За індексом гендерної чутливості, черкаські медіа – на 3 місці по Україні

Такі дані виявив гендерний моніторинг регіональних друкованих та електронних ЗМІ, що проводився 11-17 квітня 2019 року.

 Усього, за період 11-17 квітня 2019 року було досліджено 115 публікацій у 5 черкаських друкованих ЗМІ обласного масштабу: «Вечірні Черкаси» (35 публікацій), «Акцент» (31), «7 днів Черкаси» (11), «Черкаський край» (15), «Нова Доба» (23 публікації).

Загалом, за означений період відсоток експерток у публікаціях друкованих ЗМІ складає 25% від загальної кількості експерток та експертів у друкованих ЗМІ, а героїнь – 27% від загального числа героїнь та героїв у друкованих ЗМІ за цей період.

Виходячи із загального числа усіх експерток та експертів, жінки превалюють як експертки у тематиках культури (67%) та медицини (40%). Чимало експерток було виявлено у публікаціях на тему політики й освіти\науки (36% і 33% відповідно). Зовсім не фігурують жінки у якості експерток у публікаціях на тему спорту, війни, волонтерства, розваг.

Найбільше експерток виявлено у публікаціях газет «Нова Доба» та «Вечірні Черкаси», найменше – «Черкаський край».

Щодо експертів, то найбільше їх у публікаціях, віднесених до рубрики моніторингу «Інше» (екологія, соціальні питання, кримінал, тощо) – 81%, а також –  економіка\бізнес (85%). Найменше – у темах культури та війни. Зовсім відсутні вони за період моніторингу у публікаціях на тему спорту, волонтерства, розваг.

Найбільше думкою чоловіків цікавляться газети «Вечірні Черкаси» та «Акцент», найменше – «Нова Доба».

Виходячи із загального числа усіх героїнь та героїв, жінки превалюють у матеріалах на освітню тематику (57%) й тему культури (53%), порівну із героями – в  публікаціях на розважальну тематику. Не пишуть про жінок у матеріалах про політику, бізнес і війну.

Найбільше героїнь виявлено у публікаціях газети «Нова Доба» та «Черкаський край»,  найменше – у публікаціях газети «Акцент».

Щодо героїв,  то найбільше їх у публікаціях на політичну тематику (адже моніторинг припав на період виборів), економічну.

Найбільше героїв виявлено у публікаціях газет «Вечірні Черкаси» та «Черкаський край» , найменше – у публікаціях газети  «7 днів Черкаси».

Щодо лексичної гендерної збалансованості, то за означений період моніторингу у друкованих ЗМІ, обраних для дослідження, було виявлено порівну вживання фемінітивів та маскулінітивів. Найбільша частка фемінітивів (із загального числа вжитих фемінітивів та маскулінітивів) виявлена у газетах «Вечірні Черкаси» (80%) та «Черкаський край» (75%), зовсім відсутні у виданні «7 днів Черкаси».

Моніторинг інтернет-видань за цей же період виявив 29% експерток і 25% героїнь.

Загалом, було досліджено 396 публікацій у 5 інтернет-виданнях: «ПроЧерк» (95 публікацій), «Провінція» (53), «Про Головне» (58), «Дзвін» (132), «Zmi.ck.ua» (58 публікацій).

Виходячи із загального числа усіх експерток та експертів, жінки превалюють як експертки у тематиці культури (94%). Паритетна кількість експертів і експерток – у матеріалах на волонтерську тематику, менше – воєнну (39%), найменше – політичну (3%).

Найбільше думку жінок запитували видання «Дзвін»» і «ПроЧерк».

Окрім політичної темати, експертами чоловіки начастіше були в матеріалах рубрики «Інше» (екологія, соціальні питання, кримінал, тощо), економічної, освітньої, медичної, розважальної тем.  Найменше – у тематиках культури.

Найбільше експертів виявлено у публікаціях інтернет-видань «Дзвін»» та «ПроЧерк», найменше – «Провінція».

Найбільше героїнь – як і експерток, у темі культури (74%), найменше – економіки/бізнесу. Лідером у залученні експертної думки жінок є видання «ПроЧерк»,  завершує перелік видання «ПроГоловне». Найбільше героїв виявлено у публікаціях видання «ПроЧерк»,  найменше –  у  «ПроГоловне».

Щодо лексичної гендерної збалансованості, то за означений період моніторингу у  інтернет-ЗМІ, обраних для дослідження, було виявлено дисбаланс у вживанні фемінітивів та маскулінітивів – 40%, з користю у бік останніх. Найбільша частка фемінітивів (із загального числа вжитих фемінітивів та маскулінітивів) виявлена у ЗМІ «Zmi.ck.ua» (63%) та «Про Головне» (57%), найменше – «Провінція» – 18%.

За означений період моніторингу в друкованих та інтернет-виданнях Черкащини не виявлено вживання гендерних стереотипів та сексизмів. Разом з тим, не виявлено жодної тематичної публікації на гендерну тематику.

Згідно Індексу гендерної чутливості черкаські медіа посідають третє місце серед регіональних видань 24 областей України – 33%, що на 4% більше, ніж було в лютому.

Ознайомитися з підсумковими результатами квітневого моніторингу регіональних медіа по 24 областях України можна на сайті Волинського прес-клубу.

___________________

Гендерний моніторинг журналістських матеріалів регіональних видань проведений у межах проекту «Гендерночутливий простір сучасної журналістики», який реалізовується Волинським прес-клубом у партнерстві з Гендерним центром, Незалежною громадською мережею прес-клубів України за підтримки «Медійної програми в Україні», що фінансується Агентством США з міжнародного розвитку (USAID) і виконується міжнародною організацією Internews

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *