Стеблівська і Набутівська громади зустрічають рік своєї успішної роботи (частина 2)

Сьогодні кожна з них є уже успішною і самодостатньою. Тут не закрито жодного дитсадка чи школи, навпаки –  у кожному селі громад поспішають завершити роботи по утепленню або ж внутрішньому облаштуванню приміщень до нового року, пише “Прочерк”.

До складу Стеблівської громади увійшло 12 сіл та селищ (4 сільських та селищна рада).

Стеблівська громада утримує 32 заклади (4 навчально-виховних комплекси, 1 дитсадок, 18 закладів культури, 7 ФАПів та 2 амбулаторії і навіть власну пожежну частину для якої планує придбати нову пожежну машину).

Завдяки децентралізації, громада отримала можливість самостійно розпоряджатися коштами, а бюджет виріс до 33 мільйонів гривень, це вдвічі більше, ніж до об’єднання. Насамперед відвідуємо Стеблівську сімейну амбулаторію. Її ремонтують «стаханівськими» темпами, щоб встигнути до Нового року виконати значну частину ремонтних робіт. Капітальний ремонт стосується даху, утеплення стін, заміни вікон, ремонту фундаменту. Про це «Прочерку» розповів голова Стеблівської об’єднаної територіальної громади Олексій Данільченко.

Ремонт здійснюється за кошти ДФРР. Проект коштує приблизно 1 млн 300 тисяч, де мільйон дала держава, а 300 тисяч – від громади.

– Тут як у 80- роках побудували будівлю, то ніхто пальцем не торкався. Шкода, що кошти надійшли лише місяць тому. Тут роботи на 2,5 місяці, але ми працюємо! Будівельники почали роботу раніше отриманих коштів. Десь за місяць. І вірю, що до Нового року встигнемо. Ви самі бачите, що зовнішні роботи тривають. А усередині, думаю, до 1 травня буде все готово. Плануємо тут закупити також нове медичне обладнання, – сказав Олексій Данільченко. – Коли стартувало об’єднання, у кожному селі люди переймалися, чи збережеться те, що є. Я пообіцяв, що ФАПи і амбулаторії будуть там, де й були. Крім того, будемо покращувати стан будівель. Так, готуємо нині такий же проект по ремонту амбулаторії у Шендерівці на розгляд ДФРР, думаю за рік все зробимо.

Щоб залучити в ОТГ молодих фахівців, голова громади пообіцяв лікарці, що мала працювати в громаді, але сумнівалася щодо свого рішення, житло. І його таки купили за кошти громади.

25674614_1495621560492877_227163261_o

Голова громади веде журналістів до адмінбудівлі. Каже, колись в сільраді сиділо десять осіб, а після обєднання кількість зросла до тридцяти. У кабінеті сидять по двоє-троє осіб.

– Там надворі он ще приміщення. Ми його наступного року візьмемо, підремонтуємо. А поки депутати збираються в залі в Будинку культури, – розповідає Олексій Данільченко.

25630486_1495624323825934_604195695_n

– Основні наші ресурси – місцеві податки, цьогоріч ми отримали на 5 млн. грн. більше податку на доходи фізичних осіб, – констатує Олексій Данільченко. – Тісно працюємо із підприємствами, сільгоспвиробниками, що діють на території громади. На сесії Стеблівської селищної ради зменшено розмір пайової участі на розвиток інфраструктури до 3% для юридичних осіб,  що стимулює розвитку промислових виробництв на території Стеблівської ОТГ.

– Підприємствам та підприємцям комфортно працювати у громадах, бізнес звідси не йде, а навпаки, заходить, – переконаний директор Черкаського ЦРМС Сергій Слинько. – Стеблівській громаді допомагають – ПАТ «Стеблівська бавовняна прядильно-ткацька фабрика» та лісопереробне підприємство ТзОВ «КОРІС» АМ». І, якщо громади ідуть назустріч бюджетоутворюючим підприємствам (як у випадку зниження податкового навантаження), це стимулює розвиток підприємств, що, у свою чергу, починають більше допомагати громадам у їх розвитку. Вони створюють робочі місця – і люди залишаються тут жити: створюють родини, ростять дітей, будують своє майбутнє і водночас – майбутнє своєї громади.

Місцеві підприємства допомагають громадам з утриманням спортивних команд, асфальтуванням, опаленням шкіл та дитсадків.

Цікаво, що у Стеблівській громаді вирішено і питання зі сміттям. Тут безкоштовно вивозять побутові відходи.

До слова, у селі Стеблів є літературно-меморіальний музей І. С. Нечуя-Левицького. Відвідуємо його в рамках поїздки селами. Працівники музею розраховують, що завдяки покращенню інфраструктури ОТГ у них збільшиться кількість туристів.

25488082_1562689327149363_5982163528932496945_o

Після Стеблева їдемо в Переможинці, Дацьки, Яблунівку. Оглядаємо будинки культури, бібліотеки, клуби, де тривають ремонти.

У Переможинській сільській бібліотеці Олексій Данільченко вкотре згадує, що це одне село, яке не проголосувало за нього на виборах, таким чином суперечачи сам собі. До цього він говорив, що про такий вчинок селян не згадує.

«Вибачаємося за наших людей», – чуємо у відповідь голос бібліотекарки.

«Та що ви… Це нормально…» – каже голова громади.

25438580_1562685727149723_4124510728295225932_o

У бібліотеці страшенний холод. Як там витримують бібліотекарі, невідомо. Проте за кошти ОТГ тут вже почали ремонтувати будинок культури, поставили вікна, встановили обігрівач, роблять стіни, а наступного року хочуть закупити стільці та зробити сцену.

А от у є центр безпеки, де працюють вісім пожежників. Приміщення знаходиться на балансі обласного ДСНС, але наступного року планують його передати на баланс ОТГ. А машина перебуває на балансі району. І коли ОТГ отримає приміщення, то шукатиме можливість купити нову пожежну машину.

25675451_1495622020492831_117596586_n

– За кошти субвенції зробили утеплення, фундамент, обмотку… – показує голова ОТГ на пожежну частину.

Приїжджаємо в село Дацьки. Нас зустрічає директор Дацьківського навчально – виховного комплексу Леся Вдовченко. Вона розповідає, що у школі забули про затримки зарплати і мають можливості розширити навчальну і гурткову роботу з учнями (а у перспективі голова ОТГ ще й хоче придбати кожній школі нове мультимедійне обладнання).

– З вересня по сьогодні ми збагатилися на 47 тисяч. Мається на увазі придбана в їдальню плита, придбаний для освтінх потреб ноутбук, принтер. Все інше – це миючі засоби, а також технічне обслуговування комп’ютерів, які ремонтували. Тобто, ми відчули, що таке бути в громаді. У нас немає перебоїв з зарплатами, є премія. Тобто, за освітян дбають, – додає Леся Вдовиченко.

Сам же голова громади запевняє, що і далі буде лише розвивати громаду. Так, наступного року планує робити ФАП у Яблунівці, ремонтувати школи і будинки культури, дороги, таку ж амбулаторію, як в Стеблеві, ремонтуватимуть в Шендерівці…

Сьогодні обидві громади – і Стебліська, і Набутіська – уже готують на новий рік нові проекти на державні й міжнародні фонди. Обидві реставрують амбулаторії, ФАПи, музеї, будинки культури, створюють фітне-центри, встановлюють дитячі майданчики тощо.

Текст і фото Прочерк

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *