Стеблівська і Набутівська громади зустрічають рік своєї успішної роботи (частина 1)

Сьогодні кожна з них є уже успішною і самодостатньою. Тут не закрито жодного дитсадка чи школи, навпаки –  у кожному селі громад поспішають завершити роботи по утепленню або ж внутрішньому облаштуванню приміщень до нового року, пише “Прочерк”.

Набутівська ОТГ була створена наприкінці 2016 року, об’єднавши 13 населених пунктів і 7 сільрад. Набутівська громада утримує 34 заклади. (6 ФАПів та 2 амбулаторії, 1 музична школа, 7 будинків культури та 2 сільських клуби, 8 бібліотек та 3 музеї, 1 дитсадок та 5 навчально-виховних комплексів, 1 дитячий будинок сімейного типу).

Адмінцентром громади є село Набутів, хоч воно й не має сільради. У зв’язку з цим виникли певні незручності в реєстрації громади. У Корсунь-Шевченківському районному центрі надання адміністративних послуг Набутівській ОТГ відмовили у реєстрації, тож довелося звертатися до Білозірського ЦНАПУ. А щоб нікому з сіл не було образливо, центральним адмінприміщенням зробили будівлю місцевої амбулаторії в Набутові. Зараз там працює 17 осіб. Штат, звісно, зростатиме, адже створюватимуться відділи соцзахисту тощо. Тому приміщення ше шукатимуть і ремонтуватимуть. Так, відділ освіти поки розміщений у с. Драбівка.

Хоча є таки проблеми з кадрами Кваліфікованих працівників знайти важко. Але громада вже має юриста і державного реєстратора з вищими освітами.

Сьогодні у приміщенні амбулаторії (будівля лікарні колишнього цукрового заводу) відбувається ремонт: утеплюють стіни, здійснюють внутрішні роботи, переобладнують водяне опалення і вже замінили більше тридцяти вікон. Тепер тепло не лише управлінцям, а й тим людям, що працюють в амбулаторії та в територіальному центрі.

До слова, згодом, тут планують розмістити ЦНАП.

25627735_1495616960493337_427077690_n

Ми прибуваємо до одного з сіл ОТГ – с. Драбівка, де відремонтовано садочок. Нас зустрічає голова громади Олег Малюга. До того, як очолити ОТГ, він працював заступником з навчально-виховної роботи ДНЗ « Корсунь-Шевченкіський професійний ліцей». Одразу починає з теми ремонтів, найактуальнішої теми у громаді.

– З березня розпочали благоустрій. За весну було зроблено 19 вулиць поточного ремонту десь близько на 800 тисяч, вуличне освітлення – 17 вулиць, зробили огорожі на 3 кладовищах. А коли з червня вийшла постанова про субвенцію на розвиток інфраструктури ОТГ, ми почали працювати і над основними об’єктами, над їх капітальним ремонтом. Ось, наприклад, дитячий садок, де перекритий дах і утеплене горище. Дах, до речі, утеплений 20 сантиметровою мінватою! На це пішло 600 тисяч гривень. Крім того, за інфраструктурні гроші ми зробили дороги у селах Деренковець, Кичинці, Набутів довжиною по 250-505 метрів, – перелічує Олег Малюга.

Начальник відділу освіти, культури і спорту ОТГ Юлія Михайлюк додає, що вже наступного року планується ремонт Нетеребського дитячого садочку, а також закупівля комп’ютерів у школи та іграшок в дитсадки, а ще встановлення дитячих майданчиків. Проблема лише з наповненістю, адже заклади дошкільної освіти заповнені тут на 65%. Те ж саме і з школами…

Поряд з тим, директор Драбівського навчально – виховного комплексу «Дошкільний навчальний заклад – загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів», 25-річний Віталій Мошенець планує наступного року реалізувати в школі науково-педагогічний проект «Інтелект України», який передбачає оплату батьків за навчання, але забезпечує учнів всім необхідним. Каже, що спілкувався з батьками і вони дають на це згоду. Крім того, у планах в нього створення також на основі навчального закладу дитячо-спортивного навчального закладу.

Освітні питання стали каменем спотикання при формуванні ОТГ. Так, влада району не хотіла передавати на баланс школи, садочки.

– Райрада дала згоду на передачу об’єктів у червні, а передавали 2,5 місяці. Шкільний автобус, до слова, обіцяють передати лише з 1 січня. Тобто поки що нам дають автобус, а ми їм надаємо субвенцію. Своєрідна оренда… – розповідає Олег Малюга. – Наступного року плануємо придбати один автобус. Допоможе область і додамо кошти з власних податків.

Говорячи про стосунки з районною владою, голова ОТГ згадує і проблеми з опаленням у громаді.

– Вузли обліку газу не були зроблені, хоч роботи мали початися з 20105 року. Довелося зустрічатися з головою правління ПАТ «Черкасигаз» Сергієм Буяном. Він пішов назустріч. Ми все оформили і з 1 листопада нарешті запустили газ по громаді, – пригадує Малюга.

З Драбівки їдемо до Сахнівки, яку з гордістю називають історичною землею, де навіть діяло колись магдебурзьке право.

– У Сахнівці розташована Авторська школа Олександра Захаренка. Вона визнана в області інноваційною. Таких шкіл на території України всього 5. Заклад великий, 6 тисяч квадратних метрів. Маємо басейн, обсерваторію, планетарій, танцювальний зал музей села. На утримання загалом потрібно понад 5 мільйонів гривень. Але ми будемо утримувати цю школу. Це наша гордість, – каже голова ОТГ.

Сьогодні Набутівська ОТГ створює перший в районі оздоровчий табір на базі дитячого садочку. Завдяки існуванню в селі Сахнівка басейну, діти можуть оздоровлюватися цілий рік. Всього восени на ремонтні роботи по розбудові табору надійшло від уряду 7,5 мільйони. Всього ж треба 12,5 мільйони. Про це «Прочерку» розповів голова громади Олег Малюга.

Звісно, Сахнівка була потужною та унікальною і до створення ОТГ, проте сьогодні завдяки збільшенню бюджетних коштів тут планують розбудовувати існуючу базу. Так, голова ОТГ пригадує і виділені кошти на промивання системи у басейні, і про 600 тисяч – на інноваційну школу, і про організацію гуртка з плавання при басейні.

– Потрібна хімія для очистки води, треба, щоб працювали тени для підтримання температури води. Десь 200 тисяч в цілому треба для підтрибки роботи басейну на рік. Але хочемо його утримувати громадою, щоб він був виключно на нашому балансі і в ньому могли оздоровлюватись діти, – каже Олег Малюга.

Директор Центру розвитку місцевого самоврядування Сергій Слинько у контексті сказаного головою ОТГ пригадує, як районна влада лякала людей закриттям всіх згаданих об’єктів після об’єднання.

– Казали, що лише районний бюджет зможе потягнути обслуговування шкіл, садочків, басейнів. Але ми бачимо протилежне, – зауважує Слинько.

Від Сахнівки втрапляємо у Нетеребки. Тут за кошти громади оновили Будинок культури. Зокрема, поставили платкові вікна, а наступного року планують оновити сцену, щоб це був центральний БК в ОТГ, адже він розрахований на 500 місць. Тут таки стоїть церква, якою хвалиться голова ОТГ. Адже керівництво громади для побудови церкви залучило кошти ТОВ «Агрофірми «Корсунь». Церква, між іншим Московського патріархату…

Також у Набутівській ОТГ завдяки ініціативності людей діє сучасний фітнес-центр у селі Корнилівка.

– Я брала участь у проекті «НПФ «Урожай» – «Від селянки до панянки». Побачила які можливості мають міщанки. А ми, селянки, не маємо можливості піти кудись зимовими вечорами. Тому й вирішила зробити ту фітнес студію, виграла проект і реалізувала, – каже староста села Корнилівка Наталія Баб’як. – Ходять сюди і чоловіки і жінки.

25593533_1495616057160094_1574483777_n

Баб’як, до слова, розповідає, що відчула позитивні зміни після об’єднання громади. Коли була сільським головою, мала маленькі фінансові можливості і за все відповідала сама. Нині ж відчуває опору, тож може похвалитися вже і дитячим майданчиком за 30 тисяч гривень.

– І в нас немає жодної бур’янини! Все викошено! – хвалиться Баб’як/

– Маємо у планах ремонт глядацької зали БК (300 тисяч), маємо мільйонний проект на реконструкцію водогону, маємо проект на 600 тисяч на реконструкцію ФАПу. Інфраструктурну субвенцію чекаємо на ФАП, а на водогін плануємо витратити кошти громади. Також долучаться місцеві підприємства. Ми, власне, тому й об’єдналися в ОТГ, бо поодинці було важко фінансово, – каже Наталія Баб’як. – А на 2019 рік маємо амбітні плани прокласти тротуари біля школи, клубу тощо. Крім того, після поїздки до Польщі з’явилася ідея створити в селі будинок соціальної адаптації та реабілітації. Можливо, там можна буде й пральну машинку для пенсіонерів поставити, де вони могли б попрати речі. Кірм того, там можна було зробити приміщення для АТОвців, щоб вони могли проходити певні процедури для оздоровлення…

– У цьому селі Корнилівка є головна філія НПФ «Урожай», але податкові кошти йшли в район. Тепер ПДФО залишається в нас. І звісно більше можливостей розвиватися, – додає голова громади Олег Малюга.

Сідаємо в автобус і вирушаємо за село – дивитися дорогу. Відчувається, що вона найбільше радує голову громади, адже 4 кілометри дороги тепер з’єднують два села і реально покращують інфраструктуру в ОТГ.

– Ось тут дорогу зроблено за спонсорські кошти, там далі – за рахунок субвенції, а цю частину – бюджетом громади, – показує Малюга.

25630606_1495614120493621_1260874660_n

Сергій Слинько додає, що кожна громада ставить питання ремонту доріг перед обєднанням.

– Це неправильно! Бо незрозуміло, в якій конфігурації буде та чи інша громада і яка дорога буде пріоритетна. Тут же визначились по ремонту доріг після об’єднання і це правильно. Голова ОТГ запропонував підприємцю закільцювати дороги, що стало дуже логічним рішенням, – каже Сергій Слинько.

Голова ОТГ додає, що невеличке село Бровахи на краю Корсунь-Шевченківського району, тепер частина ОТГ, просто вкрай потребувало гарної дороги, бо там встановлено пам’ятник матері-героїні Євдокії Данилівні Лисенко, яка народила 11 синів та 6 дочок. Усі повернулися з війни додому живими. Там щороку проводяться заходи, але нормальної дороги село не мало. Тепер Корнилівка з Бровахами з’єднані дорогою.

– Дороги найдорожче будівництво з усього. Тож поки підприємець робив дорогу до села, ми асфальтували вулиці, – зазначає Олег Малюга.

Текст і фото Прочерк

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *