Освіта. Молодь. Розвиток людського потенціалу (ВІДЕО)

Роботи з високим рівнем зарплати та можливості кар’єрного росту. Таку проблему вважають найактуальнішою для Черкас  91% опитаної  молоді.  Дослідження їхньої думки проводилося в рамках долучення обласного центру до міжнародної ініціативи ЮНІСЕФ «Громада, дружня до дітей та молоді». На думку заступниці  начальника департаменту  освіти та гуманітарної політики ЧМР Марини Бакланової , результати опитування більш, ніж красномовні і вказують, на що варто орієнтуватися під час розроблення освітнього напрямку Стратегії розвитку Черкас.   

Працюючи над темою освіти у Черкасах, учасники обговорення відповідали на 4 ключові запитання: якою буде черкаська молодь у 2029 році, які можливості для реалізації потенціалу вона тоді матиме, яких вершин зможе сягнути освіта у Черкасах та яким  взагалі буде місто у майбутньому?

 • Виконання цих завдань, – зазначила модератор сесії та керівник проектів Всеукраїнського громадського об’єднання «Інститут «Республіка»  Олександра Скиба, – потрібне для того, аби кожен з нас міг зрозуміти, чого бракує йому самому та іншим. Оформити пропозиції у конкретні проекти та розробити алгоритм, яким чином і за рахунок яких ресурсів реалізувати їх.

Черкаси як освітній центр

Міркуючи над майбутнім Черкас через 10 років, учасники обговорення дійшли висновку: місто має необхідний потенціал та матеріально-технічну базу,  аби стати регіональним центром університетського життя.

 • Прикладом, що надихає, є польський Люблін, – розповів голова ГО «Нові люди – Черкаси» Павло Валенчук. – Тут діє 11 вишів, де здобуває освіту  65 тисяч студентів, 10%  з них складають іноземці, серед яких найбільше громадян Норвегії. У Черкасах 7 закладів вищої освіти. Вони можуть стати містоутворюючим підгрунтям для обласного центру.

Але це лише одна зі складових, які мають перетворити Черкаси на комфортне місто для людей різного віку, статусу та матеріальної спроможності. Крім того, на думку учасників секторальної стратегічної сесії,  потрібні:

 • розвинена економіка (туризм, ІТ, малий бізнес, спортивні центри);
 • комфортна інноваційна інфраструктура ( річковий транспорт, екотранспорт, міжнародний аеропорт);
 • високий рівень екологічної свідомості містян (активний спосіб життя, бажання саморозвитку , високий рівень свідомості);
 • активне громадсько-політичне життя (високий рівень політичної свідомості, волонтерство, ініціативність громадян, відкриті можливості для реалізації проектів).

Громадяни світу 

Вони упевнені в собі, амбітні, відповідальні та активні в громадському житті. Вони люблять навчатися, вільно володіють англійською (китайською ) мовою, політично грамотні та критично мислячі,  а тому легко інтегруються у соціум. І при цьому лишаються людяними, зберігають вірність сімейним цінностям, бережливо ставляться до суспільного простору та майна. Таким вийшов портрет черкаської молоді у 2029-ому році.

blank

А найважливішим вмінням учасники обговорення назвали здатність молодої людини майбутнього навчатися і не боятися перепрофілювання з огляду на потреби часу.

Затребуваний потенціал

У Черкасах на сьогодні проживає близько 280 тисяч населення. Третину ( 90 тисяч ) складає молодь, 28 тисяч – школярі і 15 тисяч дітей дошкільного віку. За 10 років розроблена нині Стратегія розвитку міста Черкаси визначатиме якість їхнього життя.

Учасники обговорення, а це освітяни, студенти, чиновники були одностайні в одному – потенціал молодих людей має бути затребуваним. Тому  серед напрацьованих ідей переважали ті, що мають допомогти його розкрити. А для цього потрібні:

 • сучасні платформи для обміну вакансіями та можливостями для розвитку потенціалу;
 • відкриття молодіжних центрів різного спрямування;
 • профорієнтація та можливість стажування;
 • освіта упродовж життя;
 • відкриття бізнес-шкіл для молоді;
 • вирішення питання безпеки.

На переконання директора банківського інституту Наталії Рогової, важливо також врахувати, що замовником фахівців будь-якої професії має бути насамперед роботодавець. Ланцюжок «бізнес-студент-навчальний заклад» уже засвідчив свою ефективність в інших країнах. Крім того на державному рівні  потребує вирішення проблема освітніх стандартів та їхньої актуальності, яка достатньо швидко втрачається у зв’язку із розвитком сучасних технологій.

Освіта-2029

За 10 років  якість освіти буде, безумовно, високою . Це забезпечать і мотивованість  учнів, навчальні потреби яких задовольнятимуться різними ефективними методиками викладання.  І те, що освіта буде максимально наближена до життя. Здобутті учнями знання стануть їхнім цінним надбанням.

blank

 • Дитина повинна вчитися не заради отримання документа,  а заради знань, – переконана прихильниця альтернативної школи Ірина Ткаченко. –  А для цього поряд зі стаціонарною освітою має розвиватися і дистанційна, як зручна форма навчання, що має  багато переваг.

Крім того учасники сесії вчилися ставати на місце зацікавлених у освітній галузі осіб, окреслювали їхні проблеми, намагалися знайти шляхи їх розв’язання.  Під керівництвом   Віталія Гліжинського,  представника Всеукраїнського громадського об’єднання «Інститут «Республіка», було озвучено страхи і проблеми батьків, викладачів, чиновників, роботодавців та самих студентів.

Усі ці напрацювання ляжуть в основу проекту Стратегії розвитку міста. Керівник ВГО «Інститут «Республіка» Олександра Скиба підсумувала:

 • Мета таких секторальних стратегічних сесій – почути думку якнайбільшої кількості людей. Тоді ми зможемо говорити, що «дорожня карта» Черкас представляє інтереси усіх жителів. Яку б геніальну стратегію не розробили б геніальні експерти, якщо вона не буде продуктом самих громадян, їм нецікаво буде цим займатися.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *