Євросоюзу: Італії, Іспанії, Німеччини, Франції, Данії, Болгарії та Словаччини.

Золотоніське масло на європейських прилавках

Першу в історії незалежної України поставку до Європейського Союзу у межах встановлених для річних квот на експорт молока та молочної продукції зробила група компаній “Молочний альянс”. Прикметно, що продукцію виготовили саме на території Черкащини – у місті Золотоноша розташований ПАТ «Золотоніський маслоробний комбінат». На сьогодні підприємство уже експортує продукцію до 30 країн світу. Після сертифікації продукції перша 20-тонна партія вирушила до Польщі.

Уже згодом до ЄС попрямувала партія сухого знежиреного молока. Аби оптимізувати виробництво, довелося реконструювати практично всі цехи та впроваджувати новітні технології.

blank

У грудні минулого року у Золотоноші виробили перші 140 тон солодко-вершкового масла 82,5% жирності, яку відправили до Нідерландів.

ПАТ «Золотоніський маслоробний комбінат» пройшов міжнародний сертифікаційний аудит за системою безпечності управління харчових продуктів згідно вимог FSSC 22000:2015.

Зазначимо, що FSSC 22000:2015 передбачає конкретні зобов’язання керівництва і примушує аналізувати вимоги споживача, визначати процеси і демонструвати послідовний контроль над виявленими погрозами, оновлювати та покращувати систему шляхом внесення змін до процесів, вимог та правил.

Міндобрива, які здатні конкурувати

Ще один приклад підприємства, яке встигло завоювати клієнта в ЄС, – компанія «Ukravit», яка виробляє засоби захисту рослин і мікродобрива, а також лінійку препаратів, які рятують від побутових шкідників і комах: мурах, тарганів, комарів, мух, гризунів.

Зараз на підприємстві, що розташоване в Черкасах, діють близько 60 виробничих ліній. Саме тут виробляють майже 150 найменувань продуктів, пов’язаних із захистом рослин. Цікаво, що тут виготовляють і продукцію, і упаковку для неї.

У штаті групи компаній «Ukravit» більше 300 працівників. Лише за 2016 рік компанія сплатила до бюджету близько 200 млн грн.

blank

Черкаську якість знають і на ринках країн Європейського Союзу, зокрема  Грузії. Експортують продукцію, виготовлену в Черкасах, і до Молдови.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Не тільки торгувати, а й виробляти: черкаські добрива експортують до Грузії та Молдови (фото)

– На жаль, тривалий час у світі було мало інформації щодо України. Іміджу, що Україна – потужний світовий гравець та експортер не тільки сировинних продуктів, і зараз немає. Компанії як ми, що постійно беруть участь у міжнародних виставках, запрошують іноземних партнерів, відкривають нову Україну для світу. Коли приїжджають люди з провідних країн і бачать, що в них немає такого виробництва, думка про Україну змінюється: «Так Україна ще й вище за рівнем!..» Є сприйняття, що українське має коштувати одну гривню, а за європейське ми готові платити п’ять. Цей стереотип є, але ми з ним боремось, – каже директор компанії Віталій Ільченко

Джерело: infomist.ck.ua

 

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *