Стратегія розвитку Черкас: медицина та соціальна сфера

Уявити, поміркувати та описати найкращий сценарій розвитку медицини у Черкасах у 2029 році. Таке завдання отримали учасники секторальної стратегічної сесії, які прийшли на обговорення теми «Медицина. Соціальна сфера». Яким буде рівень медичного обслуговування через 10 років?  Яку функцію виконуватимуть державні та приватні медичні установи? Чи приноситиме медицина дохід місту? Відповіді на ці запитання шукали кілька робочих груп, представлених медиками, працівниками соціальної сфери, влади та громади.

Медична допомога та охорона здоров’я

Черкаси можуть стати осередком курортно-санаторного лікування.  Принаймні у міста для цього вже є база. Відтак серед ідей, які викликали жваве обговорення, була пропозиція переформатувати санаторій «Сосновий Бір» у Всеукраїнський мамологічний центр. Директор “Черкаської  міської консультативнодіагностичної поліклініки”   Владислав Свириденко роз’яснив:

  • У Черкасах діє один із найпотужніших онкодиспансерів в Україні. В тому числі тут оперують жінок з раком молочної залози. Прооперовані жінки стикаються з великими проблемами і потребують тривалої реабілітації. Але приміщень для того бракує. Якщо відкрити у Черкасах такий центр, підготувати фахівців, до нас їхали б жінки з усієї України.

Натомість для діток учасники сесії пропонували побудувати сучасний санаторій поблизу Дніпра з урахуванням усіх їхніх потреб.

Крім того було запропоновано розглянути ідею об’єднання дитячих будинків із будинками престарілих. За приклад узяли досвід міста Сіетл, штат Вашингтон. Там під одним дахом зібрали вихованців дитячого садочка та людей літнього віку.

  • У дітей з’явилося багато люблячих бабусь і дідусів, у яких можна навчитися різним речам, отримати море уваги з боку дорослих, у той час як літнім людям спілкування з дітьми приносить величезне задоволення та радість, – розповів Владислав Свириденко.

Презентуючи  рівень медичного обслуговування у 2029 році, Леся Валяєва, голова Черкаського обласного ГО «Життя без бар’єрів», наголосила:

  • Індикатором розвитку цивілізованого суспільства є ставлення до соціально незахищених категорій населення. В пріоритеті має бути людина. Тому у 2029-ому році страхова медицина працює відмінно.  Люди поважного віку забезпечені медичними послугами коштом держави.  Громадянам гарантована первинна, вторинна та високоспеціалізована допомога. Держава фінансує наукові дослідження, аби зупинити відтік «мізків» за кордон.

blank

Принагідно учасники сесії розмежували поняття «медична допомога» та «охорона здоров’я». Питання екології, якості питної води та продуктів харчування, популяризація спорту – це все складові охорони здоров’я. Бо ніяка навіть найдосконаліша медична допомога не в змозі подовжити тривалість  життя людини, якщо не зміняться умови та спосіб її життя. Відтак профілактика має бути пріоритетним завданням.

Соціальна сфера Черкас-2029

За словами начальниці відділу координації надання соціальних послуг Марини Макарової, в Україні діє затверджений профільним міністерством перелік  соціальних послуг, які  передбачають і соціальну інтеграцію, і реабілітацію, і надання послуг притулку, наприклад, для  безхатченків. Втім буде доцільно додати  до цього списку догляд  хоспісних хворих представниками громадських організацій на волонтерських засадах. Або реабілітацію людей з інвалідністю у водному середовищі. Студенти-медики, люди, що самі пережили важкі часи і хочуть допомагати іншим, стикаються із юридичними перешкодами і не можуть реалізувати себе.

blank

  • У Черкасах діє Центр інтеграції безхатченків, підписано відповідну угоду з ГО та департаментом соцполітики. Цим людям допомагають відновлювати документи, реєстрацію, вони мають право тимчасово перебувати у цій установі. Також надається прихисток для звільнених  з місць позбавлення волі, кризовим сім’ям, жінкам  з дітьми, що постраждали від насилля чи торгівлі людьми, – розповіла Марина Макарова. –  Але на все катастрофічно бракує грошей.

Втім Черкаси сьогодні вже відрізняються від деяких українських міст тим, що мають власні  бюджетні програми, прийняті з далекоглядною метою. За словами директора департаменту охорони здоров’я та медичних послуг ЧМР Олега Стадника, Черкаси стали одним  з перших міст, де  з 2010 року вакцинують дівчаток від раку шийки матки. У межах дії міської програми «Репродуктивне здоров’я» закуповують спеціальні одноразові оглядові гінекологічні набори для жінок. А людей з інвалідністю забезпечують технічними засобами реабілітації та виробами медичного призначення.

blank

Пропозиції, озвучені на секторальній стратегічній сесії, будуть покладені в основу проекту Стратегії розвитку Черкас. На розгляд депутатів міськради його планується винести на початку  2019-ого року.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *