Як в Україні святкували Масляну: народні традиції

У народі тиждень напередодні Великого посту іменується Масляна або Масниця. З 7 березня і до 13 співають пісні, ходять у гості, влаштовують народні гуляння перед тривалим періодом обмежень, пише сайт 0472.ua.

Давні традиції

У всі часи народ намагався відзначати це свято якомога ситніше, веселіше і багатше. У наших предків Масляний тиждень був переповнений святковими справами. У це свято кожен день був заповнений обрядовими і необрядовими діями, релігійними і традиційними іграми, численними розвагами та витівками.

Понеділок. Зустріч. У цей день зустрічали Масляну. Люди збиралися у великі гурти, співали пісні та каталися на санях. Перший спечений млинець виносили на ґанок для покійних душ, або віддавали жебракам.

Вівторок. Загравання. У вівторок розважалися, пригощали один одного млинцями та гадали, вибираючи чоловіка по млинцям, а дружину – по пирогам.

Середа. Ласунка. У середу господині готували багато різних смаколиків і прикрашали ними пишний стіл. Але основними стравами були млинці та вареники. У цей день зяті приходили в гості до тещ. А ті, в свою чергу, пекли найрізноманітніші млинці, щоб догодити зятю.

Четвер. Розгуляй. Найвеселіший день Масляної. У четвер за традицією люди допомагали сонцю прогнати зиму: співали пісні, возили опудало на колесі, каталися навколо села за годинниковою стрілкою (тобто за сонцем).

П’ятниця. Тещині вечори. Тепер вже зять тещу до себе запрошував і млинцями пригощав.

Субота. Посиденьки з зовицями. В цей день невістка запрошувала чоловікових родичів до себе і дарувала зовицям (сестрам чоловіка) подарунки. В наш час в цю суботу прийнято ходити в гості до своїх рідних, сусідів і друзів. А вони в свою чергу повинні пригощати гостей млинцями.

Неділя. Прощена неділя. В цей день просили пробачення у знайомих та рідних за образи. Закінчувалося гуляння, на сніжних гірках розводили багаття, щоб кригу розтопити і холод знищити. Кульмінацією Масляної вважалося спалювання опудала зими, яке символізувало прихід весни.

 Фото parkkyivrus.com

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *