Що варто знати про доходи отримувачам субсидії та соціальної допомоги

Заступник директора департаменту-начальник управління соціальної допомоги та компенсаційних виплат департаменту соціальної політики Черкаської міської ради Катерина Бінусова інформує про те, що є випадки, коли люди не вірно інформують про джерело доходу або доходи, звертаючись в управління за субсидією.

Про це інформує “Вичерпно”.

Хто може мати проблеми у зв’язку з перевіркою (верифікацією) правильності нарахування допомоги від держави?

Держава починає активно цікавитись отримувачами субсидій. В управліннях соціального захисту населення працюють державні соціальні інспектори, які перевіряють доходи отримувачів субсидій та допомог. Так, у січні цього року середній розмір субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг на одну сім’ю збільшився порівняно з відповідним періодом минулого року в 3,7 раза і становив 1319,5 гривні.

Хто ж може потрапити у списки тих, хто буде змушений повернути субсидії?

– Ми встановлюємо випадки, коли доводилося робити перерахунок субсидій. Майже всі ці випадки стосуються приховування частини прибутку. До прикладу, один із заявників, який звернувся за субсидією, повідомив своє місце праці, вказавши одну із фірм. Ми ж звернулися у Державну фіскальну службу, яка надала інформацію стосовно доходу, отриманого заявником на згаданій фірмі впродовж року — 50200 гривень. Та згодом працівники ДФС повідомили, що у заявника був ще додатковий дохід. Протягом трьох місяців він мав додаткову роботу на іншому підприємстві і отримав ще 5000 гривень за неї. Отож, ми викликаємо отримувача субсидії і демонструємо йому документ, надісланий Держфіскальною службою. Після цього робимо перерахунок субсидій. Усе, що нараховане понад визначену повторно суму субсидій, отримувач пільги має повернути. Штрафи за таке не накладаються.

А як щодо дорогих покупок?

Був випадок, що чоловік звернувся у січні цього року за субсидією. Він заповнив декларацію і житлову пільгу йому таки нарахували. Проте з’ясувалося, що отримувач субсидії не задекларував купівлю автомобіля за 80000 гривень (це більше, ніж встановлена межа — 50000 гривень). Інформація про це надійшла у лютому. Тому з цього місяця нарахування субсидій припинили і повідомили одержувачу про те, що має повернути гроші за січень та лютий. Загалом на місяць згадана сім»я отримувала 880 гривень субсидій. Отож їй доведеться повернути загалом 1760 гривень. Відділ соціальної допомоги  вже надіслав офіційного листа цьому чоловікові із пропозицією у місячний термін повернути всю суму переплаченої субсидії. Якщо впродовж місяця гроші не поверне, то отримає повторне попередження.

При цьому сума коштів, які слід повернути, не зміниться, адже виплата субсидій припиняється. До слова, одержувач житлової пільги, який має повернути субсидії через приховану інформацію про дорогу покупку, може прийти у відділ соцзахисту і написати заяву про розтермінування виплати. Тоді зможе частинами повертати гроші. Наприклад, по 30% від загальної суми щомісяця. І лише якщо особа не реагує на всі попередження і пропозиції органів соцзахисту впродовж трьох місяців, то на неї подають позов до суду.

Зауважуємо на тому, що навіть після того, як людина тривалий час не повертає незаконно отримані гроші у вигляді субсидій, її не штрафують. Особа повертає суму субсидії в одинарному розмірі за час, коли вона її отримувала, не маючи на це підстав. До серпня 2015 року за приховану або неповну інформацію про доходи одержувач субсидій мав повертати суму отриманої житлової пільги у подвійному розмірі. А тепер — лише в одинарному. Проте слід розуміти, що повністю повертати отриману субсидію доводиться лише тим, хто зробив дороговартісну покупку чи отримав послугу на суму понад 50000 гривень. У разі ж, коли забувають вказувати всі доходи або приховують їх, спершу проводять перерахунок субсидії. Тобто, може вийти менша сума субсидії на місяць і слід повернути різницю між вперше нарахованою житловою пільгою і тою, яку нарахували вдруге. Цю різницю множать на кількість місяців, коли людині нараховували більшу суму субсидій, враховуючи неправильний дохід.

Хоча якщо сума прихованого доходу велика, то можуть нарахувати нульову субсидію (0 гривень) і таки доведеться повернути все, що отримувала сім’я від держави у вигляді житлової субсидії. Щоправда зараз не так багато трапляється випадків приховування інформації про дороговартісні покупки чи доходи. Усе ж таки люди бояться перевірок.

Фото http://vycherpno.ck.ua

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *