ЖКГ та енергоефективність як стратегічні пріоритети Черкас

Ідея розробити стратегію енергоефективності та модернізації ЖКГ  зібрала на секторальну сесію голів ОСББ міста, представників профільних департаментів та бізнесу. Аналізували слабкі та сильні сторони цих напрямків, вибудовували візію того, як  усе працюватиме вже через 10 років.

У 2029 році у Черкасах ЖКГ не буде!

Презентуючи результати обговорення робочих груп, голова Громадської спілки «Черкаська асоціація ОСББ та ЖБК «На варті» Володимир Друмашко повідомив:

  • Через 10 років у нашому місті ЖКГ в принципі не повинно існувати. Все налагоджено таким чином, що система буде самоорганізованою, самовідновлювальною, за місцевою владою залишаться лише повноваження контролю.

На таку думку учасників сесії наштовхнув аналіз сильних та слабких сторін ЖКГ Черкас. Серед переваг відзначали досвід, уже розвинуту інфраструктуру, наявність програм   для поліпшення транспортної системи Черкас, як-то  “Busway»,  «MapaMagic».  Втім прогалин виявилося таки більше: це і зношеність обладнання та мереж, неефективна робота ЖКГ внаслідок відсутності стратегії розвитку, конкуренції та ІТ-технологій   у цій сфері.

Тому  візія Черкас-2029 включила у себе вирішення багатьох болючих питань. Насамперед у місті майбутнього чітко працює система сортування сміття, утилізації  та  переробки. І це, крім вирішення низки екологічних проблем,  приносить місту чималий дохід. Громадський транспорт екологічний, а головне  – безкоштовний, що стане конкурентною перевагою Черкас. І у сфері управління будинками діють ринкові умови. Втім, говорили на сесії, це можливо, якщо Стратегія міста виписана щонайменше до 2050- ого року.

Немає централізованого теплопостачання,  у 2029 році все індивідуальне.    Використання невідновлювальних джерел енергії зменшилося до 50%. Натомість у місті широко застосовуються альтернативні – освітлення вулиць, робота світлофорів забезпечуються сонячними панелями. Такі ж панелі встановлено на житлових будинках, активно використовується вітроенергетика.

Енергозбереження як стиль життя

В Україні, як і в більшості європейських країн, понад 30 % кінцевої енергії споживається будинками. Це найбільший сектор національної економіки з точки зору енергоспоживання, далі ідуть промисловість і транспорт. Якщо для країни енергоефективність означає економію ресурсів, підвищення продуктивності промисловості і конкурентоспроможності, то для населення –  значне скорочення комунальних витрат.

blank

Саме тому учасники сесії робили акцент на тому, що заходи з енергоефективності мають проводитися послідовно, системно, з використанням енергоаудиту.

Очільниця ОСББ «Гагаріна 39» Олена Міняйло, яка провела масштабну роботу  з  енергозбереження, поділилася досвідом:

  • Минулоріч на утеплення пішло 2,5 млн. грн., а цього року вже 3,5  млн. Місто нам допомагало на умовах співфінансування 60 %  на 40 %. Але ми брали кредит. Адже  йдеться про 100-130 грн. з квадратного метра житлової площі. Такий фінансовий тягар без підтримки міста і держави просто непідйомний.

Щоб  мешканці  багатоквартирних будинків зробили  енергозбереження правилом свого життя, учасники сесії пропонували стимулювати їх фінансово: енергоефективний будинок   сплачує  за нижчим тарифом.   А підприємців, які широко використовують енергоощадні заходи,  заохочувати податковими пільгами та канікулами.

blank

Учасники обговорення відзначили готовність містян до змін з метою зробити Черкаси енергоефективним містом. Втім наголосили, що відсутність системного підходу, застарілий фонд та дороговартісність  енергоефективних заходів уповільнюють хід цієї реформи в обласному центрі.

Результати роботи секторальної стратегічної сесії, що була присвячена питанням ЖКГ та енергоефективності, ляжуть в основу проекту Стратегії розвитку Черкас.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *