У Черкасах стартувала перша публічна консультація з громадянами

6 листопада о 14.00 в приміщенні Черкаського Центру розвитку місцевого самоврядування відбулася прес-конференція з презентації першої публічної консультації в Черкасах, що впроваджують в межах проекту «Задай курс владі» Всеукраїнської громадської організації «Інститут «Республіка» за партнерської підтримки громадської організації «Молода Черкащина».

Під час заходу учасники дізналися, у чому особливість публічних консультації та чим вони будуть корисні, про ресурс «Ваша Думка» та унікальність його функціонування. На обговорення для першої публічної консультації в нашому місті винесено питання «Де має бути облаштований Ярмарок на пл.700-річчя в місті Черкаси?»

Участь у прес-конференції взяли:

Людмила Бордунос, заступниця міського голови

Ірина Удод, директорка Департаменту економіки та розвитку Черкаської міської ради

Олександра Скиба, керівниця проекту «Активна громада» ВГО «Інститут «Республіка»

Марина Гур’янова, регіональна координаторка «Активної Громади» ВГО «Інститут «Республіка»,

Вікторія Феофілова, голова громадської організації «Молода Черкащина»

Олександра Дем’яненко, комунікаційна координаторка «Активної Громади» ВГО «Інститут «Республіка»

Прес-конференція розпочалася з презентації координаторкою ВІ «Активна Громада» в місті Черкаси Марини Гур’яновою напрямків діяльності ВГО «Інститут «Республіка» та заходи, що були проведені у місті протягом останніх півроку. Також вона поділилася досвідом проведення перемовин щодо початку публічних консультацій щодо визначення місця встановлення стели «Я люблю Черкаси», яка на сьогодні відкладена.

У своєму відеозверненні заступниця міського голови м. Черкаси Людмили Бордунос наголосила на важливості початку процесу проведення публічних консультацій в нашому місті. «Для кого і для чого вони потрібні? Насамперед вони потрібні для представників влади міста, оскільки це чудовий інструмент почути думку громади з різних питань. По-друге, він також необхідний для мешканців міста, оскільки в такий спосіб можна достукатися до влади перед прийняттям якогось важливого для життя міста вцілому чи окремого мікрорайону питання», – зазначила Людмила Іванівна.

Щодо вибору питання для проведення публічної консультації, то заступниця міського голови прояснила, чому ініціювала спільне з громадськими організаціями проведення публічної консультації саме щодо торгівлі на площі 700-річчя: «Де саме бути ярмарку, чи безпосередньо на площі, чи між будівлями Черкасиміськгазу. Потреба провести публічну консультацію саме з цього питання виникла тому, що буде часто на засіданнях виконкому представники реалізаторів виступали за проведення на площі торгівлі. При цьому вони наголошували, що у випадку прийняття виконкомом рішення про заборону торгівлі на цьому місці, вони будуть перекривати рух автотранспорту, страйкувати. З іншого боку, дуже багато мешканців міста виступають проти проведення торгівлі на площі 700-річчя, так само багато мешканців виступає за це. Тому для того, щоб почути думку більшості мешканців і було ініційовано дані публічні консультації».

Людмила Бордунос закликала черкащан висловити свою думку щодо питання розміщення ярмарку на площі 700-річчя, щоб наприкінці року виконком виніс остаточне рішення з цього питання із врахування думки громади міста.

Директорка Департаменту економіки та розвитку Черкаської міськради Ірина Удод зазначила, що питання облаштування ярмарку на площі 700-річчя та визначені у публічній консультації варіанти його розміщення напрацьовані були в результаті перемовин представників виконкому, комунального підприємства «Черкаські ринки», реалізаторів та містян. «В ході цих перемовин було прийняте рішення, що в даній ситуації якнайкраще буде застосувати такий вид вивчення думки містян, як публічні консультації,» – сказала Ірина Іванівна.

І Людмила Бордунос, і Ірина Удод звернули увагу на те, що у представників реалізаторів є скепсис та недовіра до інструменту публічних консультацій. Проте, зважаючи на проведення їх громадськими організаціями, які не зацікавлені у жодному з варіантів і готові об’єктивно вивчити думку громадськості, органи місцевої влади приймуть будь-який з обраних містянами варіантів облаштування ярмарку та сприятимуть його розміщенню у відповідному місці.

Олександра Скиба, керівниця проекту «Активна громада» ВГО «Інститут «Республіка» поділилася з присутніми інформаціє про суть публічних консультацій, ресурс «Ваша думка» та досвід проведення публічних консультацій у інших містах України.

«Дуже важливо, щоб до процесу громадських консультацій було залучено якомога більша кількість громадськості, і в першу чергу це залежить від того, яким чином пошириться інформація. Що стосується самих публічних консультацій, то вони проводяться за допомогою інформаційного ресурсу «Ваша думка», розроблено Національним Демократичним Інститутом (NDI), нашим партнером. Представники нашої організації проходили дуже багато навчань, ми глибоко цікавилися даною інформацією, щоб справді цей процес був відкритий максимально простий максимально доступний для більшої кількості населення. На сьогодні ми працюємо над проектом публічних консультацій у 30 містах, а в Ужгород та Дрогобичі ми уже провели по 4 публічні консультації», підкреслила вона.

На думку Олександри Скиби, саме з таких кроків і розпочинається демократія: «Інколи ми хочемо вигадувати складні процеси, 10 варіантів авторизації, якісь дуже забюрократизовані моменти. Це зазвичай у людей, де тільки формується демократія і громадянське суспільство, відбиває будь яке бажання брати участь у прийнятті рішень. Коли ж ми абсолютно відкриті, абсолютно готові спілкуватися з мешканцями і хочемо почути думку громадян це додає мотивації будь якому громадянину прати участь у подібному процесі».

Вікторія Феофілова, голова ГО «Молода Черкащина» наголосила, що зараз над розробкою положень про громадські консультації для міста Черкаси працює робоча група на чолі з Людмилою Бордунос. Результатом роботи буде напрацьований нормативний документ, що запровадить публічні консультації на нормативному рівні, але важливо щоб ми не тільки документально мали рішення, але і мали практику з цього приводу.

«Наступного тижня, паралельно з он-лайн та смс опитуванням, безпосередньо у мікрорайоні площі 700-річчя також буде проведено голосування паперовими анкетами. Додатково про це буде оголошено. Можна буде прийти взяти участь, або поспостерігати, що там немає ніяких маніпуляцій. Перевага цієї консультації у тому, що вона відбувається з ініціативи влади, але забезпечують її проведення громадські організації, які не є зацікавлені у жодному із запропонованих варіантів. Мені дуже хочеться, щоб ця перша консультація пройшла успішно», зазначила Вікторія Феофілова.

Наостанок  Олександра Скиба побажала успіху Черкасам, успіху черкащанам, щоб публічні консультації, так само як інші інструменти участі, які сьогодні діють у Черкасах, справді давали можливість громадянам відчути свій вплив на місто і не бути байдужим до того, що відбувається у ньому. «Власне від нашої активності залежить, що ми в результаті отримаємо,» – наголосила вона.

blank

Щодо змісту публічної консультації, то питання звучить «Де має бути облаштований ярмарок на площі 700-річчя в місті Черкаси». Варіанти відповіді:

1.Залишити безпосередньо на площі 700-річчя.

  1. Перенести на нове місце й облаштувати між двома будівлями Черкасиміськгазу.

Переваги розміщення ярмарку на вже існуючому місці (безпосередньо на площі):

– налагоджений потік покупців та звичне для них місце;

– можливість розширення під час сезонної торгівлі ягодами;

– «прохідне» місце розташування.

Недоліки:

– неестетичний вигляд площі і тротуарів;

– незручність для пішоходів;

– неможливість використання площі для інших активностей та заходів.

Переваги облаштування ярмарку на новому місці:

– вільний прохід пішоходів по площі 700-річчя;

– площа матиме естетичніший вигляд;

– площу можна використати для створення громадського простору або архітектурних об‘єктів, проведення різних активностей.

Недоліки:

– обмежена площа та неможливість розшири її в сезон торгівлі ягодами;

– можливе зменшення кількості покупців через “непрохідне” місце розташування.

Обидва варіанти передбачають рівні торгівельні площі облаштування територій ярмарковим обладнанням.

Висловити свою думку з приводу того, де має бути облаштовано ярмарок на площі 700-річчя в Черкасах, можна:

на сайті «Ваша думка» за посиланням https://www.vdmk.org/7238

відправити SMS (за ціною оператора) на номер 093-177-00-35 з текстом «7238(пробіл) номер відповіді».

Довідка. Всеукраїнська ініціатива «Активна Громада» – об’єднання людей та громадських рухів задля самоорганізації та участі у вирішенні місцевих проблем. Ініціатива створена в межах діяльності Інституту «Республіка». Проект «Задай курс владі» впроваджується за підтримки Національного Демократичного Інституту (NDI).

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *