У Черкасах перейменували вулицю на честь розбійників через міф

Частину місцевих краєзнавців не задовольнив навіть 700-літній вік міста, тож велися активні пошуки «підстав» для його подавнення. І якщо надміру неймовірні версії щодо ототожнення Черкас із скіфським Гелоном (!) і давньоруським Роднем (!) не прижилися, та досі, навіть серед відомих черкаських істориків (А. Чабан, В. Мельниченко та ін.), культивується міф про те, що місто виникло на місці давньоруського городища Татинець, пише Рідна Черкащина.

У «Літописі руському» за 1187 р. міститься інформація лишень про дніпровський брід Татинець розташований нижче Переяслава (точне його місцезнаходження не встановлене). Назва походить від ст.-рус. «тать» – розбійник, злодій. Проте, деякі черкаські краєзнавці абсолютно безпідставно наполягають, що брід знаходився саме коло Черкас, в районі суч. с. Червона Слобода й біля нього неодмінно мало бути городище – майбутні Черкаси. При цьому жодних археологічних свідчень цього не існує: а ні залишків його оборонних укріплень, а ні матеріальних решток.

З території міста нібито походять два скарби давньоруського часу (срібних «київських» гривен та західноєвропейських денаріїв XI ст.), але обидва знайдені ще наприкінці ХІХ ст. і не мають певної прив’язки до міста. Це лишень свідчить, що Черкаси з’явилися на колишньому жвавому торгівельному шляху «з варяг у греки», який проходив по Дніпру. Натомість на території міста досі не виявлено масового давньоруського матеріалу – насамперед кераміки.

Воно і не дивно, адже місце, де згодом постали Черкаси, знаходилося за межами т. зв. «змійових» валів із низкою прикордонних городищ, що окреслювали південні кордони Давньоруської держави, які проходили так: по лівому берегу р. Рось до Дніпра – по лівобережжю Дніпра від Переяслава до Воїня у гирлі Сули – уверх по правому березі р. Сула.

Зразком живучості цього міфу стало перейменування у 2016 р. однієї з вулиць в Черкасах на Татинецьку (тобто Розбійницьку).

Фото Главком

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *