В Корсуні, можливо, виявили стрілка з пневмозброї, що кілька років тероризує місто

– Він упав і почав корчитися у траві, потекла кров, моя донька так страшно перелякалась, що і досі не може нормально спати, бо та картина стає перед очима, – розповідає корсунчанка Наталя, що постраждала від сусіда, який, ймовірно, тероризував не лише оточуючих, але й ціле місто.

Наталя мешкає поряд із Віктором, що у вільний час «розважається» стрільбою із пневматичної зброї по котах і собаках сусідів.  Не виключено, що не лише їх, оскільки, за інформацією місцевого ветеринарного центру «Айболіт», до них щороку, уже кілька років поспіль, потрапляє  до 15 тварин, розстріляних із пневматики. Частина з них помирає, ще частина – припускають у центрі, гине одразу просто на місці, тому до них і не потрапляє.

За словами Наталі, того дня вона випустила кота з будинку і сама вийшла на подвір’я. Бачила, як кіт сів на огорожу – а через секунду пролунав постріл і скривавлений, він  упав у траву. Наталя негайно кинулася до ветеринарного центру «Айболіт», де кота прооперували, виявивши кулю, яка застрягла у черепі тварини. Лікарі сподіваються на одужання, проте, врятувати око тваринці, швидше за все, не вдасться.

– З моїм котом Віктор чинить так не вперше. За місяць до цього випадку він уже поцілив йому у ногу, – розповідає Наталя. – Кіт сильно кричав, почав шкутильгати, а Віктор відповідав мені, що так само буде й зі мною, моєю донькою та мамою (ми живемо утрьох). Тоді я, каюсь, не добивалася справедливості, а сьогодні готова іти до кінця. Є свідки, є докази – а наші сусіди, яких опитала поліція, розповіли стільки жахливих фактів про своїх тварин, які теж постраждали від Віктора, що наш Лакі ще «легко» відбувся.

– За цим фактом відкрито кримінальне провадження за статтею 299 Кримінального кодексу України – «Жорстоке поводження із тваринами», внесено відомості до Єдиного реєстру досудових розслідувань, наразі проводяться слідчі дії  для збору доказів, що підтверджують вчинення злочину, передбаченого даною статтею. І найближчим часом планується направлення матеріалів до прокуратури для вирішення питання про повідомлення про підозру особі, – констатує заступник начальника Корсунь-Шевченківського відділення поліції Звенигородського відділу поліції ГУ НП у Черкаській області Максим Охріменко. – Кримінальне провадження за статтею 299 ККУ у нас відкрито уперше, принаймні, за останні півтора роки, ми не отримували звернень від людей із цього приводу, де були б ознаки злочину.

– До нас системно потрапляють тварини, підстрелені з пневматичної зброї, – констатує засновник ветеринарного центру «Айболіт», ветеринарний лікар Спартак Войтик. – Часом сліди пневматичних поранень виявляємо випадково, під час звернення  власників тварин з іншого приводу – і на рентгензнімку чітко проглядаються кулі, що застрягли у тілі тварини. Підозри на підстріл майже завжди виправдовуються, коли стається раптовий параліч. Коли куля втрапляє у хребет, тварину паралізує і шанси на її одужання після такого часто мізерні. Якось у тілі кота ми виявили одразу 12 пневматичних куль – скоріше за все, тварину просто розстрілювали упритул… На жаль, пневматична зброя сьогодні легкодоступна, недорога, не потребує реєстрації – і випробовують її часто саме на птахах або тваринах, байдужі до того, що це – вбивство, яке це стане великим горем для власника тварини. Залежно від видів пневматичної зброї, кулі або входять у тіло, ламаючи ребра і пробиваючи легені, і залишаються у тварині, або ж  проходять навиліт, залишаючи крихітний отвір, як після голки – у такому випадку, власник може і не зрозуміти, від чого померла  його тварина…  Часто власники тварин не розуміють, що сьогодні закон захищає усіх однаково – і не звертаються до поліції, навіть якщо їх підозри на те, що над їх твариною познущалися, отримують підтвердження ветеринарного лікаря. А що вже казати про безпритульних тварин, які просто стають мішенню для людей, готових випробовувати пневматичну іграшку – і, для своєї забавки, відібрати життя у живої істоти?..

– Збільшення  кількості злочинів породжує саме безкарність. Це факт, – констатує практичний психолог Наталя Дякова. – Тому дуже хотілося б нарешті побачити Закон про захист тварин не на папері, а в дії.

Якщо ж говорити про те, чому людина може відчувати нездорову потребу в знущанні над беззахисними тваринами, тут існує кілька причин. І всі вони – родом із дитинства. Або дитина бачила, як жорстоко поводяться з тваринами її батьки, і це для неї потім стало нормою. Або ж у присутності дитини постійно відбувалося насильство у сім’ї – коли сильніший знущався над слабшим. Або вона стала свідком (навіть не учасником!) булінгу (травлі). Чи сама тривалий час була жертвою психологічного чи фізичного насильства з боку батьків, братів-сестер чи однолітків і не змогла цьому протидіяти. Тому злість і агресія усередині дитини ніби капсулювалися – але нікуди не поділися і рано чи пізно вони вириваються назовні, у вигляді знущання над слабшими. У когось це – власні діти чи старенькі батьки, а в когось – беззахисні тварини. Який вихід? Думаю, в першу чергу, усвідомити ці причинно-наслідкові зв’язки і зрозуміти, що патологічна жорстокість не буває вибірковою. Сьогодні стріляють по беззахисному котику чи песику, а завтра від рук цієї ж людини можуть постраждати ваші діти чи ви самі. Тому, будь ласка, будьте уважними, чуйними і небайдужими, не залишайтесь осторонь, коли стаєте свідками таких зухвалих дій. Давайте не забувати: щоб у світі стало більше добра, нам усім разом треба докласти зусиль, щоб зменшити кількість зла. Тільки тоді ми і наші діти нарешті здобудемо шанс жити у більш здоровому, безпечному, цивілізованому суспільстві.

Що робити, якщо Ви стали свідком жорстокого поводження із твариною? Якщо ви просто знімете це телефоном та викладете у «Фейсбук», єдиним наслідком  стануть прокльони у бік кривдників від ваших співчутливих друзів  – і продовження таких випадків надалі. Щоби не зіткнутися з наслідками своєї бездіяльності – коли безкарність стимулює злочинців піти далі і «вправлятись» на людях, та як саме поводитися у  випадках, коли Ви стали свідком жорстокості до тварини, радить екс-поліцейський та фахівець у галузі правоохоронної діяльності Олександр Носенко: –  Якщо ви бачите, що хтось знущається над твариною, необхідно однозначно зафіксувати це (фото, а краще – відео) –  і паралельно викликати поліцію. Важливо фіксувати дії поліції – по прибуттю на місце вона має одразу ж провести слідчу дію – огляд місця події – і скласти всі необхідні матеріали (відібрати у вас заяву та пояснення, опитати можливих очевидців події, тощо). Протягом доби місцевий відділ поліції має внести відомості до ЄРДР, якщо у діях людини, що вчиняє насильство до тварини, є ознаки злочину. Юридично хід кримінального провадження щодо «догхантера» нічим не відрізняється від кримінального провадження по вбивству чи тілесних ушкодженнях – хто б вам і що не казав. Важливо далі не скласти руки і не чекати. Це безумовний факт: усі випадки притягнення до відповідальності людей, які жорстоко поводяться із тваринами, реальні  лише тоді, коли це переходить у публічну площину, контролюється активними громадянами  та інформується в ЗМІ.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *