Які бізнес-ідеї можна втілити у приватному будинку в селі?

Часто хочеться багатьом власникам сільських будинків, приватних ділянок і дач розгорнути бізнес в цих умовах. Крім самоочевидних ідей — продажу результатів аграрної діяльності і переробки, збирання доступних природних ресурсів, встановлення на фасадному кінці ділянки яток для перепродажу усілякого краму — Prostobiz.ua пропонує ще кілька задумів, реалізувати які ефективніше саме в приватному секторі.

Екокемпінг з екскурсіями і майстер-класами

Попит на зелений туризм (з ночівлею в сільських будинках у не курортних селах) дедалі зростає. А популярність наметового туризму у нас, очевидно, ніколи не занепаде. Тому надто перспективним у будь-якій місцевості — навіть за умов степу чи звичайного дачного кооперативу поблизу мегаполіса — є використання свого обійстя як екокемпінгу.

Йдеться як про надання ділянки під намети чи цілі табори, так і про розміщення в будинку. До речі, реєструватися і платити з цієї діяльності податки необов’язково, якщо ви, звичайно, не плануєте ставити на будинок вивіску і обвішувати рекламою свого проекту весь район.

Для успішного і прибуткового старту такого проекту слід врахувати кілька хитрощів. По-перше, необхідне масове розміщення інформації про зелено-туристичний об’єкт в Інтернеті з правильною і потужною пошуковою оптимізацією (назва села + слово «проживання»; назва найближчої рибної водойми + «риболовля»; назва краю або району + «походи», «велотуризм», «кемпінг» тощо). А якщо вам пощастило мати будинок у горах або на морі, теги і тайтли ваших оголошень навіть у блозі повинні бути прописані особливо якісно і рясно, адже конкуренція там, самі знаєте, висока.

Цю інформацію з гарними фото (вдалими, художніми, великими — це важливий психологічний аспект) потрібно надіслати на всі профільні форуми, блог-платформи, спільноти, групи соціальних мереж — власне зелено-туристичні (але саме там розміщення зазвичай платне), пішохідно-туристичні, велосипедні, автомобільні, риболовецькі. А також на загальні інформаційні форуми сайтів ваших населених пунктів, районів, регіонів, найближчих великих міст. Без цієї безкоштовної самореклами відвідування будуть одиничними, бізнесом тоді це не назвеш. Бо в цьому бізнес-старті головно — реклама.

По-друге, надавати лише проживання (нехай навіть і з харчуванням чи зі стандартним набором на кшталт «лазня, мангал») — це не лише малоасортиментний сервіс, що не принесе великих доходів, але й відсутність вагомих причин, цікавинок, заради яких саме у ваш населений пункт і саме до вас варто приїжджати.

Якірним для потенційного відвідувача нюансом є не якість житла і його розташування (як іноді думають власники будинків і дач), а «розваги», впевненість, що у вас нудно не буде. Це збільшить термін проживання у вас, що знову обіцяє збільшення прибутку.

Тому оптимальним рішенням є розробка (і самореклама в Інтернеті) серії оригінальних екскурсій місцевістю, які ви можете запропонувати гостям. І це не лише прогулянки природними об’єктами, а, наприклад, відвідування сільських робіт, цікавих для містян. Для молоді також пропонуйте квести з подоланням перешкод і веселими завданнями, для дітей — «пошуки скарбів».

Обов’язковим є проведення (і саморекламування) вами майстер-класів з будь-якого рукоділля, адже відвідувачі, а надто відвідувачки мають бути впевненими, що вечорами або під час дощу у вашому екокемпінгу можна чимось зайнятися.

Пам’ятайте: багаті враження ваших гостей зроблять їх «ходячою рекламою» вашого об’єкта і вони «передадуть вас у спадок» своїм друзям, знайомим. Якщо ж відвідувачам буде у вас затишно, смачно і дешево, але при цьому нуднувато, без адреналіну, якось безглуздо — саме останнє розкажуть вони друзям і знайомим, що не сприятиме вибору маршруту на вашу користь.

Нехай автовласники-домовласники запропонують гостям також трансфер від найближчої станції, великого населеного пункту. Цілком нормальним маркетинговим ходом є можливість надання знижок за сільгоспроботи на вашій ділянці, про яку теж слід згадати в саморекламі.

Крім того, власники квадроциклів, дельтапланів, вільних від роботи коней обов’язково повинні «продавати» і рекламувати ці розваги. А домовласникам, які ремонтують свої будинки з прицілом на зелений туризм, варто добре вивчити особливості цих етнічних будівель і, за можливості, зімітувати їх, додавши корисних екоелементів (ялівцеві та евкаліптові подушки тощо). Іноді варто навіть піти на деякі технічні та комунікаційні незручності в інтер’єрі та екстер’єрі — на зразок сінника замість ліжка — заради ефекту присутності в колоритному «старому» етнобудинку.

Рукоділля з підручних природних матеріалів

Виготовляти меблі та вироби з соломи, лози; виготовляти сувеніри з гальки, деревини; виробляти дачні фігурки і садові прикраси з гіпсу або полімерного каменю досить просто, а продається в містах такий хендмейд недешево.Достатньо вивчити наявні в мережі та в магазинах посібники, купити недорогі пристрої та додаткові матеріали, найняти і навчити кількох селян (накопичивши резервний фонд оплати їхньої праці на півроку-рік), щоб запустити у власному будинку масове виробництво. Вам залишиться, крім керівництва і контролю, налагодити зв’язки з точками продажу і самореклама.

При цьому обов’язково варто згадувати в рекламі про можливість доставки з підприємства, адже все одно перепродавці вашого товару запропонують доставку від себе, з магазину. Але для покупця вийде дорожче, ніж ви можете запропонувати, і вам така реалізація може бути вигіднішою, якщо магазину ви пропонуєте низьку оптову ціну, а в роздріб з доставкою відпускаєте товари трохи дорожче.

Якщо ви маєте авто і до найближчого мегаполіса менше 100 кілометрів, доставляти меблі, скажімо, за 50 грн цим містом (а дешевше — найближчим районом) можете особисто. А за належної розкрутки можна придбати міні-фургон, який буде здійснювати по кілька доставок на день. Дрібні вироби можна відправляти посилками, післяплатою.

Дачні розваги

В «дорогому» дачному кооперативі або неподалік нього попитом може користуватися добре обладнаний платний тренажерний зал укупі з невеликою затишною кавʼярнею, які  можна влаштувати в одному з приміщень вашого будинку.

Для дітей можна обладнати найпростіший інтерактивний музей фізичних ефектів і експериментів (на кшталт петербурзького ЛабіринтУм ) і проводити в ньому платні веселі заняття з «цікавих наук», скажімо, фізичні і хімічні шоу . Власне, театралізовані вистави для дітей або дачний міні-дитсадок в елітних кооперативах або поблизу них можна організувати і без ефектів прикладної науки.

Також на дачній ділянці для дітей можлива встановити батут, атракціони, відкрити диско-майданчик. Однак у цих випадках досить важко забезпечити шумоізоляцію, вкрай необхідну саме в дачних місцевостях.

Енергетика, комунікації, виробництво якнайдорожче

У «дешевих» дачних кооперативах і селах попит може виникнути на інтернет-клуб з високошвидкісним доступом до Мережі і такою кількістю комп’ютерів, коли не виникають черги.

У приватному секторі без опалення і гарячого водопостачання має сенс встановлення на власній ділянці міні-котельні (коштують від 2 тис. дол., працюють на газі, бензині, дровах, трісках) і системи насосів з проведенням труб (через прокопування по ділянках і узбіччях лопатами) до найближчих десяти сусідів, які погодилися на щомісячну оплату гарячої води (ще 3-4 тис. дол.).

Якщо ці сусіди платитимуть по 25 дол. щомісяця, то окупність найдешевшого варіанту складе з урахуванням витрат на енергоносій близько двох років (якщо, звичайно, не реєструватися і не платити податки). За стільки ж окупиться і дорожче обладнання, призначене для більшої кількості користувачів.

Власникам не лише будинку з ділянкою, але і стартового капіталу від 10 тис. дол., можна подумати про запуск власної пилорами (лісопильня). Попит на розпилювання деревини в сільській місцевості великий і щороку зростає, адже сотні таких міні-підприємств в 1990-і рр. закрилися. А маржа між цінами на лісоматеріал і на розпиляні колоди (або дрова) все ще дуже солідна; середня окупність у місцях, близьких до регулярних вирубок, не перевищує двох років. У місцях, далеких від рубок, доведеться замовляти лісовози здалеку, однак і попит буде набагато вищим.

Додатковим плюсом цього бізнесу є можливість використання всіх відходів виробництва (насамперед, стружки, деревного пилу) у власному господарстві як пальне, добриво, наповнювач різних порожнин.

Головний мінус такий: ділянка у 6-20 соток буде зайнята цим виробництвом повністю — тут і склад лісоматеріалу завдовжки десять і більше метрів, велике обладнання, розліт тріски, стружки. Необхідно також забезпечити заїзд-розворот довгих лісовозів (навіть якщо це вози) на ділянку та їх розвантаження.

Фото eco-tours.biz

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *