Як Кам’янська ОТГ буде приваблювати туристів

Кам’янська об’єднана територіальна громада створювалася непросто. Це саме та ОТГ, за яку був найдовший судовий процес, адже деякі люди дуже хотіли, аби її не було. Зрештою, після тривалої судової тяганини, процедуру об’єднання суд визнав законною. Втім, до свого офіційного «дня народження» громада часу не гаяла – поки призначалися вибори, встигла подати заявку на конкурс і виграла понад 7 мільйонів гривень на розвиток туризму, пише Вичерпно.

Туристів має побільшати

Мова йде про проект із розбудови та облаштування Тясминського каньйону, який єдиний від Черкащини переміг у конкурсі проектів регіонального розвитку, які будуть реалізовуватися за рахунок коштів державного бюджету, отриманих від ЄС.

Переможний проект став результатом партнерства Департаменту регіонального розвитку Черкаської ОДА, Черкаського Центру розвитку місцевого самоврядування (створеного за підтримки Програми «U-LEAD з Європою» та Мінрегіону), Черкаської агенції регіонального розвитку та Кам’янської  об’єднаної територіальної громади.

DSC07983

Заплановано, що після виходу проекту на планову потужність, туристичний потік до ОТГ (та регіону загалом) зросте до 3-15 тисяч туристів за сезон, прогнозоване річне збільшення надходження до бюджетів всіх рівнів – 5 мільйонів гривень, зокрема до місцевого — 3 мільйони, державного — 2 мільйони.

Окраса Кам’янки – річка Тясмин

Подивитися у Кам’янці є на що. Чого варті одні тільки краєвиди на річку Тясмин та її скелясті береги. Директор літературно-меморіального музею О.С.Пушкіна і П.І.Чайковського Олександр Муштарозповідає: ця річка сама по собі є незвичайною:

– Тясмин бере витік із села Настине Олександрівського району Кіровоградської області. Вважається, що дівчина Настя допомагала гайдамакам під час їх походу проти польських окупантів. Ходять легенди, що біля цього села існувало джерело Біла криниця (до слова, у давніх текстах Тясмин називають Білою Річкою), в якому була дуже смачна вода. Селяни з навколишніх населених пунктів приїжджали, щоб набрати цієї води, однак із часом криниці почали з’являтися у кожному селі, і про нього стали потроху забувати. Однак те місце таки незвичайне – навіть у найлютіші морози там була вода.

DSC07945

Олександр Мушта говорить — є кілька версій походження назви річки Тясмин. Одна із них – походить від турецького «тасма» і означає «нашийник, ремінець».  За своєю формою річка така, ніби дійсно охоплює певну територію в кільце, а вже потім впадає в Дніпро.

Є й інша версія, пов’язана саме з каньйоном. Вважається, що річка ніби обіймається кам’яними берегами, тому іноді Тясмин ще називають “кам’янистою річкою».

DSC07917

Тясминський каньйон – пам’ятка природи місцевого значення, зареєстрована в 1975 році. На думку геологів, він утворився за часів танення льодовика. Утворений у протерозойських гранітах, вік яких оцінюється у 2 мільярди років. Стрімкі, майже прямовидні скелі на лівому боці річки піднімаються вгору подекуди на 12-15 метрів.

DSC07913

Крім типового ландшафту лісостепової зони, його прикрашають рідкісні рослини і реліктовий комплекс мохів, яких там більше 50 видів. Трапляються і рідкісні для області папороті.

DSC07931

Оглядові майданчики, човнові станції і безпека – комфорт за 7,3 млн грн

За словами очільника Кам’янської ОТГ Володимира Тірона, вже цього року мають бути виділені обіцяні Європейським Союзом 7,3 мільйони гривень.

Директор музею каже – каньйоном останнім часом цікавляться аж надто активно, адже такий вид екскурсій – незвичний.

– Але поки не було людей — не було і проблем. А коли приїжджають – проблем купа, — зазначає Олександр Мушта. —  Надто проблемно зимою і навесні, коли через погодні умови стає важко пересуватися по ґрунтових стежках. Тому першочергове завдання при облаштуванні цього місця як туристичного об’єкту — унезалежнити ці стежки від погоди – наприклад, обсипати щебенем чи заасфальтувати, щоб по них можна було спокійно  ходити.

DSC07905

Наразі утриманням каньйону займається міська влада. А після вкладання європейських коштів можна буде говорити про його благоустрій. Загалом, проект передбачає модернізацію Кам’янського державного історико-культурного заповідника та Кам’янського державного літературно-меморіального музею О. С. Пушкіна та П. І. Чайковського і створення туристичних маршрутів Тясминським каньйоном.

– Початок маршруту буде перед музеєм, — розповідає очільник громади. — Попід Тясмином ітиме широка тротуарна доріжка. Ще будуть оглядові майданчики, три човнові станції, освітлення. Також буде облаштовано під’їзди до каньйону. Крім того, плануємо облаштування джерел та прибережної зони.

DSC07982

Не природою єдиною

Каньйон, річка, гарні краєвиди і рідкісні мохи це добре, але тут саме собою напрошується питання – де житиме турист, який приїде на це все дивитися.

За словами Володимира Тірона, у центрі Кам’янки є приміщення готелю, яка наразі викупив інвестор. Однак кошти в нього вкладати не поспішає. Наразі є певні проблеми із землею, які  в принципі, каже очільник громади, можна вирішити. Тому якщо цього року реконструкцію так і не почнуть, міська влада має запасний варіант.

– У нас є приміщення колишнього дитячого садочка, в якому наразі вже відновлено дах. За потреби зробимо там комунальний готель, де проживатимуть ці туристи. Це будуть додаткові надходження у міський бюджет, — каже голова громади.

На питання, чому місто не використовує цей садочок за призначенням, Володимир Тірон говорить – виховувати кам’янських дітей є де.

– У нас навіть є садочок з басейном у районі цукрового заводу. Наразі він простоює, бо підприємство, яке займалося його утриманням — банкрут.  Треба дивитися правді в очі – потреби в нових садочках зараз немає. Колись населення Кам’янки було 18-19 тисяч, а сьогодні — 13.

Планів у керівництва міста багато, тож залишається сподіватися, що скоро Тясминський каньйон приваблюватиме до Черкащини мандрівників із різних куточків України і не тільки.

DSC07946

DSC07921

22

11

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *