У Черкасах вкотре аномальне цвітіння каштанів

Надворі вересень, а каштани в Черкасах буйно цвітуть. Цією новиною вже нікого не здивуєш, бо така аномалія не вперше. Звісно, хотілося б, щоб це несло хороші новини, та насправді осінні каштанові квіти — результат ряду небезпек не лише для рослин, а й для всього життя на Землі в цілому.

Більшість науковців Черкащини вважають, що така аномалія пов’язана зі змінами клімату і глобальним потеплінням. Втім, побутує й думка про те, що в містах каштани отримують мало вологи, а коли ще й було сухе літо, то дерева сприймають це як те, що пережили осінь та зиму. Як результат – викидають суцвіття, повідомляє РадіоТрек. На жаль, такі помилки деревам дорого коштують. На цвітіння вони витрачають багато внутрішніх ресурсів, які б забезпечували їх взимку.

Своїм поясненням вже звичної аномалії ділиться студент ЧНУ ім. Б.Хмельницького Володимир Гордієнко. Хлопець впевнений, що це проблема, повязана з поширенням молі, яку вперше знайшли в Македонії ще 25 років тому.

“Каштани хворіють, листя опадає і викидають нове. По інерції дерева починають цвісти і в цьому немає нічого дивного. Річ в тому, що гусениці мінуючої молі прокладають ходи в листі і там же відкладають свої личинки. Як наслідок – уражене листя сохне і опадає.

Про проблему мінуючої молі в Україні почали говорити років десять тому. «Дивно, що з’явилася ця міль саме в Македонії, так як це ареал природного зростання каштана кінського, – розповідає доцент кафедри лісівництва Національного лісотехнічного університету України Володимир Крамарець. – Очевидно, вона звідкись прийшла, адже якби була там здавна, то ця комаха повинні були б виявити і вивчити – європейські ентомологи часу не витрачають даремно “.

Щодо появи метелика є кілька версій. Одна з них – моль мігрувала з Північної Америки, де росте кілька інших видів каштанів, зокрема той, який має жовті квіти. Друга версія – міль перейшла на каштани з кленів, але не в Європі, а в Середній Азії або в Японії. До речі, зоологи з допомогою феромонних пасток (в 1998 році був ідентифікований і синтезований статевої феромон каштанової молі, який можна застосовувати для боротьби з шкідником) шукали Cameraria ohridella в Середній Азії, але так і не знайшли. Тому питання про походження каштанової молі тепер залишається відкритим.

blank

Долаючи щороку по 150-200 кілометрів, метелик поступово (через Австрію, Болгарію, Угорщину, Чехію, Німеччину і Польщу) дістався і до Черкас.

Осіннє цвітіння каштана вже не дивує нікого,а от сфотографуватися біля квітучого дерева бажаючих чимало. Тож, бережіть природу, лбіть своє місто і радійте кожному дню. А черкащанам та гостям міста саме час зробити креативне фото біля квітуючих каштанів.

Надія Нестеренко

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *